פרשת "ניקיון כפיים" מתקרבת לפתרון לאחר יותר מ-30 שנה? בבית משפט השלום בירושלים דנו היום (ראשון) בעניינם של שלושת החשודים במקרי ההיעדרות והרצח מלפני שלושים שנה. במהלך הדיון התברר שאחד החשודים נחקר כבר לאחר ההיעלמות של הנער ניסים שטרית. לעומת זאת, החשוד לא נחקר באותם ימים על פרשת הרצח של אברהם אדרי. בית המשפט האריך את מעצרו ב-7 ימים, והוא חשוד בין השאר בשני מעשי רצח. גם מעצרם של הגבר השני והאישה החשודים בפרשה הוארך ב-7 ימים.

המשטרה ביקשה תחילה להאריך את מעצרו של החשוד הראשון ב-12 ימים. עורך הדין שלו טען כי החקירה לא הניבה ממצאים בזמן אמת. מנגד, המשטרה טענה שעלו ממצאים, אך הם לא היו מספקים כדי להאריך את מעצרו של המשיב, אלא נגבתה ממנו עדות פתוחה.

החשוד בפרשת ההיעלמות והרצח מלפני כ30 שנה (צילום: שלו שלום, TPS)
חשוד נוסף שהובא להארכת מעצרו בפרשה | צילום: שלו שלום, TPS

לדברי המשטרה, ישנן 30 פעולות חקירה שדורשות משאבים וזמן ולכן יש צורך להאריך את מעצרו של החשוד ב-12 ימים. הם טענו למסוכנות ולחשש משיבוש ראיות מצידו, אך מעצרו הוארך לבסוף ב-7 ימים בלבד. בהמשך הדיון קבע השופט בהחלטתו שהחשוד השני שהובא לבית המשפט שותק ומכחיש לעיתים, אך מעת לעת קושר עצמו למעטפת העובדתית של האירועים וגם מעצרו הוארך לבסוף ב-7 ימים. באשר לחשודה, היא הודתה בפני החוקרים שאחרים אילצו אותה לפתות אדם מסוים להגיע למקום מסוים - הכוונה היא לאברהם אדרי ז"ל. 

הדיון היום לא נערך בדלתיים סגורות לאחר שהשופט קיבל את הבקשה שהוגשה. עורך דינו של אחד החשודים אמר: "הלקוח שלי חשוד בעבירת רצח ואנחנו רוצים להבין מה הן העבירות המיוחסות לו". נציגת המשטרה השיבה כי הוא חשוד לכך שהיה שותף לביצוע שני מעשי רצח - האחד בשנת 1986 והשני בשנת 1990. כרגע עדיין קיים צו איסור פרסום על זהות החשודים בפרשה שהותרה לפרסום הבוקר, וכמו כן נאסרו לפרסום פרטים שעלולים לזהות אותם ופרטים מוכמנים מהחקירה.

החשודה בפרשת ההיעלמות והרצח מלפני כ30 שנה (צילום: שלו שלום, TPS)
האישה שנעצרה - גם היא מחסידי ברלנד | צילום: שלו שלום, TPS

החשד: מעורבות במעשי רצח והיעלמות מלפני יותר מ-30 שנה

שלושת החשודים שעצרו הלילה בלשי מחוז ירושלים חשודים במעורבות במעשים חמורים שהתרחשו באמצע שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90: היעלמותו של הנער ניסים שטרית ורציחתו של אברהם אדרי. העצורים הם שני גברים ואישה, בשנות ה-60 לחייהם, המשתייכים לקהילת "שובו בנים" הקיצונית של אליעזר ברלנד.

ניסים שטרית נעדר מינואר 1986 נעלמו עקבותיו (צילום: רשות השידור)
ניסים שטרית נעדר מינואר 1986 נעלמו עקבותיו | צילום: רשות השידור

החוקרים חושדים שהשלושה פעלו במסגרת משמרות הצניעות שהפעילה החסידות של ברלנד, ובמסגרת תפקידם היו מעורבים בשתי הפרשיות. במקרה הראשון מדובר בהיעדרות משנת 1986 של ניסים שטרית בן ה-17, תושב ירושלים, שהתלונן על כך שאברכים תקפו אותו. הוא נעלם לאחר שקיבל טלפון למקום עבודתו ויצא החוצה. בפעם האחרונה שבה נצפה, הוא נראה עולה על מכונית של אדם בשם מייק, שאותו פגש זמן לפני כן. החשד הוא ששטרית נרצח בידי משמרות הצניעות.

הפרשה השנייה שבגינה נעצרו החשודים התרחשה בקיץ 1990, אז גופתו של תושב ירושלים אברהם אדרי, שעבד בישיבה ברחוב שמעון הצדיק, נמצאה ביער רמות ועליה סימני אלימות קשים. החשד הוא שנרצח לאחר שיצא עם אשתו לבילוי. זמן קצר לאחר מציאת הגופה, במשטרה הודיעו כי אדרי נרצח ככל הנראה בידי אנשי משמרות הצניעות לאחר שאלה חשדו שניהל רומן עם אישה חרדית נשואה.

הקשר האפשרי בין שתי הפרשות לבין משמרות הצניעות של קהילת "שובו בנים" עלה לפני כשנה וחצי במסגרת תחקיר שפרסמה שני חזיזה ב"כאן". הבוקר, לאחר היוודע דבר מעצרם של החשודים, חסידיו של אליעזר ברלנד, סיפרה חזיזה בשיחה עם N12: "בוקר גדול, זה הדבר שעיתונאי מייחל לו".