"הפצה שיטתית של תמונות וסרטונים בעלי אופי מיני": במשך תקופה ארוכה נאספו תמונות וסרטונים מיניים של ישראליות, ונמכרה הזכות לצפות בחומרים. החקירה העלתה כי יותר מ-170 נשים, חלקן קטינות, נפגעו - הגולשים גם קיבלו את פרטיהם האישיים כ"הוכחה" לאמיתות התכנים: היום (שישי) הוגש כתב אישום נגד עידן מיכאלוב, בן 21 מאופקים. הוא טען בחקירתו כי לא הוא זה שצילם את התמונות, אלא רק הפיץ אותן תמורת תשלום.

מיכאלוב נעצר החודש בתום חקירה סמויה שארכה חודשים במחלק הפשיעה המקוונת במחוז תל אביב במשטרה. החקירה התמקדה בחשד לסחר בטלגרם בתמונות ובסרטונים מיניים של מאות נשים קטינות, ללא ידיעתן או הסכמתן של המצולמות. מעבר למעצר, השוטרים גם תפסו מחשבים, התקני אחסון וכן ראיות נוספות.

במשטרה אמרו כי מדובר בפרשייה חמורה מאוד שבמהלכה חשפו השוטרים מספר קבוצות בטלגרם - חלקן סגורות - שכללו תמונות וסרטונים מיניים של מאות. במשטרה חושדים שאלפי החברים צפו בחומרים הללו בתמורה לתשלום למנהל הקבוצה. לפחות 36 מבין המצולמות היו קטינות. 

תמונות עירום של נערות ונשים שהופצו בטלגרם (צילום: דוברות המשטרה)
מעל 250 קורבנות בנות 14 עד סוף שנות ה-30 לחייהן | צילום: דוברות המשטרה

לאחר החקירה, מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הגישה היום לבית משפט השלום בבאר שבע את כתב האישום. למיכאלוב מיוחסות עבירות של הטרדה מינית, התנכלות ופגיעה בפרטיות - והמדינה ביקשה להאריך את מעצרו עד לתום ההליכים. "הנאשם הקים וניהל מספר ערוצים ייעודיים באפליקציית טלגרם, ובהם נהג להפיץ תמונות וסרטונים בעלי אופי מיני, בין היתר בעת ביצוע אקטים מיניים, של צעירות וקטינות ישראליות, ללא ידיעתן וללא הסכמתן", נכתב בכתב האישום. 

עוד ציינו בפרקליטות: "הנאשם ניהל מספר ערוצי תוכן שונים, בהם היו חברים כ-2,900 משתמשי טלגרם, כאשר הוא מסווה את פעילותו ביישומון באמצעות יצירת חשבונות משתמש שונים. הנאשם נהג למכור את הגישה לצפייה בתכנים שבערוצי התוכן למשתמשים ברשת בעבור דמי שימוש בסכומים משתנים. כך למשל, חלק מן הערוצים הוגדרו סגורים ו'אקסקלוסיביים' ובגינם גבה הנאשם דמי כניסה חד פעמים בסכום של 60 שקלים, ואילו ערוץ נוסף הוגדר 'סגור' ו'בלעדי', ועבורו גבה הנאשם דמי כניסה חודשיים על סך 60 שקלים". חלק מהתכנים גם היו זמינים בחינם ללא רישום או תשלום.

תמונות עירום של נערות ונשים שהופצו בטלגרם (צילום: דוברות המשטרה)
תיעוד מתוך אחת מקבוצות הטלגרם הסגורות | צילום: דוברות המשטרה

בכתב האישום, שהוגש על ידי עורכי הדין איתי גוהר וענבל קליין, מתואר כיצד מיכאלוב התרברב לכאורה במעשיו: "הנאשם הדגיש בפני המשתמשים כי הערוצים בניהולו מכילים תכנים מיניים בלעדיים שהושגו על-ידו, אשר טרם הופצו באופן נרחב ואינם מופיעים בקבוצות ובערוצים אחרים. לשם כך נהג הנאשם לצרף לפרסומים את תצלום הפרופיל האישי של צעירות וקטינות ברשתות החברתיות, וכן פירוט פרטיהן האישיים, מתוך מטרה להוכיח כי מדובר בתכנים 'אותנטיים' של צעירות ישראליות ולא בחומר פורנוגרפי מרחבי העולם".

מנהל מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, ד"ר חיים ויסמונסקי, מסר: "תיק זה מצטרף למספר כתבי אישום נוספים שהוגשו על-ידי מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה במהלך השנתיים האחרונות, ועניינם באכיפת "חוק הסרטונים", האוסר על הפצה של תוכן מיני ללא הסכמת המצולם או המצולמת. תופעת הפרסום של תכנים מיניים נפוצה במיוחד באפליקציית טלגרם, שבה התרבו לאחרונה קבוצות ייעודיות העוסקות בהפצה ופרסום של תכנים מיניים ללא הסכמת המצולמות".

מהמשטרה נמסר: "המשטרה ניהלה חקירה מסועפת ומורכבת, שכללה הפעלת אמצעים טכנולוגיים מתקדמים, שתכליתם התמודדות עם אנונימיות היישומים ברשת, לצד איתור קורבנות, חקירת חשודים והבאתם לדין, ואף חסימת אותן הקבוצות לצמצום הפגיעה באותן קורבנות. אנו גאים בהישג המקצועי, שמאפשר למאות נשים בישראל לנשום לרווחה ולדעת שאנו פועלים למניעת המשך הפגיעה בהן ברשת".