בנימין זאבי, בנו של השר לשעבר רחבעם זאבי, הוא אחד הנאשמים ברצח הנער ניסים שטרית שנעדר לפני 35 שנים - כך הותר הבוקר (ראשון) לפרסום לאחר שבית המשפט דחה את בקשתו לאסור את שמו בפרסום.

זאבי, בשנות ה-60 לחייו, נעצר לפני יותר מחודש ובאופן חריג, גם לאחר הגשת כתב האישום נגדו שלשום, שמו היה אסור בפרסום. עו"ד אלכס גפני, פרקליטו, ביקש מבית המשפט פעם אחר פעם לאסור בפרסום את שמו מחשש לאיומים עליו ועל בני משפחתו, בשל הייחוס המשפחתי. הבקשות הללו נבחנו על ידי השופטים, ולכן שמו היה אסור עד כה אך כעת בית המשפט המחוזי בירושלים התיר את הפרסום.

כתב האישום נגד זאבי וברוך שביט, חסיד ברלנד, הוגש ביום שישי בידי פרקליטות מחוז ירושלים. מאז שנעצר זאבי שמר על זכות השתיקה בחקירותיו, אך בעקבות הצלבה שנעשתה בחקירותיהם של חשודים שונים - הצליחה המשטרה לבסס את הצהרת התובע נגד זאבי.

ממשפחת שטרית נמסר כי "עוד נדבך ברצח המזעזע של ניסים ז"ל, שהיה רק בן 16, נחשף היום. הימים האלה קשים לנו מאוד ואנחנו כואבים עד עמקי נשמתנו. לפני 35 שנים, רוצחים נתעבים רצחו בישראל נער בן 16 והארץ שקטה. עם הגשת כתבי האישום והתחלת חשיפת שמותיהם של הרוצחים, הארץ צריכה לרעוד. ויש עוד רבים, רבים שנעדרים מכתבי האישום, שנעדרים מהעין הציבורית, שמתהלכים בנינו כאחד האדם, אחרי שרצחו נער בן 16, ולא ננוח ולא נשקוט עד שכולם יבואו לדין".

על פי כתב האישום שהוגש נגדו שלשום, זאבי פעל מטעם "משמרות הצניעות" של קהילת "שובו בנים" שבראשה עומד אליעזר ברלנד. הוא מואשם בכך ש"השתתף עם אחרים בחטיפת שטרית. הנער הובא בתרמית אל דירת מסתור בירושלים ושם זאבי יחד עם חשודים נוספים הכו אותו באלימות, חטפו אותו אל יער הסמוך לבית שמש והורידו אותו בכוח מן הרכב".

"אירוע רב-שלבי, רב-משתתפים, מורכב ואכזרי ביותר"

זאבי לפי האישום הכה יחד עם אנשים נוספים את שטרית עד שמת, וזאת משום שהם סברו שהוא נפגש עם נשים. הוא גם היה "שותף לשלבי תכנון המעשים והיה בעל תפקיד פעיל בשלביו השונים, לרבות בקבורת המנוח ביער".

"המעשים החמורים המיוחסים לו מלמדים על מסוכנותו לציבור על אף חלוף הזמן מאז הרצח המיוחס לו", כתבה הפרקליטות לבית המשפט בבקשת הארכת מעצרו של זאבי. "העובדה כי מדובר באירוע רב-שלבי, רב-משתתפים, מורכז ואכזרי ביותר, אשר נועד לכפות את אורחות חייהם של המשיב ושותפיו של המנוח ועל הציבור - מבססות יסוד סביר לחשש ששחרורו של המשיב יסכן את ביטחון הציבור".

ממשרד עו"ד גפני-רודנקו המייצגים את זאבי כי "מר זאבי מכחיש את החשדות נגדו, עומד על חפותו, ואומר 'לא רצחתי אף אחד, סוף האמת להתגלות'. מר זאבי עזב את קהילת "שובו בנים "לפני שנים רבות ומאז עזיבתו הוא נרדף עד כדי סכנה לשלומו וביטחונו. כל מי שנכח בדיוני הארכות מעצר וקרא את כתב האישום יודע כי החשדות נגד מר זאבי מבוססים על עדות יחידה של אחד מאנשי הקהילה (ברוך שרביט) שקיבל הוראה מרב הקהילה לפני כחודש באותה פגישה מפורסמת בבית המעצר".

ניסים שטרית נעדר מינואר 1986 נעלמו עקבותיו (צילום: רשות השידור)
נעדר מ-1986: הנער ניסים שטרית ז"ל | צילום: רשות השידור

"כפי שעלה מהדיונים האחרונים בבית המשפט, תיק החקירה רצוף קשיים ומעלה סימני שאלה גדולים, בין היתר לגבי אמיתות דבריו וכוונותיו של העד היחיד". הוסיף עו"ד גפני. "כאמור, מר זאבי עומד על חפותו ומכחיש כל קשר לעבירה המיוחסת לו. לאחר קבלת חומר החקירה ולימודו, יילחם מר זאבי בכל כוחו על חפותו ועל שמו הטוב בבית המשפט ושם הוא מקווה שיצא הצדק לאור".

>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן