העיתונאית שני חזיזה, יוצרת מיני-סדרה תיעודית בשם "רב הנסתר" המגולל את סיפורה של קהילת "שובו בנים" של הרב ברלנד, אמרה הבוקר (ראשון) ל-N12: "זה בוקר גדול, כשאתה עיתונאי חוקר שעובד על פרשה במשך כמה שנים – זה הדבר שאתה הכי מייחל לו". מוקדם יותר הותר לפרסום שהמשטרה עצרה 2 גברים ואישה בשנות ה-60 לחייהם בחשד למעורבות ברצח אברהם אדרי ז"ל בשנת 1990 והיעדרותו של ניסים שטרית בשנת 1986, במסגרת חברותם במשמרות הצניעות של קהילת שובו בנים.

"אני יודעת על זה כבר מהבוקר, זה בוקר גדול. אני מאוד מאוד שמחה",  אמרה חזיזה. "אתה מצביע על אנשים ופתאום זה הופך לחקירה ולמעצרים. אנחנו מאוד אופטימיים הבוקר. מקווים מאוד שהחקירה הזאת תסתיים ויהיו ממצאים".

התחקיר שיצרה העיתונאית שני חזיזה שודר ב"כאן 11" לפני כשנה וחצי, ובמרכזו עמדו שתי פרשות פליליות שלא פוענחו, שהיום התברר כי מדובר בפרשות הרצח וההיעדרות של אברהם אדרי וניסים שטרית. בראיון שהעניקה בחודש אפריל ל-N12 אמרה חזיזה כי התחקיר העלה קשר לכאורה למשמרות הצניעות של קהילת "שובו בנים" של הרב ברלנד. "בשנות ה-80 וה-90 משמרות הצניעות בירושלים היו משהו רווח. העדויות שההבאנו והממצאים מובילים לכך שמי שעומד מאחורי שני המקרים זו משמרת הצניעות מקהילת החסידים 'שובו בנים'", אמרה אז.

ארכיון (צילום: Uri Lenz/FLASH90, חדשות)
צילום: Uri Lenz/FLASH90, חדשות

"אחרי שידור הסדרה, בימ"ר ירושלים ביקשו עזרה והבאנו להם את כל החומרים. עשינו כל מה שאנחנו יכולים", סיפרה חזיזה בחודש אפריל. "כל מה שלא פוגע במקורות ובעבודה העיתונאית העתידית – עבר אליהם". באחד המקרים, כך היא תיארה, "אמרנו שיש בידינו חומרים שאנחנו לא מוכנים לתת, בכפוף לחיסיון מקורות".

לקראת השלבים האחרונים של העבודה על הסדרה, בחדרי העריכה, נעלם הטלפון הנייד של חזיזה. "אני עד היום לא יכולה להגיד לך אם איבדתי אותו או שהוא נגנב", היא מספרת. "אחרי שלא מצאתי אותו, הפעלתי את השירות שמאפשר לאתר את מיקום הטלפון – הוא היה בבני ברק. זה הדליק אצלי נורות אדומות".

העיתונאית והיוצרת הדוקומנטרית שני חזיזה (צילום: N12)
צילום: N12

בהתייעצות עם חוקר פרטי ששכרה, הוחלט על הגשת תלונה במשטרה על גניבת הטלפון. "התלונה נסגרה מחוסר עניין לציבור", היא מופיעה, "למרות שאמרתי שיש בו חומרים רגישים שקשורים לפרשיית רצח". אחרי כמה חודשים קיבלה חזיזה טלפון שבו התבשרה שהאבידה נמצאה. "המשטרה אמרה שתחזיר לי אותו. אחרי זמן מה דרשתי לקבל אותו. התקשר אליי חוקר ימ"ר ירושלים ואמר שהטלפון אצלו: 'אבל אנחנו רוצים שתחתמי על צו שמאפשר לנו לפרוץ אותו'".

בשיחה שקיימנו עימה היום אמרה חזיזה שהטלפון עדיין נמצא אצל השוטרים, וצו איסור פרסום מוטל על כל התוכן שנמצא בו. בריאיון הקודם עימה היא הבהירה כי במכשירה הסלולרי נמצאים חומרים רגישים הכוללים שיחות עם מקורות ותיעודים שלא פורסמו. "בימ"ר ירושלים אמרו שהם מבינים אותי שאני שומרת על המקורות שלי, אבל שלנגד עיניהם הם רואים אפשרות לפתרון פרשת רצח".