לחקלאים במדינת ישראל התמודדויות רבות, אך נראה שמעל הכול ההתמודדות עם פשיעה חקלאית היא הקשה מכולן. העונשים המקילים והמחסור הקשה באכיפה מחזירים את הגנבים לזירת הפשע פעם אחר פעם, גם אם נתפסו בעבר. בסוף שבוע האחרון היה מספר רב של גניבות משטחים חקלאיים, והחשש שהתופעה רק תלך ותגבר.

אירוע גניבה חמור אירע ביום שישי בצוהריים בקיבוץ חוקוק. תושב הקיבוץ זיהה רכב חשוד במטע אבוקדו. הוא דיווח לשכנו, עדי בכור, רכז שטח של השומר החדש שהעלה רחפן לאוויר, ומיד היה ברור שמדובר בגנבים. "קיבלתי החלטה לסגור עליהם מעגל, לראות אם הם באמת קטפו אבוקדו כמו שאני חושד או שהם באמת קוטפים פטריות והם תמימים", מספר בכור. בכור יצא לשטח – והצליח לתפוס אותם.

עדי בכור, מנהל מבצעי צפון, השומר החדש
עדי בכור, מנהל מבצעי צפון, השומר החדש | צילום:

בתוך הטנדר התגלו קרוב ל-200 קילוגרם של אבוקדו, ממש לא שקית או שתיים כדי לאכול בבית. הנהג טען שהיבול לא נקטף מהעץ אלא "נשאר בשטח", והשניים התווכחו כמה דקות. שלושת החשודים, תושבי עראבה, עוכבו לחקירה על ידי משמר הגבול ולאחר מכן שוחררו לביתם בתנאים מגבילים.

"לתפיסתי, העונשים הם הרבה פחות מרתיעים מאשר התועלת בגנבה, פשוט מאוד, זו המסקנה שלי", אומר ברק קפלן, מנהל המטע קיבוץ חוקוק. "הם פשוט לא מורתעים מענישה, זה לא מרתיע אותם. הם נכנסים לחקירה, יוצאים, הולכים הביתה וחוזרים או למוחרת או בעוד שבוע".

 200 "ג אבוקדו שנגנבו ממטע בקיבוץ חוקוק (צילום: השומר החדש)
200 ק"ג אבוקדו שנגנבו ממטע בקיבוץ חוקוק | צילום: השומר החדש

במשטרה יחליטו בהמשך אם להגיש נגד השלושה כתב אישום או ללכת להסדר מותנה במסגרתו הם יודו באשמה וישלמו קנס אך התיק הפלילי נגדם ייסגר. וכשמראש העונשים אינם גדולים מה הפלא שיום לאחר מכן, באותו מטע, נכנסו עבריינים, גנבו פרי ועקרו 15 שתילים צעירים.

60 ק"ג אשכולית שגנב תושב סכנין ממטע בבנימינה (צילום: השומר החדש)
צילום: השומר החדש

2 האירועים בחוקוק מצטרפים לסוף שבוע גדוש בפשיעה חקלאית. בבנימינה נגנבה תוצרת ממטע אנונה, במשמרות גנבו אבוקדו ובקיבוץ בית זרע עצרו שוטרי משמר הגבול ומתנדבים מעמק הירדן תושב סכנין שגנב 60 קילוגרם אשכולית. לכל אלו מצטרפת ההתמודדות עם רכבי השטח שבמקומות רבים בארץ במהלך סוף השבוע דרסו שדות זרועים ופגעו בגידולים, עוד תופעה מקוממת, ללא הרתעה משמעותית בחוק.