לקראת ההכרעה: לפני כחודשיים נמצאה ליטל יעל מלניק ז"ל סמוך לאתר בנייה בקריית מוצקין ללא רוח חיים כשהיא קבורה באדמה. האדם האחרון שהיה עימה לפני שמתה הוא אדוארד קצ'ורה, אח במוסד הפסיכיאטרי מעלה הכרמל בו הייתה מטופלת, שניצל את מצבה ויצר איתה מערכת יחסים. קצ'ורה טוען שלא רצח אותה ושהיא ביקשה להיקבר בחול – ומשפחתה יוצאת למאבק: "אל תרצחו אותה פעמיים".

"היא הייתה ילדה רגילה", סיפרה אחותה של יעל, רות מלניק. "בשנה האחרונה היא חוותה משבר רגשי, והיא הגיעה לבית החולים הזה בשביל לקבל עזרה, ופשוט במקום לעזור לה, הוא ניצל את זה שהיא חלשה. דיברתי איתה, ביקשתי ממנה, אמרתי לה – 'זה לא בשבילך'. היו לי איתה הרבה שיחות על זה, והיא הבינה על מה אני מדברת. הוא גרם לה לחשוב שאנחנו האיש הרע".

רות מלניק, אחותה של ליטל יעל מלניק ז"ל (צילום: חדשות 12)
רות מלניק, אחותה של ליטל יעל מלניק ז"ל | צילום: חדשות 12

"כמה אנחנו בלילה ניסינו ביחד עם בעלי שם במשטרה", סיפרה סבתה של יעל, לודמילה מלניק. "אני אמרתי: 'אני יודעת מאה אחוז שהיא שם עכשיו בקריית מוצקין - אני מבקשת, צריך לבדוק'".

החשוד ברצח, קצ'ורה, טען במשטרה כי יעל ביקשה להיקבר בחול. לטענתו, השאיר אותה שם עם צינור שיאפשר לה לנשום. "לא רצחתי ולא הרגתי", אמר. "אין לי מושג מה קרה שם, אני לא מגלה עתידות".

רות ולודמילה מלניק, אחותה וסבתה של ליטל יעל מלניק  (צילום: חדשות 12)
רות ולודמילה מלניק, אחותה וסבתה של ליטל יעל מלניק ז"ל | צילום: חדשות 12

משפחתה של ליטל יעל יוצאת למאבק נגד קו ההגנה הזה של קצ'ורה. הם חוששים שהפרקליטות תחליט לא להגיש כתב אישום בגין רצח, ושקצ'ורה ישוחרר אולי כבר מחר למעצר בביתו. "ילדה בת 17 נרצחה, בת 17, על ידי אח בבית חולים פסיכיאטרי שהיה צריך לעזור לה", אמרה רות. "לא אכפת להם, ובגלל זה גם אנחנו שומעים פה כל יום על רצח, כי אין פה ענישה".

ליטל יעל מלניק, בת 17 מאור עקיבא (צילום: חדשות 12)
ליטל יעל מלניק ז"ל | צילום: חדשות 12

נתיחת גופתה של מלניק בת ה-17 העלתה כי היא מתה כתוצאה משאיפת חול, ולא נמצאו סימנים כי היא הייתה תחת השפעת סמים, או תרופות מטשטשות בשעה שנקברה. "הפרקליטות מחכה לחוות דעת של המכון לרפואה משפטית", אמרה עו"ד שרון זגגי-פנחס, שמייצגת את משפחת מלניק. "מבחינתנו לחוות הדעת הזאת אין משמעות, משום שגם לפי הגרסה הכי קלה, גם לפי הגרסה של החשוד יש פה רצח. גם אם אנחנו מקבלים את הגרסה של החשוד שהשאיר אותה שם וחשב שהיא בחיים, זה לכל הפחות רצח באדישות".

משפחתה של מלניק פתחה בקמפיין מימון המונים לניהול המאבק המשפטי שלהם תחת השם "אל תרצחו אותנו פעמיים". ליטל יעל הופקרה על ידי כל גורמי הממסד בתהליך הזה שלא שמרו עליה. הרווחה, המשטרה, המרכז הרפואי בו אושפזה, כולם כשלו. ועכשיו, אחרי שהנורא מכול קרה, המשפחה לא מוכנה לוותר במלחמה האחרונה שלה. "זה בן-אדם שעשה רצח - הוא צריך להיות בכלא כל החיים שלו, כל החיים שלו", הוסיפה סבתה של ליטל יעל.

נרות נשמה ליד תמונתה של ליטל יעל מלניק ז"ל בביתה (צילום: חדשות 12)
נרות נשמה ליד תמונתה של ליטל יעל מלניק ז"ל בביתה | צילום: חדשות 12