המשטרה הודיעה הבוקר (שישי) כי בפעילות משותפת של חטיבת המודיעין של משטרת ישראל ומשטרת הולנד נעצר אמש באמסטרדם חשוד בעבירות מין לצורך הסגרתו לישראל. החשוד, סוכן הדוגמניות שי אביטל, עזב את הארץ לאחר עדויות מחרידות שהובאו ב"חשיפה" על הטרדות מיניות מצדו. הוא יובא היום לדיון בבית המשפט באמסטרדם.

המשטרה המקומית בהולנד תבקש להאריך את מעצרו של אביטל בעוד 21 ימים, ובמהלכן צפוי להסתיים תהליך ההסגרה לישראל. מנגד, עורכי דינו שרון נהרי וששי גז יבקשו לשחרר אותו לחלופת מעצר אחרי שיבטיחו ערבות שלא יעזוב את הולנד עד שיסתיים תהליך ההסגרה. אם וכאשר משטרת ישראל והמחלקה הבין-לאומית של הפרקליטות יצליחו לשכנע את בית המשפט בהולנד להסגיר את שי אביטל, אזי הוא יוסגר לכאן.

שי אביטל נעצר באמסטרדם
מעצרו של שי אביטל באמסטרדם

מאחורי הקלעים כבר כמה חודשים חוקרים של חטיבת המודיעין במטה הארצי והיחידה המרכזית של משטרת תל אביב אספו מידע על שי אביטל ולאחרונה התקבל מידע שהוא נמצא באמסטרדם. אתמול התארגנו כמה שוטרים הולנדים שאליהם התלוותה קצינת משטרה ישראלית, סגן ניצב יעל רייכרד, קצינת המשטרה בהולנד, והם הציבו מארב מחוץ למסעדה באמסטרדם שבה ישב אביטל.

על פי מידע שהגיע ל-N12, המשטרה למעשה נקטה בחודשים האחרונים טקטיקה כדי להרגיע את אביטל. בין השאר ניסו לגרום לאביטל לחשוב שהמשטרה לא מנסה להסגיר אותו, ומחכה עד שיעשה את הצעד בעצמו, אבל מאחורי הקלעים, המשטרה כל הזמן עקבה אחריו, בכל מדינה שהיה בה.

המשטרה חיכתה לשעת הכושר, לכך שאביטל יהיה במקום שבו קל לבצע מעצר, ואתמול הרגע המיוחל הגיע. המידע לגבי מקום הימצאותו של אביטל, המסעדה שבה ישב באמסטרדם, הגיע מישראל (בניגוד לפעמים קודמות שבהן מידע הגיע מחו"ל). ברגע זה, הועבר המידע לחטיבת המודיעין של המשטרה, ונשלח אל סנ"צ יעל רייכרד, הנציגה הישראלית בהולנד, והיא מיהרה להגיע לאותה המסעדה שאביטל בילה בה.

נקודת המעצר של שי אביטל

סביב השעה 23:30, זיהתה סנ"צ רייכרד, שהייתה בלבוש אזרחי, את אביטל מרחוק בצאתו מהמסעדה. עדי ראייה סיפרו ל-N12 כי היא נגשה אל אביטל, צעקה את שמו, והוא הסתובב, וההערכה היא שזה היה הסימן המוסכם בין השוטרים ההולנדים לבינה. מיד שני שוטרים הולנדים ניגשו אליו, הציגו עצמם כשוטרי משטרת הולנד, שאלו אותו באנגלית אם הוא שי אביטל, והוא השיב כן.

השוטרים הסבירו לו באנגלית שיש צו מעצר בין-לאומי שהוצא באמצעות האינטרפול ושהוא דרוש לחקירה ולכן נעצר. סנ"צ רייכרד דיברה איתו בעברית, אמרה שהיא הנציגה של המשטרה הישראלית בהולנד ושלה אין סמכות לעצור אותו על אדמה זרה, ולכן נעצר בידי ההולנדים. אביטל לא התנגד למעצר ועדי ראייה סיפרו בשיחה עם N12 כי הוא היה בהלם. כעת פרקליטות המדינה תנהל הליך מסודר מול גורמי אכיפת החוק והמשפט בהולנד לצורך הסגרתו.

עדי ראייה הוסיפו שאביטל היה מופתע מאוד ושהוא חשב בהתחלה שמדובר בבדיחה. מיד הוא הבין שזה רציני, הוא לא התנגד למעצר, והתמסר לשוטרים. מקורב לשי אביטל סיפר ל-N12, שתמיד היה לאביטל החשש שיבואו לעצור אותו, ושהוא אף פעם לא היה שקט נפשית. עם זאת, עם הזמן הוא צבר ביטחון להסתובב חופשי במדינות שבהן יש הסכם הסגרה עם ישראל. המקורב סיפר ל-N12 שאביטל קנה לפחות פעם אחת כרטיס כדי לחזור לארץ. לדבריו, הוא היה ממש בכוונה להגיע לישראל ואז צצו דיווחים על תלונות נוספות. הן הצטברו וזה ערער את הביטחון שלו.

אביטל נהג לשהות זמן קצר בכל מדינה

מתוך הפרטים החדשים על מעצרו של אביטל, מתברר שהוא נהג לשהות לפרקי זמן קצרים ומדודים בכל מדינה. בכל פעם כשהרגיש לא בטוח - החליף מדינה. לפני כ-3 חודשים קיבלה המשטרה אישור מהפרקליטות שיש ראיות מספיקות שיאפשרו לבקש צו מעצר בין-לאומי מהאינטרפול. חטיבת המודיעין של המשטרה נכנסה לפעולה והחלה למצוא מדינה שתתאים ושתהיה קלה לביצוע מעצר. המשטרה ידעה שבמדינות הקודמות שבהן שהה, לא יזכו לשת"פ.

מעצרו של אביטל התבצע בהולנד בעקבות שיתוף הפעולה ההדוק בין מודיעין משטרת ישראל למקבילתה ההולנדית. עם זאת, לא סביר שנראה את אביטל מוסגר לישראל בשעות הקרובות. עורך דינו, שרון נהרי, צפוי לבקש לעכב את ההסגרה אך משטרת ישראל צפויה לטעון שהסגרתו הכרחית וצריכה להתקיים במהירות מכיוון שיש חשש כבד שיימלט אם ישתחרר למעצר בית.

במשטרה מבינים שתהליך הסגרה במדינה אירופית לא קל בכלל – בית המשפט בהולנד הוא עצמאי ונטול פניות וכן ייתכן שאביטל יערער על ההחלטה להסגירו. בתוך כך, אם תהליך ההסגרה יתבצע במהירות, הוא ייחקר ביחידה המרכזית של מחוז תל אביב על תלונותיהן של 26 נשים בחשד לביצוע עבירות מין – כשהסעיף החמור ביותר הוא חשד לביצוע מעשה אינוס.

יו"ר נעמת, חגית פאר, בירכה על מעצרו של שי אביטל: ״יש לברך את משטרת ישראל על מעצרו ולוודא שיוסגר לישראל במהירות האפשרית ושלא תחל סחבת חדשה כעת. האירוע לא יושלם עד ששי אביטל יתייצב אל מול קורבנותיו וישיב על ההאשמות הקשות נגדו. ״עשרות נשים אמיצות שאזרו אומץ להתלונן ולספר את סיפוריהן ראויות לראות אותו מובל באזיקים ומתמודד בפעם הראשונה עם הטיעונים נגדו״.

שי אביטל (צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של שי אביטל)
שי אביטל | צילום: מתוך עמוד האינסטגרם של שי אביטל

העדויות נגד אביטל: "הוא הפך אותי לשפחה שלו"

לין פאר, אם יחידנית, חלמה להיות דוגמנית. לפני שבע שנים, בתחילת שנות העשרים לחייה, פגשה את אביטל במועדון בתל אביב. "הוא ניגש אליי ואמר לי - 'את נראית מהמם ואני רואה בך עתיד'. חשבתי, איך זה קורה לי? זה שי אביטל, כל הדוגמניות המהממות אצלו. האמנתי שהוא הולך להיות הסוכן שלי. אחרי שבוע הוא התקשר ואמר שאני צריכה לעשות אודישנים ושיישלח לי מונית".

עדויות חמורות נחשפו כנגד הסוכן שי אביטל (צילום: באדיבות ספורט 1)
צילום: באדיבות ספורט 1

"הגעתי למלון סיטי טאוור והוא פתח לי את הדלת לדירה. שאלתי, פה אני עושה את האודישן? הוא אמר שכן והביא לי כוס יין. הוא אמר, 'את מבינה שאם בחרתי בך את צריכה להוכיח את עצמך?'. הוא הוציא קוק, הסניף שורות ואמר - 'תוכיחי את עצמך, תסניפי'. הסנפתי. הוא התחיל לאט לאט ללטף אותי ולנשק אותי. זזתי, לא הבנתי מה קורה. הוא אמר, 'את צריכה להוכיח לי שאת שווה להיות בסוכנות שלי. אני לא מקבל כל אחת'".

בשלב הזה אביטל הבהיר ללין שאם היא רוצה להצליח, עליה לציית לדרישותיו. "הוא אמר לי - 'תעמדי עם הברכיים על הספה', הוריד את הריצ'רץ' והתקרב אליי לפה. הבנתי שאין דרך חזרה".

שרון נהרי. מרץ 2021 (צילום: איתי דגן , פרטי)
עו"ד שרון נהרי | צילום: איתי דגן , פרטי
עו"ד ששי גז (צילום: פלאש 90)
עו"ד ששי גז | צילום: פלאש 90

עו"ד שרון נהרי ועו"ד ששי גז, שמייצגים יחד את סוכן הדוגמניות החשוד בעבירות מין, מסרו בתגובה: "אנחנו רק לומדים את פרטי האירוע ואנחנו נגיב בהתאם בהמשך".