משטרת ישראל והמעקבים: המשטרה משתמשת בתוכנת ריגול של חברת NSO כדי לפרוץ לטלפונים סלולריים של אזרחים ישראלים - כך קבע תחקיר של "כלכליסט" שהתפרסם היום (ראשון). מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי הצהיר כי הכול נעשה באישור בתי המשפט, והערב פרסמנו ב"מהדורה המרכזית" כי לא מדובר רק בחברת NSO.

לחדשות 12 נודע כי המשטרה משתמשת בתוכנה נוספת, של חברת סלברייט: מדובר בתוכנה שהמשטרה משתמשת בה כבר כמה שנים. על פי גורם שהיה מעורב ובקי בהפגנות של הדגלים השחורים – גם בירושלים וגם בתל אביב – לפחות במקרה אחד נעשה שימוש בתוכנה של סלברייט מול מפגין של הדגלים השחורים, בטלפון הנייד שלו שממנו הוצא המידע.

עובדים בסלברייט אמרו לתחקירנית רוני דוידי: "מה זה פורצים? אנחנו עובדים עם גופי אכיפה. אנחנו לא עושים את זה יותר אבל תלוי בסיטואציה. אנחנו עובדים עם המשטרה, הכול בסדר, הכול פיקס".

השר עמר בר-לב אמר היום למפכ"ל בצל הפרסומים: סרוק את כל המקרים, שנים לאחור, שבהם נעשה שימוש בתוכניות הללו כדי לבדוק אם זה תמיד היה לפי הכללים. ייתכן שהיה מוטב להטיל על מבקר המשרד לביטחון פנים את המשימה הזאת למען הסר כל ספק - וכדי שהסיפור הזה לא יוביל בסופו של דבר גם לפגיעה אנושה במאבק האמיתי בפשיעה ובשחיתות. מבקר המדינה מתניהו אנגלמן יבדוק את הפרשה והיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט כבר ביקש גם הוא הבהרות ממפכ"ל המשטרה. 

סערת NSO - והתגובות במשטרה

פרסום התוכנית והאפשרות שהמשטרה פוגעת בזכויות היסוד של האזרח הובילו לגל של ביקורת חריפה מימין ומשמאל. בפיקוד המשטרה התאמצו היום מאז פרסום הכתבה של "כלכליסט" להיאבק בעיקר בטענה שנוגעת לפעילות הפולשנית שנעשתה מול פעילי "הדגלים השחורים" במחאה שקיימו בירושלים ובתל אביב. 

המפכ"ל, קובי שבתאי, בהודעה שפרסם אחרי החשיפה, הדגיש כי "לא התבצע שימוש בכלים מסוג זה מול מפגיני הדגלים השחורים, טלפונים של ראשי רשויות ומעקב אחרי גורמים המתנגדים למצעד הגאווה. פרטים אלה אינם נכונים".

עוד הצהיר שבתאי: "בכל הנוגע לשימוש באמצעי אכיפה באופן כללי, כאמור, הכול נעשה עם האישורים המשפטיים הנדרשים. משטרת ישראל אינה מפעילה את יכולותיה הטכנולוגיות המתקדמות אל מול אזרחים ומפגינים תמימים". אבל מההודעה של המפכ"ל גם עולה שהוא מאשר את עצם השימוש בתוכנה של NSO, שהיא הרבה יותר מסתם האזנות סתר.

שמו של המפכ"ל לשעבר, יוחנן דנינו, נקשר לסיפור הזה : לפי הכתבה התוכנה נרכשה בתקופת כהונתו אך עדיין לא הייתה בשימוש המשטרה. הערב בשיחה עם N12 הוא מתח ביקורת על כך ואמר: "פריצה לטלפונים בלי צו שופט? לא תקין ולא ראוי". עוד הצהיר כי "אם היה מובא לידיעתי צעד שכזה, לא הייתי מאשר אותו".

מלכתחילה הגיבו במשטרה שכל הפעולות שנעשו היו באישור ובצווים חתומים של בית המשפט. אבל משום מה בכירי המשטרה שבתקופתם נעשה השימוש בתוכנה הזאת - כמו ממלא מקום המפכ"ל לשעבר מוטי כהן - לא ששו להתייחס. הערב אמר תנ"צ יואב טלר במהדורה המרכזית שהיה שימוש בתוכנה "אבל במקרים בודדים ובאישור".