הפרטים הראשוניים שמגיעים לאחר החיסול ביפו היום (שבת) מובילים לחיזוק ההערכה כי עבד קזז בן ה-40 נורה למוות בעקבות סכסוך עם ארגון פשע שפועל בעיר - כך מסר גורם משטרה בכיר.

אותו גורם שלל את ההערכה שהחיסול הוא כביכול נקמה על חיסולו של עיזאת חאמד בדרום ת"א לפני כחודשיים. הוא סיפר בשיחה עם N12: "מטרידה אותנו הדרך שבה חיסלו את עבד. בדרך כלל ארגוני הפשע לא אוהבים לקחת סיכונים מיותרים. כשמוציאים לפעולה חיסול כזה, עושים את זה בשקט והרחק מעיני המשטרה ועדי ראייה".

"הפעם זה קרה בשבת, אחר הצוהריים, בנמל יפו ההומה", הוסיף הגורם המשטרתי. "הנחישות שלהם להוציא פעולה במחיר שייתפסו – מראה את התעוזה מצד אחד, אבל מצד שני – שעלינו לשקם מחדש את כוח ההרתעה שלנו מול ארגוני הפשע". לדבריו, בימים הקרובים ייפרסו שוטרים באזור כדי לחזק את תחושת הביטחון של התושבים.

קזז, עבריין מוכר והקורבן ה-104 בפשיעה בחברה הערבית מתחילת השנה, שוחרר לפני שנה ממאסר ונורה למוות היום על ידי כמה מחסלים רעולי פנים בנמל יפו. הוא פונה במצב אנוש תוך פעולות החייאה לבית החולים וולפסון, ושם נקבע מותו בהמשך. הגורם מהמשטרה הוסיף כי מאז שחרורו מהכלא ניסה קזז להשתלט על גורמי אמל"ח, סמים ונדל"ן והגדירו אותו כ"מלך השוק האפור ביפו".

"רעולי פנים ניסו לחסל אותו"

לרצח, שהתרחש באור יום לעיני טיילת מלאה במבקרים, היו עדים נערים בפעילות של צופי ים. עד ראייה סיפר: "שני רעולי פנים ניסו לחסל אותו, הם יצאו מהרכב והקורבן קפץ למים בניסיון ההימלטות". ישי, עד ראייה נוסף, הגיע לבלות בנמל והיה עד למחזה הסוריאליסטי. הוא שמע את היריות והבחין בשני חשודים רעולי פנים רודפים אחר הקורבן: "הגענו להחנות, שמענו יריות וקלטנו שני רעולי פנים רצים לכיוון המזח עם אקדחים".

"כמה שניות לאחר שהם נעלמו משדה הראייה ראינו אותם רצים בחזרה", הוסיף ישי. "אני דוממתי את הרכב וקפצתי לראות איך אני יכול לעזור. משיתי אותו מהמים עם עוד 15 אנשים. הקורבן כבר היה בלי דופק או נשימה. מד"א הגיעו לזירה וטיפלו בו, וגם המשטרה".

אחד השוטרים שנכחו בזירה סיפר: "בצוהריים התקבלו כמה קריאות על אירוע ירי בנמל יפו. שוטרים שהגיעו תוך כמה דקות למקום, הבחינו באזרחים שמשו בחור כבן 40 - אחרי שהתברר מתחקור העדים שהוא נורה וקפץ למים. הוא קיבל טיפול רפואי, פונה לוולפסון ושם נקבע מותו. אנחנו בתחקור ראשוני של האירוע מבינים שהוא נורה תוך כדי בריחה. האירוע מרובה בפרטים. יש לנו הרבה ממצאים ודברים שאנחנו צריכים לחקור. בהערכת מצב שהתקיימה כרגע הוחלט שאת החקירה תנהל ימ"ר ת"א".