המפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו התייחס לראשונה הערב (שלישי) לפרסום בכלכליסט על כך שהמשטרה עקבה לכאורה אחר ישראלים באמצעות תוכנות ריגול של חברת הסייבר NSO. "בכל תקופת שירותי במשטרה, בכל התפקידים, השימוש בכלים מהסוג שתיארת או כלי אחר להאזנה לטלפונים כמובן נעשה רק על פי חוק ובעבירות שהוגדרו בחוק – פשע חמור וכיוצא בזה", אמר דנינו.

על פי התחקיר, המערכת נרכשה בתקופת כהונתו של דנינו והופעלה בהמשך על ידי מחליפו בתפקיד, רוני אלשיך. "הסתכלתי על הכתבה – האירועים שעולים בכתבה קודם כל לא מוכרים לי", ציין המפכ"ל לשעבר. "אני חייב להגיד שאם הייתה כניסה או פריצה לטלפונים בטיפול במחאה (נגד נתניהו) ללא צו שופט – גם אם מדובר בהליך חוקי – בעיניי זה לא תקין ולא ראוי".

מפכ"ל המשטרה היוצא רוני אלשיך (צילום: פלאש 90 \ מירים אלסטר, חדשות)
המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך | צילום: פלאש 90 \ מירים אלסטר, חדשות

דנינו סירב להתייחס לסוג תוכנת הריגול שבהם המשטרה משתמשת, אך הוא הדגיש כי בסוף כמפכ"ל הוא זה שקובע את המדיניות של השימוש. לדבריו, "כלל לא רלוונטי עם אילו חברות התקשרו – רלוונטי האופן של השימוש בכלי". בהמשך הוסיף: "לא ראיתי בכתבה שיש טענה השתמשו בזה בתקופתי. אני אומר לך חד-משמעית שאם היה מובא לידיעתי משהו בסגנון הזה, לא הייתי מאשר אותו בדוגמאות שהובאו בכתבה".

המפכ"ל לשעבר הוסיף: "גם אם מדובר בפעולה שהיא חוקית לכאורה, זה כלי שצריך מאוד להיזהר משימוש בו לטובת אירועים מהסוג שמתואר בכתבה - בגלל המחיר הכבד שהדמוקרטיה שלנו משלמת עליו. כבר התבטאתי בעבר למשל שהשימוש במכת"זים נגד המפגינים היה לא נכון ולא ראוי, אני לא הייתי מאשר להשתמש בהן בדיוק מאותן סיבות. צריך להפעיל שיקול דעת, לשמור על האיזונים כי הערך של שמירה על הפרטיות הוא חשוב מאין כמותו לחוזקה ולעוצמה של הדמוקרטיה. וכך גם השמירה על חופש הביטוי - כל גורם אכיפה וחוק חייב להסתכל ולפעול לפי הערכים האלה כנר לרגליו כשהוא בא להשתמש בכלי אכיפה כזה או אחר".

המחאה בבלפור (צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש/90 )
המחאה בבלפור | צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש/90
משרדי חברת NSO (צילום: Reuters)
משרדי חברת NSO | צילום: Reuters

בתוך כך, מבקר המדינה מתניהו אנגלמן הודיע שיבדוק את השימוש לכאורה של המשטרה ב-NSO כלפי אזרחים. "במסגרת הביקורת ייבדק גם השימוש לכאורה של המשטרה בתוכנות שונות כדי לחדור לטלפונים ניידים של אזרחים, כדוגמת תוכנת NSO", נמסר.

עוד הדגישו במשרדו של אנגלמן: "ביקורת המדינה שמה דגש מיוחד על ההגנה על פרטיותם של אזרחי ישראל ותושביה. האמצעים הטכנולוגיים משמשים כראיות בהליך הפלילי ומעוררים שאלות של איזון בין התועלת שבהם אל מול פגיעה בזכות לפרטיות ובחירויות נוספות. האמצעים הללו גם מעלים סיכונים מפני זליגת מידע אישי ושימוש לרעה במאגרי מידע. אשר על כן החליט המבקר לכלול בתוכנית העבודה המשרדית שגובשה זה מכבר את נושא שימוש גורמי אכיפת החוק באמצעים טכנולוגיים לצורכי אכיפה".