צוות יס"מ של המשטרה זיהה היום (חמישי) בכיכר השעון ביפו מחבל בן 19, שוהה בלתי חוקי תושב שכם, שהעלה את חשדם ובתיק שנשא נמצא תת-מקלע מאולתר מסוג קרלו ושני מטעני השלכה מלאים במסמרים. המחבל נעצר לחקירה, שבה הודה: "הגעתי לבצע פיגוע המוני בתל אביב". 

מפרטים חדשים מהחקירה עולה כי מדובר במחבל בודד ללא שיוך ארגוני. הוא ככל הנראה עובר את קו התפר ומגיע לכיכר השעון בהסעה כלשהי, וברגע שהוא יורד השוטרים עוצרים אותו. בתל אביב נעצר על ידי שב"כ חשוד שנבדק אם סייע לו, ובכביש 5 צה"ל עצר חשוד נוסף שנבדק מה הקשר שלו לאירוע.

מפכ"ל המשטרה, קובי שבתאי, הגיע לזירה ואמר: היום נמנע פיגוע במדינת ישראל. סמוך לשעה 16:00 הגיע מחבל מצויד ברובה מסוג קרלו תקני עם מחסנית טעונה ושני מטעני השלכה מלאים במסמרים, בדרך ליפו על מנת לבצע פיגוע בתל אביב", פתח רב-ניצב שבתאי את דבריו.

השוטרים שעצרו את המחבל ביפו
היס"מניקים שעצרו את המחבל ביפו - שריף חסון ומנגיס מוהאבא

"שני שוטרי יס"מ, אופנוענים שהיו במקום בפעילות בט"ש, זיהו את החשוד, קראו לו לבדיקה ותוך כדי הבדיקה זיהו את החימוש שהיה בתיק. בחקירה הראשונית, המחבל בן 19 תושב שכם, מודה שהוא היה בדרך לבצע פיגוע וחיפש אזור הומה קהל על מנת לבצע ירי וטבח המוני ככל שהוא יכל. עירנות של שוטרים מנעה פיגוע גדול עם הרוגים".

השניים, שריף חסון ומנגיסטו מוהבא, שיחזרו: "במהלך פעילות יזומה ביפו זיהינו חשוד. ניגשנו אליו. במהלך הבדיקה הוא מסר שהוא שוהה בלתי חוקי ללא אישורים. היה עליו תיק ובמהלך הבדיקה זיהינו ברזל ואז נשק. הורדנו אותו לרצפה, והודענו לו שהוא עצור".

שב"ח נעצר עם קלצ'ניקוב ומטעני צינור (צילום: יאפא 48)
החשוד בכיכר השעון | צילום: יאפא 48
נוטרל מחבל עם 2 מטעני צינור בכיכר השעון, יפו (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
הזירה ביפו | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים
שב"ח נעצר עם קלצ'ניקוב ומטעני צינור (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
הנשק שנתפס עם החשוד | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים
שב"ח נעצר עם קלצ'ניקוב ומטעני צינור (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
שב"ח נעצר עם קלצ'ניקוב ומטעני צינור בכיכר השעון ביפו | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

רה"מ לפיד הגיב על סיכול הפיגוע ואמר: "מדינת ישראל תפעל ביד קשה ובלי פשרות כנגד מי שמנסה לפגוע בנו. אני מברך את כוחות הביטחון על תפיסת המחבלים בתל אביב-יפו, בכך הם מנעו פיגוע משמעותי. אנו נדרשים להמשיך לפעול בכלל הכלים על מנת להחזיר את היציבות הביטחונית לאזור". 

השר לביטחון הפנים, עמר בר לב, הגיב גם הוא על האירוע: "לכידת השוהה הבלתי חוקי שהחזיק ברשותו רובה ומטעני צינור, היום ביפו, על ידי לוחמי יס"מ ממחוז תל אביב, מנעה פיגוע גדול ומעידה על נחישות, ניסיון מבצעי, עירנות וחתירה למגע של השוטרים, והם ראויים לכל שבח על כך. "שוב הוכח כי שוטרי ושוטרות משטרת ישראל ניצבים בחזית המאבק בטרור הפלסטיני, וחוצצים בגופם בין המחבלים לבין אזרחי ישראל".

 

 

גורמים המעורים בפרטים אומרים כי "היו על המחבל התרעות". צות היס"מ הבחין במחבל עם התיק, ולא התקבל מידע מודיעיני מקדים על האירוע מהשב"כ או מהמשטרה. הצוות ניגש אליו ושאל אותו מה יש בתיק, והוא לא ענה. אחד מהלוחמים לקח את התיק ומצא בו גם מטעני צינור. המחבל חצה באזור קלקיליה והגיע ליפו. המשטרה מאשרת שהוא נתפס בעבר עם סכין בהר הבית וריצה עונש מאסר בישראל.

דובר המשטרה, אלי לוי, אמר: "שוטרי יס"מ של מחוז תל אביב מזהים אדם שמעורר את חשדם, מגיעים אליו מיד ומגלים גם את מצבור אמצעי הלחימה. צריך לומר, גבורה של לוחמי היסמ שלנו, באחריות מנעו היום אסון ואיתרו בכיכר יפו חשוד שוהה בלתי חוקי שהחזיק ברשותו רובה סער".

שב"ח נעצר עם קלצ'ניקוב ומטעני צינור (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
תמונה נוספת של החשוד | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

"אני יכול לומר שנמנע פה אסון. התושיה של השוטרים מנעה אסון גדול. אם אותו חשוד היה יוצא עם הרובה והמטענים ופועל איתם היינו נמצאים ביום חמישי אחר לגמרי", אמר דובר המשטרה.