"לא דמיינתי שיעשה דבר כזה": אור נחמיה ואביב לב הן שתי חיילות אמיצות, שמייצגות את קולן של עשרות נשים צעירות שנפגעו בידי סא"ל דן שרוני, מפקד בית הספר לנהיגה בבה"ד 6, שנעצר לפני כשבועיים בחשד לביצוע עבירות מין ופגיעה בפרטיות. למרות המצב הנפשי הקשה מאז הפלישה האגרסיבית שעברו בבסיס שהיה להן כבית, הן החליטו להתראיין הערב (חמישי) ל"מהדורה המרכזית" בפנים גלויות ולדבר על הטראומה. 

סיקור N12 על החשד לעבירות מין שביצע סא"ל שרוני:

אור: "הוא אמר שרוצה להתקין לי בחדר רמקול ואמר לי 'לא לספר לאף אחד'"

"היינו בקשר מצוין, הוא היה כמו אבא שני עבורי. באיזה יום שישי אחד, הוא מספר לי שיש גניבות בבסיס, והוא רוצה לתפוס את הגנב", סיפרה לחדשות 12 אור נחמיה, נגדת בבה"ד 6, שצילם סא"ל שרוני בסתר. התושייה של אור פתחה תיבת פנדורה - עבירות מין וחדירה לפרטיות שהתקיימו על פי החשד במשך שנים על ידי סגן אלוף שרוני.

החשד של אור התעורר אחרי שיחה שהתקיימה ביניהם לפני כשבועיים, שבמהלכה ביקש להתקין אצלה בחדר מכשיר אלקטרוני. "הוא אמר לי שהוא רוצה להתקין לי בחדר רמקול של JBL, וככה הוא יתפוס את הגנב, אז הוא אמר לי: 'בואי נעלה לחדר שלך'. עלינו לחדר שלי, הוא התקין לי את זה בחדר. כמובן שהוא דאג להגיד לי לא לספר לאף אחד", היא אמרה.

דן שרוני הקצין שנעצר בחידש לעבירות מין
סא"ל דן שרוני שנעצר בחשד לעבירות מין

אביב: "רצה לדעת בדיוק איפה לכוון את המצלמה, לא נתן לאף אחת לעבור מיטה"

"זה החדר הפרטי שלנו בבסיס, התפשטנו שם, התלבשנו שם, היינו יוצאות למקלחת, נכנסות, ישנות, עושות הכול בתוך החדר. ביום חמישי בערב הוא מתקשר אליי ומברר איפה המיטה שלי בדיוק ממוקמת, אם הוא נכנס לחדר, ופה כבר ממש חשדתי. מה זה רלוונטי איפה אני ישנה? איפה המיטה שלי ממוקמת?", הוסיפה אור בתסכול.

גם אביב לב, חיילת בבה"ד 6, שיתפה בכאב כי תועדה אף היא בסתר בידי סא"ל שרוני. "הדברים הקטנים האלה שאני עזבתי את החדר ומישהי רצתה לעבור למיטה שלי. אז לא, יש רטיבות במיטה, אף אחת לא עוברת למיטה הזאת. ולא, אף אחת לא עוברת חדר בלי מסדר שאני עושה. הוא פשוט רצה לדעת בדיוק איפה לכוון את המצלמה. מה שהוא הכי רוצה לראות שהוא יראה את זה בצורה הכי טובה".

אביב לב (צילום: החדשות 12)
אביב לב | צילום: החדשות 12

זה מה שהוביל לפתיחת החקירה במצ"ח: "חדר לנו למקום הכי פרטי, סרטונים מזעזעים"

אור סיפרה כי גילתה על כך בעת שעמדה מול המיטה לפני שנכנסה להתקלח, וחשה במשהו לא תקין. "אני לא יודעת איך הגעתי לראש של המטען, אני קולטת עינית קטנה קטנה  בתוך הראש של המטען. אני מתחילה להבין שזו מצלמה נסתרת, מתחילה להיות בהיסטריה. אני יוצאת מהחדר בצרחות", שחזרה.

למוחרת היא ניגשת יחד עם אימה להגיש תלונה במצ"ח, שם נפתחת חקירה ומתגלים תמונות וסרטונים אינטימיים של כ-30 חיילות, מגוון רחב של תיעוד ששמור בכוננים. מחלק מהנשים הוא ביקש להתקין אפליקציה בטלפון הפרטי שלהן, ודרכה שאב תמונות אישיות ישירות אליו.

"הטראומה היא קודם כול שמישהו חדר לנו לפרטיות, למקום הכי הכי פרטי שלי, לחדר שלי. הוא צפה בסרטונים מזעזעים", הדגישה אור. "מצ"ח הביאו אותנו לראות, כל אחת מהמתלוננות, את הסרטונים שלה. גם אני צפיתי בסרטונים שלי. הרגשתי שחרב עליי עולמי. לא האמנתי שזה קורה לי".

אביב ציינה כי היא לא מצליחה לעכל שהמפקד שסמכה עליו פגע בה. "זה כמו בגידה מבן-אדם שהכי לא ציפיתי. בחיים לא דמיינתי שהבן-אדם הזה יעשה דבר כזה. זה מעשה שלא עושים". אור סיכמה כי "הצבא זה מקום שאמור לשמור ולהגן עלייך והוא מפקד שם. אימהות שולחות את הבנות שלהן ומצפות שהן יחזרו שלמות ובריאות הביתה וגם בריאות בנפש. זה זעזוע, ייקח זמן עד שנצא מהמצב שאנחנו נמצאות בו כולנו".

החשד: שרוני צילם גם את שתיים מחברותיה של אשתו בביתו

הערב פרסמנו ב"מהדורה המרכזית" כי על פי החשד, סא"ל שרוני לא צילם רק בבסיס חיילות, קצינות ועובדות צה"ל - אלא גם בביתו. בידי חוקרי מצ"ח יש תיעוד שלפיו שרוני צילם בביתו את שתיים מחברותיה של אשתו.

מהנתונים שפרסמנו בנושא ההטרדות המיניות בצה"ל, עולה כי יש זינוק במספר ההטרדות המיניות בצה"ל ב-5 השנים האחרונות. בעוד שבשנת 2015 היו כמעט 700 תלונות, ב-2020 מספר התלונות עמד על כ-1550, 15% מהם נגד קצינים עד דרגת סא"ל - אך רק 5% מכתבי האישום מוגשים נגדם.

צללית אישה  (צילום: 123RF‏)
אילוסטרציה | צילום: 123RF‏

יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר: "יש לנו הערכה בכמה חיילות מדובר, אך זה תחת חקירה"

תא"ל אלה שדו שכטמן, יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר, שנכנסה היום לתפקיד, התייחסה לפרשת הקצין בריאיון ל"מהדורה המרכזית" ואמרה כי "האירוע קשה וחמור מאוד. אנחנו נמצאים בשלב של חקירה ולכן, חלק מהפרטים עדיין חסויים. כל משרתת שנפגעה, מגיעה אלינו לטיפול במהו"ת (מרכז התמודדות ותמיכה). יש לנו הערכה על הכמות, אבל לצערי לא אוכל להגיד - זה תחת חקירה".

על העדויות של החיילות שחוששות להגיע לבסיס וחוות טראומה, אמרה: "יכולים בהחלט להבין אותם. הצבא מעודד היום את הבנות לבוא ולדווח. יש לנו מפקדים שמיד נקטו בהתערבות ובטיפול כדי להחזיר את האמון ואת הביטחון. האירוע חריג מאוד".

שדו שכטמן התייחסה לאגרת שפרסם היום הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי - ובה הצהיר כי יפעל להדחתו של סא"ל שרוני מצה"ל. "המדיניות היא של אפס סבלנות והרמטכ"ל פועל להדחה. הגורמים המטפלים בקשר אישי עם הנפגעות. הבחורות מספרות ששימש כדמות אב ושבסוף התחושה שבגד בהן. תחושות מאוד קשה, אנחנו תומכים בהן ונותנים להן את כל הטיפול שצריכות".

תא"ל אלה שדו שכטמן (צילום: החדשות 12)
תא"ל אלה שדו שכטמן | צילום: החדשות 12

קו הסיוע הצה"לי זמין בטלפון 03-9482600 או 1111 בשלוחה 5