"כיסה את גופה בחול בתוך בור": כתב אישום הוגש היום (שני) נגד אדוארד קצ'ורה (49ׂ) בבית המשפט המחוזי חיפה - בגין רצח הנערה ליטל יעל מלניק (17). הוא נאשם בעבירת רצח בנסיבות מחמירות, ריבוי עבירות של בעילה אסורה בהסכמה, תוך ניצול יחסי תלות וריבוי עבירות של הפרת הוראה חוקית.

"נפגש עם המנוחה שנעדרה מביתה" - למרות צו ההרחקה

על פי כתב האישום, קצ'ורה הכיר את מלניק ז"ל במהלך אשפוזה במוסד לבריאות הנפש "מעלה הכרמל", בהיותה במצב רגשי לא יציב ואף ביטא כלפיה רגשות. "זמן קצר לאחר שחרורה מהאשפוז, ולאחר שהמנוחה פיתחה תלות בנאשם, החל בין השניים קשר אישי וזוגי שנמשך כחצי שנה. במהלך תקופה זו נהגה המנוחה להיעדר מביתה ולשהות במחיצתו של קצורה שעות ארוכות. בשל כך, הוצא נגדו צו הרחקה והמנוחה הוגדרה כקטינה בסיכון. חרף קיומו של הצו, המשיך הנאשם לקיים עם המנוחה מערכת יחסים כאמור ולהיפגש עימה", נכתב.

זירת הרצח בקריית מוצקין (צילום: דוברות המשטרה)
הזירה שבה אותרה גופתה | צילום: דוברות המשטרה

עוד נכתב כי בתחילת אוקטובר מלניק הגיעה לביתו של קצ'ורה והם שהו יחד שעות ארוכות. "בשעות הלילה הגיעו שוטרים לביתו של הנאשם על מנת לאתר את המנוחה. הנאשם לא פתח את דלת הבית, ולאחר שהשוטרים עזבו את המקום הוא יצא עם המנוחה מהבית, והשניים החלו לשוטט בקריות. במהלך הלילה שוחחו הנאשם והמנוחה על מצוקתה הנפשית והחליטו לחפור מעין קבר, שאליו היא תכנס ותכוסה על ידי הנאשם באופן שהיא יכולה לנשום בהיותה בתוכו".

"הוציא את הצינור מפיה, מנע ממנה לנשום - וגרם למותה בייסורים"

על פי כתב האישום, בהמשך הגיעו השניים לאתר בנייה - שם חפרו מעין קבר שבו נשכבה מלניק. היא הכניסה לפיה צינור לנשימה, ולאחר ששקל וגיבש החלטה להמית את המנוחה, הוא כיסה כליל את גופה ופניה בחול וחצץ בעודה בחיים. בהמשך, הוציא קצ'ורה את הצינור מפיה של מהמנוחה ומנע ממנה לנשום ולצאת מהקבר - ובכך גרם למותה בייסורים עד שנחנקה.

המרכז לבריאות הנפש מעלה הכרמל (צילום: משרד הבריאות)
המרכז לבריאות הנפש "מעלה הכרמל" שבו אושפזה מלניק | צילום: משרד הבריאות

בבקשת המעצר נכתב כי קצ'ורה גרם למותה של מלניק בכוונה ובאכזריות מיוחדת, והותיר אותה בזירה ללא רוח חיים. בנוסף, נכתב כי "קיים יסוד סביר לחשש כי באם ישוחרר הנאשם, ולו בתנאים מגבילים, הוא יסכן את הציבור". יש לציין כי החקירה נוהלה על ידי היחידה המרכזית של מחוז חוף.

בשבוע שעבר דווח כי פרקליט המדינה עמית איסמן החליט להגיש נגד קצ'ורה כתב אישום בגין רצח בנסיבות מחמירות של ליטל יעל מלניק ז"ל. במקביל, בימים האחרונים ערכה המשטרה מספר השלמות חקירה, שעליהן הורה איסמן.

נרות נשמה ליד תמונתה של ליטל יעל מלניק ז"ל בביתה (צילום: חדשות 12)
נרות נשמה ליד תמונתה של ליטל יעל מלניק ז"ל בביתה | צילום: חדשות 12

לפני יותר מחודשיים נמצאה גופתה של מלניק ז"ל, קבורה חלקית באתר בנייה בקריית מוצקין. בית המשפט האריך מעת לעת את מעצרו של קצ'ורה, מטפל במוסד הרפואי שבו טופלה מלניק, למרות מספר פעמים שבהן עמד בפני שחרור למעצר בית, בשל קושי של המשטרה והפרקליטות לגבש נגדו כתב אישום בגין רצח.

לפני כמה שבועות, במהלך אחד מדיוני הארכת מעצרו, טען קצ'ורה כי ליטל ז"ל הייתה בת זוגו, וכי הוא לא רצח אותה. לדבריו, היא "רצתה להיכנס לתוך החול כדי להיפטר מכל הפחדים ולקום יעל חדשה". אחותה של יעל, שנכחה בדיון באותה עת, שללה בתוקף את דבריו: "מה שהוא בוודאות לא נכון, הכול מומצא. הוא הרוצח וחשוב לנו שהוא יורשע ברצח".

"זה לא רצח. אני לא רצחתי", אמר קצ'ורה כשנכנס לאולם בית המשפט. "אני לא טיפלתי בה, היא הייתה בת הזוג שלי. זה לא טיפול, זה יחסים אנושיים, לא יותר מזה".

רות ולודמילה מלניק, אחותה וסבתה של ליטל יעל מלניק  (צילום: חדשות 12)
רות ולודמילה מלניק, אחותה וסבתה של ליטל יעל מלניק ז"ל | צילום: חדשות 12

כשנשאל מה בדיוק התרחש באותם רגעים שבו לכאורה בוצע הרצח, הוא ניסה להסיר מעצמו את האחריות לאירוע. לדבריו, כול מה שקרה בינו לבין ליטל היה על פי רצונה החופשי: "היא רצתה לקבור את ליטל ולקום יעל חדשה - זה מה שהיא רצתה. היא ביקשה לעשות את זה". לדבריו, לא מדובר בסוג של טיפול אלא ככה "היא חשבה שהיא יכולה להיפטר מכול הפחדים והמחשבות הרעות".

עוד טען קצ'ורה כי ליטל כלל לא נקברה באדמה. "מה זה 'לתוך האדמה?'", ניסה להסביר. "זה כמו בשפת ים, ילדים, עם כזה חול. בשחזור אפשר היה לראות שאפשר לקום".