צעיר מאופקים בן 21 נעצר הבוקר (שני) בתום חקירה סמויה שארכה חודשים במחלק הפשיעה המקוונת במחוז תל אביב במשטרה. החקירה המורכבת התנהלה במשך חודשים והיא התמקדה בחשד לסחר בטלגרם בתמונות ובסרטונים מיניים של מאות נשים ונערות קטינות תושבות הארץ, ללא ידיעתן או הסכמתן של המצולמות.

תמונות עירום של נערות ונשים שהופצו בטלגרם (צילום: דוברות המשטרה)
מעל 250 קורבנות בנות 14 עד סוף שנות ה-30 לחייהן | צילום: דוברות המשטרה

במשטרה אמרו כי מדובר בפרשייה חמורה מאוד שבמהלכה חשפו השוטרים מספר קבוצות בטלגרם - חלקן סגורות - שכללו תמונות וסרטונים מיניים של מאות ישראליות, בהן גם עשרות קטינות. במשטרה חושדים שאלפי החברים צפו בחומרים הללו בתמורה לתשלום למנהל הקבוצה.

החקירה עברה הבוקר לשלב הגלוי שלה כאשר שוטרי מחוז תל אביב הגיעו אל ביתו של החשוד, תושב אופקים ועצרו אותו לחקירה. מעבר למעצר, השוטרים גם תפסו מחשבים, התקני אחסון וכן ראיות נוספות.

תמונות עירום של נערות ונשים שהופצו בטלגרם (צילום: דוברות המשטרה)
תיעוד מתוך אחת מקבוצות הטלגרם הסגורות | צילום: דוברות המשטרה

ראש מחלק פשיעה מקוונת במחוז תל אביב, רב פקד ניר שדה, אמר כי "מדובר במספר קבוצות טלגרם ולמעלה מ-250 קורבנות. הגילים של אותן נשים ונערות שהופצו נעים מגיל 14 ועד שנות ה-30 המאוחרות, חלקן יודעות שהופצו וחלקן לא. בשלב הבא אנחנו מתכוונים לפנות לעוד קורבנות שיגיעו לתת עדות בגין אותן הפצות". בהתאם לממצאי החקירה וצורכיה, תבקש המשטרה מחר את הארכת מעצרו של החשוד בבית משפט השלום בתל אביב.

"נדגיש, כי משטרת ישראל מבצעת כל העת פעולות חקירה ואיסוף ראיות במרחב הרשתי, תוך הטלת כלים טכנולוגים מגוונים, במטרה לחשוף ולאתר את זהות מבצעי העבירות, בדגש על אלה החודרים בבוטות לפרטיותן של נשים ופוגעים אנושות בחייהן תוך חשיפתן באופן משפיל לעיני כול", נמסר.

עו"ד דנה מיטב, מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, מסרה: " נדמה כי כל יום מתגלה עוד נדבך של אלימות מינית, ועוד אדם אשר חושב כי נשים וגופן הם מטבע עובר לסוחר. אני מברכת את המשטרה על מעצרו של המפיץ - וקוראת לה למצות את הדין גם עם אותם אלו ששילמו על מנת לקבל גישה אל התמונות . הם כולם מטרידים מיניים לפי לשון החוק".

"בהזדמנות זו אני פונה גם אל הפרקליטות ואל בתי המשפט – הפצת התמונות עפ"י חוק בישראל היא הטרדה מינית, שהעונש עליה הוא עד 5 שנות מאסר", סיכמה עו"ד מיטב. "על כל רשויות האכיפה ליצור קו הגנה אחיד ובלתי מתפשר בהגנה על בטחונן של נשים ונערות כדי לייצר הרתעה. העונש המירבי בחוק גם כך אינו גבוה, וחשוב כי הוא ודומים לו יקבלו אותו במלואו".