משפחתו וסנגוריו של לוחם מג"ב שגרם למותו של הפלסטיני איאד אל-חלאק בשער האריות במאי 2021, פנו לראש הממשלה נפתלי בנט ולשר הביטחון בני גנץ, בדרישה להתערב ולהביא לביטולו של כתב האישום החמור נגד בנם: "מח"ש מנותקת ומתייחסת בזלול לאמירות שלכם על גיבוי לוחמים בשדה הקרב. גם אם התוצאה טראגית לוחם שאתם שלחתם וחתר למגע בדיוק כמו שמצופה ממנו צריך לשבת בכלא?".

החלטת מח"ש להעמיד לדין את השוטר שירה למוות בצעיר בעל הצרכים המיוחדים (לפני כשנה וחצי) התקבלה יותר מ-5 חודשים לאחר המקרה. בתום דיונים רבים במח"ש ובפרקליטות הוחלט להעמיד את השוטר היורה לדין בגין עבירה שעליה אפשר לקבל עד 12 שנות מאסר, בעוד השוטר השני והבכיר יותר נוכה מכל חשד. 

מחאת בעקבות הריגתו של איאד אל חלאק (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
מחאת בעקבות הריגתו של איאד אל-חלאק | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

באוקטובר 2021 דרשו סנגוריו של הלוחם, עורכי הדין אפרת נחמני בר, שרון זגגי פנחס ואלון פורת, ממח"ש לבטל את כתב האישום נגד הלוחם תוך שהציגו את עמדם הפומבית של ראש הממשלה והרמטכ"ל לפיה יש לגבות לוחמים גם אם התוצאה בשדה הקרב היא טראגית. במח"ש לא שינו את עמדתם והשיבו כי אלה אמירות כלליות בלבד.

במכתב ששיגרו אתמול לרה"מ ולשרי הביטחון, המשפטים וביטחון הפנים, כתבו עורכי הדין כי "מדובר בתשובה מקוממת, המעוותת בראש ובראשונה את דברי ראשי המדינה ומערכות הביטחון. "מח"ש עיוותה את הצהרות המנהיגים על מנת לא להתמודד עם העובדה שהיא עצמה פעלה בניגוד להן".

משפחתו של הלוחם הבהירה כי הם תילחם עד שיתוקן העוול שנעשה לו ופתחה עמוד פייסבוק תחת השם "לוחם, לא פושע!", הוריו תיארו במכתב את תחושותיהם הקשות: "הבן שלנו האמין שהוא מציל חיים של חפים מפשע. שוטרים וותיקים צעקו לו 'מחבל', אחרי זה רצו וירו לעברו, איאד ז"ל הסתובב הסתכל עליהם והמשיך לברוח". לדבריהם "הבן שלנו היה בטוח שהוא מונע פיגוע. אפשר להאשים אותו כשזאת תמונת המצב בשטח? כל היום בתדריכים מפחידים אותם כמה המקום הזה מסוכן, ובאמת כל כך הרבה פיגועים היו שם".

במכתב כתבו ההורים כי "מח"ש נכנעת בקלות לכמה צעקות והפגנות, לפייק ניוז. מושגים כמו 'שדה קרב', 'דבקות במשימה', 'חתירה למגע' – אינם חלק מהשפה שנהוגה שם. איפה הסיסמאות ואיפה אנחנו? אז מה פתאום עכשיו באים אל הבן שלנו בטענות לאחר שהוא מילא חובתו למדינה ועשה כמיטב יכולתו". לדבריהם בנם "פעל לפי הספר ופתאום מצא עצמו כמו פושע". 

ההורים הפנו אצבע מאשימה כלפי השרים וכלפי ראש הממשלה "אתם בחרתם לשים את הילד הזה, חודש וחצי אחרי טירונות, במקום המסוכן הזה. איפה האחריות כלפיו? הוא לא בחר בזה, הוא עשה מה שצריך לעשות על פי מצב הדברים בשטח באירוע שנמשך שניות אחדות. על זה להכניס אותו לכלא? אתם יוצאים בהצהרות נכונות וחשובות, אבל אף אחד במח"ש לא שם עליכם, בכל הכבוד. אתם כותבים אגרות על גיבוי ללוחמים, ומח"ש עושה מהן אווירונים מנייר".