כלי נוסף למשטרה כחלק מהמאבק בפשע בחברה הערבית: הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעת שר המשפטים גדעון סער להרחיב את סמכויות החיפוש של השוטרים, זאת כדי לתת למשטרה יותר כלים במאבקה בפשיעה במגזר הערבי. רה"מ נפתלי בנט אמר בדיון: "אנחנו מאבדים את המדינה". השר לשיתוף פעולה עיסאווי פריג', ציין: "מוכן שגם ה-CIA ייכנסו אם צריך". שר הביטחון בני גנץ, הזהיר: "אני בעד העניין הזה, אבל חשוב שזו רק הוראת שעה וצריך לוודא שאנחנו לא סוטים לנושאים אחרים". ההצעה כעת תעבור לדיון במליאת הכנסת ותצטרך לעבור בשלוש קריאות כדי שתיכנס לתוקף.

התיקון המוצע למעשה מרחיב את סמכות השוטרים ומתיר להם לבצע חיפוש ללא צו בית משפט במקרה של עבירות מסוג פשע חמור. על פי ההצעה, השוטרים יוכלו לבצע חיפוש ללא צו בתנאים הבאים: כאשר יש להם חשד סביר כי במקום נמצא חפץ הקשור לעבירות מסוג פשע חמור שעשוי לשמש ראיה לביצוע העבירה, ושהחיפוש נדרש באופן מיידי כדי למנוע העלמה של הראיה או פגיעה בה. כמו כן, ניתן יהיה לבצע חיפוש ללא צו גם במקרים יהיה חשד סביר שבמקום נמצא חשוד בעבירת פשע חמור.

שר המשפטים גדעון סער נואם (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
סער: "אנחנו במלחמה - אביא עוד חוקים כדי שנצליח במערכה נגד הפשיעה במגזר הערבי" | צילום: יונתן סינדל, פלאש/90

מכיוון שמדובר בסמכות יחסית חריגה לשוטרים, חלק מהשרים הביעו את חששם מפני ההצעה. השרה להגנת הסבירה תמר זנדברג ציינה כי "זה דבר חריג בדמוקרטיה" והעירה כי ייתכן שבסוף הדבר יפגע באזרחים נורמטיביים ולא בארגוני הפשיעה. השר חמד עמאר, הוסיף:  "איבדנו את המשילות לגמרי... מעל 100 הרוגים במגזר הערבי. האזרח הערבי רוצה רק דבר אחד – שהילד יחזור בשלום".

"אני בקשר יומיומי עם ראשי הרשויות מהחברה הערבית והם מצפים מאיתינו לעשות הכל כדי למנוע את הפשיעה", אמרה השרה לשוויון חברתי מירב כהן. "השיח על פרטיות הוא זניח ביחס למצוקה והיעדר הביטחון האישי בשטח". לדבריה, "ברגע שלאנשים תהיה עבודה ויהיה פחות עוני, אז תהיה גם פחות פשיעה". כהן הוסיפה: "חשוב שנהיה מסונכרנים כי במסגרת תכנית החומש יועברו הרבה כספים לרשויות המקומיות, וכיום ארגוני פשיעה זוכים במכרזים ברשויות מקומיות - אז שלא נזרים במו ידינו כסף לארגוני פשיעה".

מירב כהן (צילום: Noam Revkin Fenton Flash90, פלאש/90 )
השרה מירב כהן: "השיח על פרטיות הוא זניח ביחס למצוקה והיעדר הביטחון האישי בשטח" | צילום: Noam Revkin Fenton Flash90, פלאש/90

שר המשפטים סער, יוזם המהלך, אמר בדיון: "רבותי אנחנו במלחמה. צריך לתת למשטרה ולרשויות אכיפת החוק כלים יותר טובים כדי להצליח במשימותיהם. גם הזכות לחיים היא בין זכויות האדם. אני מודיע לכם: אני אביא עוד חוקים כדי שנצליח במערכה נגד הפשיעה במגזר הערבי".