פרקליט המדינה עמית איסמן החליט להגיש היום (חמישי) כתב אישום נגד אדוארד קצ'ורה בגין עבירת רצח בנסיבות מחמירות של הנערה ליטל יעל מלניק ז"ל. בימים האחרונים ערכה המשטרה מספר השלמות חקירה, שעליהן הורה הפרקליט.

המשטרה צפויה להגיש בשעות הקרובות הצהרת תובע לבית המשפט, שבה תבקש את המשך מעצרו של קצ'ורה עד להשלמת ההכנה של כתב האישום והגשתו לבית המשפט לצד בקשה למעצרו עד תום ההליכים בימים הקרובים. ההודעה על החלטת פרקליט המדינה נמסרה הבוקר לבני משפחתה של מלניק ולבאי כוחו של החשוד.

רות מלניק, אחותה של ליטל יעל, אמרה הבוקר בבית המשפט לאחר החלטת הפרקליטות: "זו סגירת מעגל, היום זה חודשיים למותה. סוף-סוף אנשים מבינים שמדובר ברוצח". סבתה לודמילה הוסיפה: "הייתה לי הרגשה שזה לא בסדר, שהוא (קצ'ורה) בן אדם לא טוב. אתה בן 50 ונפגש עם ילדה קטנה?" 

עורכות הדין אפרת נחמני-בר ושרון זגגי-פנחס המייצגות את משפחת מלניק מסרו: "אנחנו מברכות על ההחלטה ומצפות מהפרקליטות לגבש כתב אישום על רצח בנסיבות מחמירות. המשפחה פתחה בקמפיין מימון המונים בשם 'אל תרצחו אותנו פעמיים' וקוראת לציבור לסייע לה כדי שתוכל להמשיך ללוות ולוודא שנעשה צדק".

"חבל שהמשפחה הייתה צריכה לעבור שבעת מדורי גיהינום בדרך להחלטה הזו", הוסיפה יו"ר נעמת חגית פאר. "ראוי היה שהפעולות הנמרצות יעשו מלכתחילה ולא רק לאחר שקמה מחאה ציבורית - יכול היה להימנע סבל רב ממשפחה שכבר איבדה את היקר לה מכל".

מוקדם יותר השבוע התחוללה דרמה בבית המשפט סביב הפרשה. לאחר שבית משפט השלום הורה לשחרר ממעצר את קצ'ורה, בית המשפט המחוזי בחיפה הפך את ההחלטה והאריך את מעצרו ביום נוסף. החלטת השלום לשחררו ממעצר עוררה את זעם משפחתה של ליטל מלניק, וסבתה אף התעלפה באולם הדיונים. שופט המחוזי רון שפירא הוסיף אז: "החשוד קושר עצמו לקבורה של המנוחה. ניתן להבין שמעשיו הובילו לאותה סיטואציה, ומכאן לכאורה יש ראיות על מעורבותו באירוע ההמתה". עוד ציין שפירא כי "ברוב חקירותיו החשוד שומר על זכות השתיקה, מה שמחזק את תשתית הראיות נגדו".

ההכרעה התקבלה לאחר דיונים רבים שבהם הוארך מעצרו של קצ'ורה מעת לעת. הוא נעצר לפני כחודשיים, ונצמד לגרסתו לפיה מלניק ביקשה לעבור טיפול שבמסגרתו תכוסה בחול ותמשיך לנשום דרך קשית בלבד. על-פי החשד, קצ'ורה פגש את מלניק בת ה-17 במוסד הפסיכיאטרי שבו עבד כאח סיעודי וקבר אותה בחול, סמוך לאתר בנייה בקריית מוצקין, בעודה בחיים. קצ'ורה טוען כי ליטל יעל הייתה בת זוגו והוא עשה זאת לבקשתה.