בשביל השף שלום קדוש, המעמד המרגש במסגרתו קיבל שתי מדליות של כבוד מטעם הרפובליקה הצרפתית בבית השגריר אינו אירוע סטנדרטי. אחרי הכול, לפני 8 חודשים כלל לא היה ברור אם השף הוותיק והמוערך יעמוד שוב על רגליו. ביום חתונת בתו, עצר קדוש לתדלק את רכבו בתחנת דלק בירושלים. עלי אדקידק, אסיר משוחרר מסילוואן, זיהה ברכב סכום כסף גדול שיועד לספקים שהפיקו את האירוע. על פי כתב האישום שהוגש נגדו, הוא ניגש לרכב וגנב את הכסף דרך החלון. השף ניסה לעצור בעדו, ובמהלך המאבק נפל ונחבט.

השף שלום קדוש (צילום: החדשות 12)
השוד שהוביל לפציעתו הקשה של השף | צילום: החדשות 12

"אני יודע שהייתי מורדם. יצאתי בבוקר, קניתי לה (לבתו) זר פרחים, הבאתי את הכיבוד, סידרתי להם והכול והלכתי למלא דלק. משם אני לא זוכר שום דבר", הוא מספר בריאיון מקיף ראשון מאז הפציעה הקשה. קדוש סבל מפציעה בצוואר שכללה שברים בחוליות הצוואר ושברים בגולגולת. למעשה, עד היום הוא מקבל טיפול שיקומי, שנראה כי נושא פרי: "הרופאים אמרו שזה נס שזה קרה וניצלתי".

השף שלום קדוש (צילום: החדשות 12)
השף שלום קדוש | צילום: החדשות 12

"הפתיעו כשאמרו לי שלפני חמישה חודשים 'רחלי התחתנה'. לא ידעתי את זה עד שהיא הגיעה וראיתי טבעת על היד שלה", שיתף קדוש. "הבטחתי לעצמי לא לפספס דבר כזה יותר", הוא הוסיף בעקבות תחושת ההחמצה, והדגיש כי הבשורה ריגשה אותו מאוד.

השף קדוש, בן 74, נולד במרוקו וכנראה היה ה"שף-סלב" הראשון בישראל. במהלך שנות פעילות הענפה הוא הצמיח תחתיו את גדולי השפים הפעילים כיום בזירה הקולינרית בארץ. הוא בישל לנשיאים, למלכים ולשועי עולם עם טוויסט חריג בבישול עילי - תמיד, אבל תמיד, האוכל היה כשר. שתי המדליות בהן זכה הן מהיוקרתיות ביותר של הקולינריה הצרפתית, והוא קיבל אותן מגיום גומז, השף האישי של נשיא צרפת.

השף שלום קדוש (צילום: החדשות 12)
צילום: החדשות 12

כעת הוא מבקש לחזור למטבח, אבל לאט. "הם מעודדים אותי מהשיקום להיכנס למטבח ולעבוד. עכשיו מרגיש לי שהתנועות שלי עם היד עוד קצת לא רגילות", תיאר קדוש את התהליך ההדרגתי. במידה מסוימת, השף הפך למילה נרדפת לבישול הצרפתי בישראל, כמו גם למסירות והתמדה. כמי שהיה שף 56 שנים במלון יוקרה ולא הפסיק לחייך תוך כדי שקצץ, הרתיח ופילט, כעת הוא יכול ליהנות מזיכרונות העבר שיסייעו לו לחזור למטבח ולעשות גם בעתיד את מה שהוא הכי אוהב.