ההודעה אמש (שני) על אישור בקשתו של עבריין המין אלון קסטיאל לשחרור מוקדם מן הכלא הפתיעה רבים. שרי גולן, אחת מנפגעותיו של קסטיאל, שמעה על ההחלטה והציפה את חששותיה. כעת מתברר כי הדיון לשחרורו המוקדם בוועדת השחרורים הוקדם בשבוע - ללא הודעה מוקדמת למתלוננות.

"אני מפחדת, אני מפחדת והנפגעות הנוספות מפחדות ואני מחר צריכה להמשיך להיות אמא ולעבוד. להגיד לך את האמת - אני לא יודעת איך לעשות את זה?", סיפרה גולן לאחר ששמעה על ההחלטה. קסטיאל, איש חיי הלילה שהודה והורשע במסגרת הסדר טיעון, צפוי להשתחרר 10 חודשים לפני תום המאסר שלו - לאחר שוועדת השחרורים אישרה את בקשתו.

גולן, שדיברה מול חברי הוועדה, גילתה במקרה כי הדיון הוקדם בשבוע, והיא זו שבישרה על כך לשאר הנפגעות. "פתחתי את הדברים שלי בוועדה בכך שהצבעתי על זה שאני ואף אחת מהנפגעות האחרות לא ידענו שהוועדה הוקדמה בלי שתהיה לנו יכולת להגיש עמדת התנגדות מסודרת. במערכת לנפגעות עבירות מין עד הרגע הזה עדיין כתוב שהוועדה היא בעוד שבוע".

קסטיאל הורשע ב-2018 בניסיון אונס, מעשה מגונה בכוח, מעשה מגונה והטרדה מינית בארבע נשים, זאת לאחר ש-17 נשים הגישו תלונות במשטרה. לפני תשעה חודשים נדחתה בקשתו הקודמת לשחרור מוקדם בטענה כי "טרם הגיעה השעה להורות על שחרורו". עם זאת, כעת החליטו שופטי הוועדה לשנות את החלטתם.

שרי גולן, נפגעה מינית על ידי אלון קסטיאל‎ (צילום: החדשות 12, החדשות12)
שרי גולן, נפגעה מינית על ידי אלון קסטיאל‎ | צילום: החדשות 12, החדשות12"אני שונאת את הביטוי אונס שני, אבל אם יש משהו שמתקרב לזה - זה זה", ביקרה גולן את התנהלות הוועדה אל מול הנפגעות. עו"ד הלה נויבך, מנהלת התחום המשפטי באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית, גינתה גם היא את המחדל ואמרה: "אין ספק שהגיעה העת לריוויזיה כללית במערכת המשפט הפלילית. היא צריכה לראות את נפגעות העבירה, לשמוע אותן ולהבין שבלעדיהן אין הליך פלילי".

אלון קסטיאל בבית המשפט, הבוקר (צילום: אסף בינדר, החדשות)
אלון קסטיאל | צילום: אסף בינדר, החדשות

קסטיאל צפוי להשתחרר בשבוע הבא, ונשים שנפגעו על ידו העלו הערב פוסטים ברשתות החברתיות בדרישה מהפרקליטות לערער על ההחלטה - ולו רק בגלל הדרך הפסולה בה ההליך התקיים, שבו שוב הנפגעות נשארו שקופות בתהליך.