בתום חקירה סמויה שנמשכה יותר משנה: חמישה ישראלים נעצרו הבוקר (שני) בחשד שהונו עשרות אנשי עסקים בכירים, ביניהם קצינים לשעבר בצה"ל, וגייסו מהם כספים לפיתוח "טכנולוגיה סודית" ביפן. על פי החשד, שני החשודים המרכזיים בפרשה שלשלו לכיסם מיליוני שקלים באמצעות חברות קש שפתחו בישראל וביפן. בין העצורים: בן של רמטכ"ל לשעבר.

תחילתה של הפרשה היא לפני כ-6 שנים: מחומר החקירה עולה כי שני ישראלים פנו ללא מעט אנשי עסקים, חלקם בכירים, והציעו להם להשקיע ב"מיזם מיוחד ופורץ דרך" שמפותח במעבדות סודיות של חברות טויוטה וסוני ביפן. לטענתם היה מדובר בטכנולוגיה שמשנה את העולם.

על פי החשד, הם הצליחו לגייס כספים מאותם משקיעים בסכום של כ-120 מיליוני שקלים. אחד מהעצורים חשוד שבאמצעות אותם כספים הוא שכר וילה יוקרתית בהרצליה – ושילם כמיליון שקלים במזומן עבור השכירות שלה ל-3 שנים.

מפעל חברת סוני ביפן (צילום: רויטרס)
מפעל חברת סוני ביפן. תמונת ארכיון | צילום: רויטרס

עוד עולה מהחקירה כי ישראלי נוסף שהתגורר ביפן שיתף עמם פעולה וסייע להם להציג בפני אותם משקיעים מידע כוזב אודות הפיתוח של אותה טכנולוגיה. על פי החשד, בשלב כלשהו הם אף עשו סיור לכמה אנשי עסקים ביפן, יחד עם אותו שותף מקומי, שבו הציגו לאותם משקיעים מפעלים שלטענתם עוסקים בייצור אותה טכנולוגיה סודית. חלק מאנשי העסקים התרשמו מאוד והיו בטוחים שהכסף שלהם נמצא במקום בטוח.

בשלב כלשהו ככל הנראה הבינו חלק מאותם אנשי העסקים שהונו אותם, הגישו תלונה במשטרה ויחידת להב 433 פתחה בחקירה סמויה. בין הנעקצים נמצאים קצינים בכירים לשעבר בצה"ל, ביניהם בכירים לשעבר בחיל האוויר ואלוף במילואים.

5 חשודים נעצרו בחשד למעורבות בפרשה, ביניהם רעייתו של אחד משני החשודים המרכזיים וכן הישראלי שהתגורר ביפן. מהמשטרה נמסר כי בהתאם לצורכי החקירה הם יובאו לבית המשפט השלום בראשון לציון לדיון בהארכת מעצרם.

עו"ד עדי כרמלי
עו"ד עדי כרמלי

עו"ד עדי כרמלי, שמייצג את אחד מהחשודים המרכזיים בפרשה, מסר ל-N12: "מרשי נחקר הבוקר ומסר גרסה שעיקרה ידועה לכולי עלמא מזה כשנתיים, לאחר שפירט אותה במסגרת הליכים אזרחיים שונים המתנהלים על אותה מחלוקת. משאלה הם פני הדברים, הריי שלשיטתנו המשטרה יכולה לחקור את אשר היא מבקשת, לחקור גם ללא מעצר ובקשתה בעניין זה היא מוגזמת. מרשי משוכנע כי לא דבק רבב במעשיו ואין לנו ספק כי חקירת המשטרה תוכיח זאת".

עו"ד רונן שחר, שמייצג את אשתו של אחד החשודים המרכזיים ושנעצרה גם היא, אמר ל-N12: "יוכח שמרשתי לא קשורה לפרשה המדוברת, מעבר להיותה נשואה לאחד החשודים שנעצרו. בהליך האזרחי של פשיטת רגל שמתנהל נגדה נתפסו 2 מכוניות שהיו רשומות על שמה ובימים אלה ההליך הזה מתנהל. לפני שנתיים שני הרכבים נתפסו ממנה. מעבר לזה אין לה שום נגיעה לפרשה".