בתביעה שהוגשה לפני כשבועיים מצד אחת הסוהרות בכלא גלבוע, היא משחזרת את ההתעללות הרגשית והמינית שחוותה מצד מוחמד עטאללה, מנהיג אגף האסירים הביטחוניים של פת"ח.

באחת ממשמרותיה הוצבה הסוהרת באגף 5 של אסירי פת"ח, שבו "שלט" עטאללה, מי ששימש הדובר ונציג האגף מול הנהלת הכלא. כחלק מרוטציה במשמרות, הועברה הסוהרת לאגף אחר. באחת הפעמים פסע מולה עטאללה מלווה בסוהר, וכשחלפו האחד מול השנייה, הוא אמר לה: "את עוד תחזרי אליי לאגף שלי".

הסוהרת ציינה כי למרבה הפתעתה במשמרת הבאה היא אכן הופרדה מכל חבריה למשמרת ושבה לאגף 5, שבו נמצא עטאללה. כשהיא פנתה למפקד המשמרת ושאלה אותו לסיבת שיבוצה דווקא באגף המדובר, הוא השיב: "עזבי, זה מגבוה".

בנקודה זו שיתפה הסוהרת כי החלה מסכת התעללות רגשית ומינית מצד עטאללה. הוא נהג לדבריה להסתובב באגף ובכל הזדמנות שבה היא עברה לידו כחלק מעבודתה, הוא נהג להיצמד אליה עם גופו תוך שהוא מתחכך בה מאחוריה. היא ציינה בתביעה כי תקריות אלו היו דבר שבשגרה. בחלק מהמקרים הוא אף נצמד אליה והעביר את ידו על ישבנה תוך שהוא חופן ומלטף את ישבנה. לפי כתב התביעה הוא נהג לנעוץ בה מבטים בוטים ומטרידים ואף גרם לה תחושות אימה.

פרט חריג נוסף המוזכר בכתב התביעה, שהגישה עורכת הדין קרן ברק, נוגע לכך שעטאללה אמר לתובעת כמה פעמים שהיא תהיה סמלת אגף ולא תעלה לשמירות במגדלים. גם כאן למרבה ההפתעה האמירות תאמו למציאות.

התלוננה בפני קצין המודיעין - והמשיכה את תפקידה באגף

בשיחה עם סוהרת אחרת באחת מתורנויות השבת בבית הכלא, שיתפה אותה הסוהרת התובעת כי עטאללה נוגע בה ומטריד אותה. הסוהרת השנייה הודתה בפניה כי גם היא סובלת מהטרדות מיניות ומעשים מגונים מצידו של האסיר הביטחוני. שתיהן החליטו לדווח לקצין המודיעין של הכלא ראני באשה על הסבל שגורם להן עטאללה. הן נפגשו עם הקמ"ן והדגימו בפניו את איך ואיפה האסיר נוגע ומתחכך בהן. הקצין הביע את הזדעזעותו והבטיח לטפל בעניין.

בשלב זה התובעת כבר הייתה בטוחה היא סיימה את חלקה באגף 5 שבו שהה עטאללה ושהיא לא תוצב שם יותר. אולם כבר למוחרת היום ובחודשים שלאחר מכן הוצבה התובעת באותו האגף בדיוק ודבר לא השתנה - התקיפות המיניות נמשכו. עטאללה המשיך להיצמד לגופה של הסוהרת בזמן שמילאה את תפקידה באגף, העביר את ידו על ישבנה וליטף את אחוריה.

הסוהרת הרגישה שמצבה הנפשי קשה והיא לא מסוגלת יותר לשרת באגף. כתוצאה מכך היא ביקשה לעזוב את השב"ס ולחזור לשרת בצה"ל. הבקשה לא אושרה, אך בגלל שהיא התעקשה לעזוב את השב"ס, היא הוצבה ליתר השירות הצבאי שלה כפקידה במשרד של מפקד הכלא בסאם קשקוש.

עו"ד קרן ברק (צילום: עמיר צוק)
עו"ד קרן חדד | צילום: עמיר צוק

בשבועות האחרונים לשירותה החלה חקירה שלימים נודעה כפרשת הסוהרות מכלא גלבוע. זאת לאחר פרסומים בכלי התקשורת שבהם נחשף כי הקמ"ן בבית הסוהר מסרסר בסוהרות לסיפוק מיני של עטאללה. המשטרה והפרקליטות חקרו את החשדות שלפיהם הקצין ידע את שהתרחש ועודד זאת. הסיבה? כדי לקבל מהאסיר הביטחוני, ששימש מנהיג באגף, שקט תעשייתי ושיתוף פעולה. 

הפרקליטות החליטה לסגור את התיק נגד קציני השב"ס לרבות הקמ"ן, שהושעה לתקופה ממושכת מתפקידו. כתב אישום הוגש נגד עטאללה, והתובעת צפויה להעיד במשפטו כאחת מקורבנותיו.