שבוע עבר מאז חזרה ארצה עורכת הדין מאיה סטול-רייטן, שהייתה עצורה במשך חודשיים בבלארוס. כעת היא מנסה אט אט לחזור לשגרה, בתקווה שהחוויות הקשות שעברה בכלא הבלארוסי יהפכו לזיכרון רחוק. בריאיון ראשון לכתבנו ברהנו טגניה, משחזרת מאיה את התנאים הקשים, את תחושת אובדן הזמן, את המחסור בלראות אור יום, ומספרת על הגעגועים הקשים מנשוא לילדיה ובני משפחה ועל התפילות והתקווה לחזור לביתה בישראל.

מאיה רייטן (צילום: החדשות 12)
הסיוט בכלא בבלארוס | צילום: החדשות 12

"קפוא מוות מינוס 16 מעלות בחוץ ואין מים חמים. יש 'בול פגיעה' ואין נייר טואלט", מתארת מאיה שהייתה כלואה בכלא ג'ורדינה, לשם הועברה לאחר שהבריחה מכתב לבני משפחתה שפורסם כאן בישראל. "אמרו לי: 'את מתלוננת שאת סובלת כאן? אין בעיה. יש יותר גרוע'. הייתי צריכה להתפשט בפני בנות אחרות ולעבור חיפוש, כל כך משפיל כל מה שקרה שם, צירפו לנו עוד איזה ארבע בלארוסיות ואת כולנו שלחו ברכבת האימים לג'ורדינה".

מאיה רייטן (צילום: החדשות 12)
הסיוט בכלא בבלארוס | צילום: החדשות 12

מאיה, עורכת דין המתמחה במשפט פלילי ואזרחי, טסה לבלארוס לפגישת עבודה בהולה, שם הייתה אמורה לפגוש איש עסקים ישראלי שנמנה בין לקוחותיה. אבל בשדה התעופה במינסק בירת בלארוס שוטרים עצרו אותה בטענה שמצאו אצלה סמים מסוג קנאביס במשקל של 2.5 גרם. כל הסבר אפשרי שמאיה נתנה לשוטרים הבלארוסים לא עזר. היא הדגישה בפניהם שהקנאביס שברשותה הוא ברישיון של משרד הבריאות הישראלי, אבל מבחינת השוטרים היא עברה על החוק שאוסר שימוש בסמים, גם אם זה ברישיון. כתוצאה מכך היא נשלחה לכלא הידוע לשמצה שנבנה במאה ה-19, שהתנאים בו מהגרועים ביותר שבעולם.

"המיטות היו רק מברזל", מתארת מאיה שבשלב הזה כבר איבדה את חוש הזמן ולא יודעת כמה זמן היא בכלא. לילה אחד היא רואה בטלוויזיה שכאן בישראל, חוגגים את חנוכה. רק אז היא מבינה שהיא בכלא יותר מחודש. "ראיתי פתאום בית. הרגשתי כמו היהודים, המכבים שעשו את הכול בשושו כי רצו להרוס להם את הרוח. אז ציירתי חנוכייה והדלקתי, יום-יום ציירתי את הנר שהדלקנו - ובירכתי".

מאיה רייטן (צילום: החדשות 12)
הסיוט בכלא בבלארוס | צילום: החדשות 12

מצבה הפיזי ובעיקר הנפשי של רייטן נעשה קשה מאוד. יוני וקובי, אחיה של רייטן, מבינים שהזמן משחק נגדם. הם פונים אל עורך הדין שרון נהרי, שמתמחה במשפט הבין-לאומי, יחד הם מתניעים מהלכים: פונים אל בית הנשיא, אל שר החוץ, ואל שר האוצר אביגדור ליברמן, לו יש קשרים טובים עם הבלארוסים. "עבדנו גם במישור המשפטי וגם במישור הדיפלומטי, ואני חושב שהשילוב הזה היה השילוב המנצח" אומר נהרי. 

מאיה רייטן (צילום: החדשות 12)
הסיוט בכלא בבלארוס | צילום: החדשות 12

על החזרה ארצה מספרת רייטן: "הייתי באופוריה כמה ימים, אני מעריכה כל פינה שיש בה חופש. כאילו הדחקתי את זה, אבל זה ניכר בי, חזרתי במצב גופני ירוד ואני עוברת עכשיו מלא בדיקות".