הפערים בין הצדדים הולכים ומצטמצמים: האם ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו בדרך לעסקת טיעון? לאחר הפרסום על נכונות של הפרקליטות לסגור את תיק 2000 במסגרת הסדר טיעון אפשרי – עולה כי קיים רק סעיף אחד בלבד שנמצא במחלוקת בין הצדדים. ובינתיים, עוד לפני שבכלל נחתמתה - עסקת הטיעון הזאת מביאה לדריכות רבה במערכת הפוליטית כולה.

מועד ההתפטרות: נתניהו דווקא רוצה להקדים, מנדלבליט לדחות

הסוגיה שבמחלוקת היא מועד ההתפטרות של נתניהו, שכן יש לה משמעות על שאלת הקלון הדרמטית. למרות הסברה, ראש הממשלה לשעבר מעוניין לעשות זאת מוקדם – יום לפני החלטת השופטים, אז מי שידון בסוגיית הקלון הוא יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, לקראת הבחירות לכנסת הבאה. אלא שמנדלבליט מצדו מעניין שנתניהו ידחה את ההתפטרות לפחות עד שהשופטים ידונו בקלון, מכיוון שכחבר כנסת הם יעסקו בכך באופן אוטומטי בשל היותם שופטים בבית משפט מחוזי. במקרה כזה סביר להניח שכן יוטל קלון כי הפרקליטות תטען לכך.

 

 

שאלת הקלון: התקדימים הרלוונטיים

מנדלבליט צפוי להתנגד לכך שנתניהו אכן יתפטר יום לפני החלטת השופטים, ואם תהיה התגמשות בנושא סביר להניח שהיא תבוא מכיוונו של ראש הממשלה לשעבר. ישנם שני תקדימים ליו"ר ועדת בחירות שדן בנושא הקלון של אדם שהורשע בעבירה עם עבודות שירות. התקדים הראשון הוא משה פייגלין, אז יו"ר הוועדה קבע שאין קלון במעשיו, והתקדים השני הוא של מייסד "טלגראס" בשנה שעברה, אז נקבע שיש קלון במעשיו.

שאלת הקלון היא משמעותית, שכן אם יוטל נתניהו קלון הוא יורחק מהזירה הפוליטית ל-7 שנים. מי שמכיר את נתניהו וער להתנהלותו בחקירות, במשפט ובליווי למשפט יודע שההחלטות שלו בנושאים הללו מתקבלות יחד עם אשתו ועם בנו, ולא בטוח שהם יתמכו בהסדר שסביר שינעל את הקריירה הפוליטית המפוארת שלו.

הדריכות במערכת הפוליטית

לכאורה מדובר בפער לא משמעותי, כי פרטים משמעותיים מהמשא ומתן כבר סוכמו, אבל יש לזכור שאולי בכלל מדובר בספין. האם נתניהו רוצה להעביר בכלל מסר לבית המשפט שהפרקליטות כן משנה עמדות באשר לתיקים השונים. צריך לזכור שגם כשמגיעים להסדר טיעון הוא מובא לאישור בית משפט, ששינה בזמנו הסדר טיעון עם אולמרט ועם נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת שהורשע בהטרדה מינית.

אם תיחתם עסקת טיעון בשבועיים ויומיים הקרובים זו תהיה לא פחות מרעידת אדמה פוליטית שכמותה לא הייתה שנים בישראל. היא צפויה לטלטל באופן עמוק את יסודות הקואליציה, עד כדי כך שההערכה בכל קצוות הקשת הפוליטית היא שהיא מקצרת את תוחלת החיים של הממשלה הנוכחית לחודשים ספורים. סביר שגם השיקול הזה עומד לנגד עיניו של נתניהו. גורמים בקואליציה חוששים שעסקת הטיעון האפשרית הזאת תוביל כבר בקרוב מאוד למתחים בממשלה בעקבות מפלגות שיחליטו להקשיח עמדות.