לאחר שבית המשפט דחה ביום שלישי השבוע את בקשת הפרקליטות לתיקון כתב האישום בתיק 4000, הגיע פרקליטו לשעבר של נתניהו עו"ד מיכה פטמן להשיב על השאלות. "ההחלטה שהתקבלה השבוע היא דרמטית ולא פחות מזה", טען. "ההחלטה היא לטובת הגנתו של נתניהו ואי אפשר לצייר או לצבוע את זה בשום דרך אחרת".

לטענתו, ההגנה תמיד תיפגע במהלך המשפט. "הקלפים פתוחים לשני הצדדים – ההגנה שלפה את כל הקלפים שלה". עו"ד פטמן טוען שההחלטה של הפרקליטות לחזק את העדות של שלמה פילבר אינה מובנת: "כאשר לתובע יש בעיה עם עד הוא צריך להציף את זה".

בנימין נתניהו בכניסה לאולם בית המשפט (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
יו"ר האופוזציה נתניהו בכניסה לבית המשפט, ארכיון | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

"בשלב הרבה יותר מאוחר" הוא מסביר, "נהיה במצב שבו התביעה תרצה לשפר עמדות של כל עד. ההגנה צריכה לקום ולהתנגד בכל דרך אפשרית ולהגיד – 'מנסים להרחיב פה את היריעה, מנסים משהו שלא כתוב בכתב האישום'. משמעות הדבר היא שבית המשפט יצטרך להשיב לשאלה הזו עוד הרבה מאוד פעמים עד לקבלת ההחלטה הסופית".

לדבריו של עו"ד פטמן, לא מדובר בתקלה תקדימית בתיק. "תקלות מתרחשות כמעט בכל תיק", טען והדגיש: הבעיה בתיק הזה שכל בכירי הפרקליטות היו מעורבים בתיק – 25 פרקליטים. אנחנו מדברים על כתב האישום ולכן הפרקליטות כותבת 'במועד שאינו ידוע', וכך פותרת את כל הבעיות".

על השאלה האם להערכתו כדאי לחה"כ נתניהו לחתום על הסדר טיעון, השיב בעזרת שני שיקולים שאותם נדרש לקחת בחשבון – שיקול משפטי ושיקול פוליטי. "מבחינה משפטית כשיש שתי עבירות של הפרת אמונים על הפרק, העונש היום בישראל הוא מאסר בפועל", הסביר. "מבחינה פוליטית – נתניהו מעריך שיהיו בחירות בקרוב ושיש דרך פוליטית להיפטר מהתיק". לטענתו, ראש האופוזיציה נתניהו לא ירצה לחתום על הסדר טיעון במידה וייבחר.