מדינת ישראל מבקשת את הסגרתה של אירנה שקירובה, בעלת גן בטירת הכרמל וגננת החשודה בהתעללות בפעוטות - שנמלטה מהארץ לפני ארבע שנים. היא נעצרה לאחרונה במולדובה והועברה לגיאורגיה לקראת הליך ההסגרה לישראל.

הפרשה נחשפה ב-2018. הורים לפעוטות בגן בטירת הכרמל חשפו חשד להתעללות בילדיהם, והגננת שקירובה נעצרה יחד עם שתי סייעות נוספות. עם זאת, בית המשפט שחרר אותן בתנאים מגבילים, ללא צו עיכוב יציאה מהארץ. שקירובה פתחה גן חדש באותו מבנה, תחת שם אחר, אך להורים נודע על כך. בקיץ אותה שנה נחשפו חלק מהסרטונים מהגן, והיא החליטה לברוח מהארץ. היא מכרה את הגן לאדם אחר, והוא סיפר להורים שהיא מתכוונת לברוח מהארץ עם בעלה.

אביו של אחד הילדים בגן התריע בפני המשטרה על כוונת שקירובה, ואף ביקש שיוציאו צו עיכוב יציאה נגדה. אולם, לאחר שבועות ספורים היא מימשה את תוכניתה וברחה מהארץ.

מאז הרשויות בישראל מחפשות אותה, ועורך הדין רועי קרן, שפועל מטעם ההורים, מנהל קשר עם המחלקה לעניינים בין-לאומיים בפרקליטות המדינה. תחילה שהתה הגננת באוזבקיסטן ועסקה בבניית ציפורניים. מכיוון שאין בין המדינות הסכם הסגרה, לא היה מה לעשות ובישראל חיכו לטעות של הגננת. כעבור ארבע שנים הגיעה הטעות - והגננת נעצרה במולדובה בתחילת החודש והועברה לגאורגיה לקראת הליך ההסגרה לישראל.

עורך הדין רועי קרן
עו"ד רועי קרן

כעת הגננת עצורה בגיאורגיה, ובימים הקרובים ייערך בעניינה דיון. במולדבה הראו שיש נגדה ראיות חזקות, והליך ההסגרה יימשך. בשלב הבא יתקיים דיון בבית המשפט המחוזי ירושלים כדי לבחון את הראיות, ובאותו דיון תיכלל טיוטה של כתב האישום ולפיו עשרה ילדים חוו התעללות.

באשר לשתי הסייעות שנעצרו ושוחררו לפני ארבע שנים - אחת מהן, קסניה פנקוב, זוכתה משתי עבירות אלימות נגד ילדים בגלל שזו הייתה התנהגות קשה, אך לא כזו חוצה את הרף הפלילי. הסייעת השנייה, כריסטינה אורלוב, הורשעה בשלושה מקרים נגד ילד אחד, ועל כך קיבלה עבודות שירות. הוגש נגדה כתב אישום בגין התעללות בקטין אחד - השופט המליץ על הסדר מותנה, וכך זה נסגר.

עורך הדין רועי קרן, שמייצג את הורי ילדי הגן, אמר ל-N12: "מצער שהחשודה ברחה תחת אפה של המשטרה ולמרות שהתרענו בזמן אמת על כוונת הבריחה וביקשנו שיוצא צו עיכוב יציאה מהארץ. מדובר בעבירות חמורות ונזקים משמעותיים שגרמה לילדי הגן ומשפחותיהם".

מהפרקליטות נמסר: "החשודה נעצרה בגיאורגיה לצורך ניהול הליכי הסגרתה לישראל, לבקשת המחלקה הבין-לאומית בפרקליטות המדינה. אנחנו ממתינים להחלטה גיאורגית בבקשת ההסגרה ומקווים שתתקבל בהקדם".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "אנו רואים בחומרה כל חשד להתעללות בחסרי ישע, כאשר כל תלונה נבדקת ונחקרת ביסודיות וכך נעשה גם במקרה זה. מיד עם קבלת התלונה במשטרה בוצעו מגוון פעולות חקירה, לרבות תפיסת חומרי תיעוד וצפייה בהם וחקירה באזהרה ושחרור בתנאים מגבילים. עם פקיעת תוקפם, ביקשה המשטרה להאריכם בבית המשפט - שאפשר לחשודה לחזור לעבודתה בגן. בשל היותה של החשודה בעלת הגן ואזרחית המדינה, המשטרה לא מצאה לנכון לבקש עיכוב יציאתה מהארץ. יצוין כי במסגרת פעילות משותפת למשטרה ולפרקליטות במולדובה החשודה נעצרה, ובימים אלה מתקיים הליך להסגרתה על מנת למצות את ההליך הפלילי בעניינה".