הילד איתן בירן, היחיד ששרד באסון הרכבל באיטליה שבו נהרגו בני משפחתו והובא לארץ ללא הסכמת האפוטרופסים שלו, המריא היום (שישי) עם דודתו ד"ר איה בירן-נירקו, בעלה אור ושתי בנות דודיו, בנותיהם של איה ואור. איתן ישהה בבית דודתו שנמצא בסמוך לבית הוריו המנוחים, אשר בנוסף צמוד גם לבית סבו וסבתו מצד אביו.

על הליך החזרת הדרכונים ועל ווידוא מעבר חלק, מהיר ובטוח בנמל התעופה ובביקורת הגבולות בישראל פיקחו פרקליטיה של משפחת בירן, עו"ד שמואל מורן ואבי חימי. מטעמה של ד"ר איה בירן-נירקו נמסר: "אחרי 84 ימים מאז שהורחק מביתו שלא כדין, ישוב כעת איתן לשגרת חייו, לכל המסגרות הרפואיות, הטיפוליות והחינוכיות, לחבריו בשכונה ובבית הספר, לקהילה שבה גדל, ולחתול האהוב שלו אוליבר".

לפני כשבועיים נדחה ערעורו של הסב שמואל פלג לבית המשפט העליון ונקבע כי בירן יוחזר לאיטליה בתוך שבועיים. במהלך הדיון קבעו השופטים כי אין ספק שמקום מגוריו של איתן לפני חטיפתו לישראל היה באיטליה. "הקטין התגורר באיטליה כמעט כל חייו", נכתב. "מקרהו אינו דומה אפוא למקרה בו מדובר בנסיעת הורים לחו"ל לתקופה קצובה".

איה בירן וגלי פלג בדיון בעניינו של איתן בירן (צילום: אבשלום שושני, פלאש/90 )
איה בירן, גלי ושמואל פלג | צילום: אבשלום שושני, פלאש/90
הסב מגיב לראשונה על צו ההסגרה מאיטליה (עיבוד: N12)
שמואל פלג, סבו של איתן | עיבוד: N12

עוד נקבע: "לא ניתן לחלוק על כך שמשפחת בירן מחזיקה בסמכויות המשמורת ביחס לקטין, ודי אם אציין בהקשר זה שלאיש זולתה אין זכויות משמורת ביחס לקטין. יתרה מכך: נחה דעתי שהתפקיד של tutore, שכאמור הוטל על המשיבה על ידי בית המשפט באיטליה, כולל סמכויות אפוטרופסות".

השופטים החליטו כי משפחת פלג לא הניחה תשתית עובדתית שעל בסיסה ניתן לחשוש כי החזרתו של איתן לאיטליה תסב לנו נזק נפשי או פיזי. עוד הוסיפו: "בית המשפט לענייני משפחה העריך כי גילו הרך ומצבו הנפשי של הקטין אינם מאפשרים לו לגבש רצון עצמאי לאי-החזרתו למדינת מושבו".

ממשפחת פלג, משפחתו של איתן בארץ שהטיסו אותו לארץ ומבקשים לגדל אותו, נמסר: "מדינת ישראל ויתרה היום על ילד יהודי ואזרח ישראלי חסר ישע מבלי שקולו נשמע, לטובת חיים בארץ זרה, רחוק משורשיו, ממשפחתו האהובה ומהמקום בו קבורים הוריו ואחיו הקטן. נמשיך להיאבק בכל דרך חוקית להחזיר את איתן לישראל ולמנוע את ניתוק הקשר שנכפה עליו ע"י דודתו ממשפחתה של אמו טל ז"ל. אנחנו קוראים לרשויות באיטליה לבחון שוב את תהליך קבלת ההחלטות הלקוי, שבגללו נאלץ איתן להיקרע ממשפחתו בשנית".

פרקליטיה של ד"ר איה בירן, עורכי הדין שמואל מורן ואבי חימי, מסרו: "אנו מברכים על פסק דינו של בית המשפט העליון, שלטעמנו הוא נכון משפטית, מוסרית ואנושית. הגם שמדובר באנחת רווחה, מדובר בסיומו של פרק מצער, ובעיקר מזיק ומיותר עבור איתן הקטן. צר לנו על הטלטלה הנוספת שעבר איתן לאחר האסון הנורא, ועל הזמן הרב שחלף מרגע שנחטף מביתו ועד שיחזור לחיים שהכיר ולשגרה שהייתה כה חשובה לו.

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
עו"ד אבי חימי | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90
עוה"ד שמואל מורן
עו"ד שמואל מורן

"כעת יוכל איתן לשוב למשפחתו שבאיטליה, לרבות לסבו וסבתו, הוריו של אביו המנוח, ולכל המסגרות שמהן נלקח באחת, הרפואיות, הנפשיות והחינוכיות. אשר למשפחת פלג, אנו תקווה כי כעת, נוכח מעשיהם, וההשלכות הפליליות של מעשיהם, ומשקבעו שלוש ערכאות שיפוטיות בישראל ושלוש ערכאות שיפוטיות באיטליה כי על איתן לחזור לביתו ולמקום מגוריו הרגיל, יידעו הם להניח לקרבות המשפטיים, לחדול מהקמפיין התקשורתי האגרסיבי והמכפיש ולעצור את דרכם הכוחנית, כדי שאולי, רק אולי, יוכלו הדברים לחזור למסלול אופטימי של שיקום ושל פיוס".