אחרי יותר מ-30 שנה - פוענח רצח ניסים שטרית: פרקליטות מחוז ירושלים תגיש מחר (שישי) שני כתבי אישום נגד החשודים ברצח הנער. החקירה נפתחה מחדש לאחר שלפני כשנתיים התקבל מידע חדש לגני שני מקרים של היעדרות בירושלים: הנער ניסים שטרית שנעדר בשנת 1986 ואבי אדרי שנעלם ב-1990. אל החומרים שהתקבלו לידי המשטרה התווסף מידע מודיעיני ששפך אור על אופן הביצוע וזהותם של רוצחי שטרית.

בתום חקירה סמויה הוחלט להופכה לגלויה, והוחלט על הגשת כתב אישום נגד שני חשודים במעורבות ברצח שטרית. חקירת היעלמותו של אבי אדרי נותרה עדיין פתוחה. "אנחנו יודעים את כל מה שקרה בליל החטיפה שלו שבסופו של דבר הסתיים ברצח", אומרים בימ"ר ירושלים. נציין כי עד היום אירעו שני מקרי רצח ללא איתור הגופה שבהן ניתנו הרשעות בישראל.

רצח הנער ניסים שטרית פוענח - כך הוא בוצע

זמן קצר לפני הרצח קבוצת חסידי "שובו בנים" פגשה את שטרית בפנימייה באשדוד, העלו אותו לרכב והסיעו אותו לירושלים. לאחר מכן הם ביקשו משטרית להתקשר לחבר שלו, לקחו אותם למקום מבודד והם השתמשו נגדו באלימות פיזית.

לאחר מכן שטרית הגיש תלונה במשטרה. שטרית התנדב באותם ימים במשטרה ובאחת ממשמרות ההתנדבות, הוא עיכב לחקירה את מי שלימים יהפוך לאחד מרוצחיו. התוקף הצליח לברוח לאחר היעלמותו של שטרית ז"ל ועזב את הארץ לחודש ימים כדי לספק "אליבי" שבאמצעותו לא יהיה ניתן להפליל אותו. 

אחת מחסידות ברלנד שימשה כ"נערת פיתוי" בפרשה. שטרית קיבל את מספר הטלפון שלה מאדם שלישי והציע לו לבלות איתה לילה. שטרית צלצל אליה, ונערת הפיתוי משובו בנים ענתה. כעבור זמן קצר שטרית הגיע לדירה. אותה חבורת חסידים התנפלה עליו והפילה אותו לרצפה. כשהבינו שהוא מרעיש מדי, הם המשיכו להכות אותו במקום אחר.

חשד למעורבותם בתיק רצח ניסים שטרית (צילום: רשות השידור)
"אין כלי חקירה שלא נעשה בו שימוש". הרצח פוענח אחרי יותר מ-30 שנה | צילום: רשות השידור

לבסוף, החסידים החשודים ברצח הביאו אותו למקום בהרי ירושלים. כתוצאה מהמכות שהוא ספג הוא מת ונקבר באותו שטח. המשטרה לא הצליחה לאתר את גופתו אך עדיין נמשכים המאמצים להביאו לקבורה.

הקורונה הקשתה על התקדמות המעצרים מכיוון שחלק מהחשודים היו חולים, מבודדים או שהו מחוץ לארץ. לפני מספר שבועות הוחלט להפוך את החקירה מסמויה לגלויה. בינתיים, בפרשת הרצח של אבי אדרי נודע כי אחד החשודים המרכזיים נפטר לאחרונה מקורונה בבית החולים פורייה שבטבריה. נציין כי בחלוף השנים הראיות מתבלות והזיכרון של החשודים עוזב אותם, בעוד רובם ככולם עברו את גיל 70.

"אין כלי חקירה שלא נעשה בו שימוש", אמר גורם בכיר במשטרת ירושלים. "אנחנו יודעים לשרטט היום בדיוק מושלם את רצף האירועים שהביא למותו של ניסים שטרית". הסיבה לשחרורם של שלושת החשודים ובהם אליעזר ברלנד בפרשיות הרצח נובעת מפערים בחוק ההתיישנות של עבירות שהשתנה מאז 1986.

עוה"ד גלעד יצחק בר-טל וירון דוד מסרו בשם משפחת שטרית: "משפחת שטרית מברכת על ההתקדמות של רשויות האכיפה, ומצפה כי מדינת ישראל תבוא חשבון עם כל המעורבים ברציחתו האכזרית של ניסים שטרית ז"ל, שנרצח בהיותו נער בן 16 שנים, באכזריות בלתי נתפסת וגופתו הועלמה. משפחת שטרית לא תשקוט עד שהצדק ייצא לאור".