ראש קהילת "שובו בנים" אליעזר ברלנד נעצר הבוקר (שני) לחקירה בחשד למעורבות בשתי פרשות הרצח מלפני 30 שנה ששבו לכותרות לאחרונה עם מעצרם של כמה חשודים. ברלנד הוחזר בשבוע שעבר לכלא לרצות עוד 5 חודשי מאסר בתיק שבו הורשע בעבירות עושק ומרמה, וכעת הוא נלקח מתאו למשרדי ימ"ר ירושלים לצורך חקירת החשד למעורבתו בפרשות הרצח. אחרי כ-3 שעות גם אשתו עוכבה לחקירה.

המעצר יצא לפועל בין היתר בעקבות מידע שמסרו בחקירותיהם כמה מהחשודים שנעצרו לאחרונה במסגרת הפרשה. גם ממצאים מהעבר שמפלילים לכאורה את ברלנד וקושרים אותו לאירועים חיזקו את חשדות המשטרה. מי שמחזק בעיקר את החשד נגד ברלנד הוא אחד החשודים שחתם לאחרונה על הסכם לשיתוף פעולה עם המשטרה, שאותו פרסמנו לפני 3 ימים במהדורה המרכזית.

אליעזר ברלנד (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
נחקר בפרשות הרצח. אליעזר ברלנד | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

המידע שמסר החשוד שחתם על הסכם שיתוף פעולה עם המשטרה עשוי להפליל 4 חשודים נוספים מקהילת "שובו בנים". מדובר בהסכם שדומה להסכם עד מדינה, ועיקרו הוא העברת מידע מלא או מפליל בתמורה להקלות בכתב האישום ובעונש. במסגרת ההסכם, החשוד מסר לחוקרים מידע מלא על שני מקרי הרצח שבהם הוא היה מעורב, הן החטיפה והרצח של ניסים שטרית והן רצח נהג המונית אבי אדרי.

לפני שבוע הוארך מעצרם של 5 חשודים במסגרת הפרשה, וצו על איסור פרסום שמות החשודים הוטל עד לסוף שנת 2021.  לפי החשד, חלק מהעצורים פעלו במסגרת משמרות הצניעות. במקרה אחד מדובר בתיק היעדרות משנת 1986 של ניסים שטרית, צעיר בן 17, תושב ירושלים, שדווח שהותקף על ידי אברכים והוא התלונן על כך במשטרה. הוא נעלם לאחר שקיבל טלפון למזנון הכנסת, שם עבד, יצא החוצה ומאז נעלמו עקבותיו. בפעם האחרונה הוא נראה נוסע ברכבו של אדם בשם מייק, אותו פגש כשבוע לפני כן. החשד הוא ששטרית נרצח בידי משמרות הצניעות.

ניסים שטרית נעדר מינואר 1986 נעלמו עקבותיו (צילום: רשות השידור)
ניסים שטרית, מינואר 1986 נעלמו עקבותיו | צילום: רשות השידור
חשוד שנעצר בחשד למעורבותם בתיקי רצח  (צילום: דוברות המשטרה)
חשוד שנעצר בחשד למעורבות בתיקי רצח | צילום: דוברות המשטרה

המקרה השני התרחש ביוני 1990. גופתו של תושב ירושלים בשם אברהם (אבי) אדרי, שעבד בישיבה ברחוב שמעון הצדיק, נמצאה ביער רמות ועליה סימני אלימות קשים. לפי החשד, הוא נרצח לאחר שיצא עם אשתו לבילוי. זמן קצר לאחר מציאת גופתו, במשטרה הודיעו כי אדרי נרצח ככל הנראה בידי אנשי משמרות הצניעות, וזאת משום שחשדו בו שניהל רומן עם אישה חרדית נשואה.