פרסום ראשון: מנכ"לי משרדי המשפטים, האוצר והתחבורה לשעבר, שעל פי החשד נעקבו על ידי המשטרה בפרשת רוגלות המעקב פנו הבוקר (שלישי) במשותף בדרישה להקמת ועדת חקירה ממלכתית בנושא. השלושה כתבו בין היתר לרה"מ, שר המשפטים, השר לביטחון והפנים והמפכ"ל: "אנו מצויים בסערת רגשות ותחושותינו קשות ביותר. אם הדברים שפורסמו נכונים, כל עולמנו האישי והמקצועי היה חשוף". הם אף ביקשו להשמיד את כל החומרים שנאספו מהטלפונים שלהם.

"נחשפנו לגילויים המבעיתים שפורסמו, ולפיהם בעודנו מכהנים כמנהלים כלליים במשרדי האוצר והמשפטים, הוחדרו על ידי משטרת ישראל למכשירי הטלפון שלנו תוכנות ריגול", כתבו המנכ"לים לשעבר. "זאת ללא צו שופט, ללא סמכות בדין, ומבלי שהתקיימה כל חקירה נגדנו בחשד לעבירה כלשהי". הם הוסיפו כי "דומה שאין צורך להכביר במילים אודות חומרת הדברים. כל מילה קשה שתנסה לתאר מציאות בה משטרה במדינה דמוקרטית מחדירה שלא כדין תוכנות ריגול לאזרחים, ובכלל זה לפקידי ממשל בכירים, המקבלים, בין היתר, החלטות הקשורות למשטרה, תקציבה והתנהלותה, לא תצליח לשקף את חומרת הדברים".

הם ציינו כי מלבד החומרים המקצועיים שהיו בטלפונים שלהם באותה העת מתוקף תפקידם, היו בהם גם התכתבויות אישיות. "מטבע הדברים, בטלפונים שלנו היו מצויים, לצד התכתבויות וחומרים אישיים פרטיים, גם חומרים רגישים ביותר הקשורים לתפקידים הציבוריים שאותם מילאנו, לצד התכתבויות עם כל גורמי השלטון במדינה". הם הוסיפו כי "תחושות העלבון, ההשפלה וחוסר האונים שלנו, נוכח רמיסת זכויותינו הבסיסיות קשות מנשוא".

השלושה דרשו כי ראש הממשלה בנט והשר לביטחון הפנים בר לב יפעלו להקמת ועדת חקירה ממלכתית. הם דרשו בנוסף כי כל החומרים שהוצאו מהטלפונים שלהם יושמדו לאלתר וכי יימסר להם דיווח בכתב אודות תוכנם והיקפם. הם הוסיפו: "אנו דורשים כי הפרקליטות תפעל לאלתר להוצאת צו שיפוטי האוסר כל החזקה, שימוש, עיבוד, העברה, פרסום, עיון וכיוצ"ב, על כל חומר ומידע שהגיע לידי משטרת ישראל או לכל גורם אחר שמקורו בחדירה הבלתי חוקית לטלפונים שלנו. צו זה מתחייב הן נוכח החשש לפגיעה בפרטיות שלנו, אך בעיקר נוכח החשש הממשי לפגיעה בפרטיות של צדדים שלישיים, עמם היינו בקשר שוטף עת נשאו בתפקידם הציבוריים".

משרדי חברת NSO (צילום: Reuters)
משרדי חברת NSO | צילום: Reuters

לבסוף, כתבו כי "אנו מבקשים לקבל לאלתר הסבר מפורט האם משטרת ישראל אכן החדירה תוכנת ריגול או עשתה כל פעולה אחרת של חיפוש והאזנה לטלפונים שלנו. אם אכן הדברים נעשו - אנו דורשים לקבל מידע מפורט אודות הגורמים שאישרו את הפעולות הללו, ביצעו אותן בפועל או היו מעורבים בהן במישרין או בעקיפין, על מנת שנוכל למצות מולם את זכויותינו לפי כל דין".

בתוך כך, מבקר המדינה מתניהו אנגלמן התייחס לנושא בכנס ירושלים של עיתון "בשבע": "הפרסומים האחרונים, ככל שהם נכונים, הם חתירה ורמיסה של ערכי הדמוקרטיה והפרטיות. אנחנו מבצעים ביקורת על כלי המשטרה ונבחן את השימוש של המשטרה בתוכנות רוגלה. נבדוק גם את התנהלות הפרקליטות ומשרד המשפטים".

אתמול דווח ב"כלכליסט" כי השימוש לכאורה של משטרת ישראל בתוכנת הריגול של NSO לא היה אמצעי שנעשה בו שימוש "מקומי", אלא אחד הכלים השמישים ביותר בידי המשטרה לאיסוף מודיעין. לטענתם התוכנה הותקנה במכשירים ניידים של פוליטיקאים, אנשי עסקים בכירים, מנכ"לי משרדים ממשלתיים, ראשי ערים, מנהלי חברות ענק, עיתונאים, מארגני מחאות שונות ואף במכשירו של אבנר נתניהו, בנו של ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו.

ירון אברהם השתתף בהכנת הידיעה