מה יעלה בגורל הסדר הטיעון? הציטוטים בכתבה הבאה מלמדים אולי על הלך הרוח בקרב ראש האופוזיציה בנימין נתניהו והגורמים שאיתם הוא מתייעץ בנושא - בני משפחתו ופרקליטיו. לכאורה, נתניהו נתן "אור ירוק" להתקדם בעסקה, אבל השאלה המתבקשת היא איזו עסקה. הוא אולי כבר השלים עם הקלון, אך מקורביו לא ממש: "יש מי שרוצה שבדברי הימים נתניהו ייזכר כעבריין ולא כמנהיג בעל שם עולמי שהביא הישגים אדירים".

"כשיזמנו את הפנייה למנדלבליט חשבנו שאפשר לסגור עסקה שתסתכם בשלושה חודשי עבודות שירות ובלי קלון", אמר אחד הגורמים שמשתתף בהתייעצויות עם ראש הממשלה לשעבר. "פתאום נולדה ההתעקשות של מנדלבליט על קלון כתנאי הכרחי להסכם. במובן הזה מנדלבליט כבר ניצח. לא מן הנמנע שהוא ימסמס עכשיו את המגעים כדי לקבל מחיאות כפיים, ותוך ימים הוא יודיע שהוא דחה בקשה של נתניהו להסדר טיעון מקל - כדי להגן על האינטרס הציבורי. במקרה כזה נתניהו ייצא קירח מכאן ומכאן - גם הוא הסכים להודות בעבירות (גם אם קלות יותר) וגם לא תהיה עסקה".

נבהיר כי האמירה "פתאום נולדה ההתעקשות של היועץ על קלון" אינה נכונה. מראש זה היה התנאי על השולחן, עוד כשהשופט אהרן ברק פנה אליו, כפי שחשפנו ב"אולפן שישי". עוד אמר לנו אותו גורם שהשתתף בהתייעצויות לגבי השבועיים שנותרו למנדלבליט בתפקיד, וכן המגעים עם הפרקליטות.

לדבריו: "אם הפרקליטות תפריז בסיפורים בכתב האישום המתוקן ותשתמש בטרמינולוגיה מוגזמת, בית המשפט יכול לדחות את ההסכמות בין הצדדים על העונש ולהתעקש גם על מאסר בפועל. בסוף מתנהל פה מנגנון של סחיטה של נאשמים ברמה הכי פלילית שיש - מתחילים בעבירות הקשות ביותר ואז מנהלים מסחרה ומוכנים להעיף את סעיפי האישום החמורים. יש מי שרוצה שבדברי הימים נתניהו ייזכר כעבריין ולא כמנהיג בעל שם עולמי שהביא הישגים אדירים".

זה למעשה הלך הרוח שנמצא בחדר, לפחות אצל חלק מהנוכחים. כעת עולה השאלה כמה זה ישפיע על נתניהו, ומה תהיה מידת ההשפעה על היועץ והפרקליטים שסובבים אותו.

בכיר בפרקליטות: הסיכוי להסדר - קלוש

אמש פרסם גיא פלג ב"מהדורה המרכזית" כי לא חלה שום התקדמות במשא ומתן. בכיר בפרקליטות אמר לחדשות 12 כי כל יום שעובר מקטין מאוד את ההיתכנות להגיע להסדר: "זה דומה למצב שכמעט אפסו הסיכויים לעלות לטורניר גדול - ואז מתחילים חישובים של סיכוי תיאורטי אם יתקיימו סדרה של התרחשויות לא סבירות".

בכיר אחר בפרקליטות טען כי מנדלבליט "התקרר" - גם בגלל הביקורת הציבורית וגם בגלל הביקורת מתוך הפרקליטות. היועמ"ש מסיים את תפקידו ב-31 בינואר. אם ההסדר לא ייחתם בתקופת מנדלבליט, עדיין יש סיכוי שייחתם עם פרקליט המדינה עמית איסמן שייכנס לתפקיד היועמ"ש באופן זמני למשך כחודש - וככל הידוע גם הוא בעד העסקה.

ראש האופוזיציה עצמו עדיין שומר על שתיקה. שלשום אמר בכנסת לחברי הליכוד: "אין מה לעדכן", והודה לתומכיו. הדיונים במשפטו נמשכים, אך מחר לא יתקיים דיון בגלל שכמה פרקליטים נדבקו בקורונה. 

"אין צורך לתת ליועץ אור ירוק כי מעולם לא ניתן אדום", אמר מקורב לנתניהו. "נתניהו החליט ללכת להסדר ולהיענות לדרישת הסף של היועץ".  בעקבות הסכמתו של נתניהו לקלון, בפרקליטות מתקיימות שיחות קדחתניות באשר לתנאיו של אותו הסדר - אך בין הצדדים אין משא ומתן.