צעירה בת 32 נעצרה היום (חמישי) בחשד להתעללות בבתה בת השנתיים, שאושפזה בבית חולים איכילוב שבתל אביב בעקבות פרכוסים. המשטרה פתחה בחקירה בחשד להתעללות בחסר ישע והזנחה, לאחר שהתקבל דיווח מבית החולים אודות הפעוטה שאושפזה. בעלה של הצעירה שנעצרה מסר עדות במשטרה, ולא עולה כרגע חשד שהוא מעורב. לשניים יש ילדה נוספת בת 4 שנמצאת אצלו.

צוות בית החולים הבחין בהתנהגות חריגה של האם והיא נצפתה במצלמות האבטחה של בית החולים. מעצרה של האם, תושבת יהודה ושומרון, הוארך בבית המשפט בארבעה ימים. הסנגור של האישה הגיש ערר על ההחלטה להאריך את מעצרה, ובשעה זו מתנהל הדיון בבית המשפט.

מבית החולים נמסר כי הפעוטה מאושפזת מזה כחודש לברור נוירולוגי עקב פרכוסים. היא אושפזה במחלקת ילדים, ולמרות שכבר הגיעה כשהיא מוזנת בזונדה היא לא עלתה במשקל, המשיכה להקיא וסבלה מפרכוסים. בדיקות שבוצעו באשפוז לא הסבירו את מצב הפעוטה, ולכן המקרה עורר את חשד הצוות הרפואי.

באיכילוב הבהירו כי "לאחר שהמקרה נדון על ידי צוות רפואי רב תחומי, הילדה הועברה לאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ ילדים, שם בוצע צילום וניטור צמוד לנוכח החשד שעלה לגרימת נזק מכוון". לפי הודעת בית החולים, "במעקב של צוות היחידה לטיפול נמרץ ילדים אומת החשד". 

תינוק מאושפז, אילוסטרציה (צילום: sfam_photo, shutterstock)
תינוק מאושפז בביה"ח (אילוסטרציה) | צילום: sfam_photo, shutterstock

ד"ר אילת רימון, מנהלת מלר"ד ילדים שמשמשת גם כיו"ר הוועדה המוסדית למניעת התעללות בילדים, קבעה שמדובר בחשד למקרה חמור מאוד של "תסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח", תסמונת נפשית מוכרת שמתאפיינת באנשים שמזייפים מחלה של אדם אחר או פוגעים בו פיזית כדי למשוך תשומת לב או אהדה. לדברי ד"ר רימון, בעזרת השירות הסוציאלי והמחלקה המשפטית הוכנסו לתמונה מחלקת הרווחה והמשטרה.

מבית החולים נמסר כי כעת הילדה החלה לעלות במשקל, הפסיקה להקיא ואף הפרכוסים מהם סבלה פסקו. "מדובר במקרה ההתעללות הקשה ביותר שחווינו בשנים האחרונות בבית החולים", הבהירו באיכילוב. "מדובר בפעוטה בת שנה וחצי שעדיין במשקל של יילוד. איננו יודעים מה הנזקים העתידיים אם בכלל מהם תסבול, וכולי תקווה שתצליח להחלים ולהישאר ללא פגיעה ארוכת טווח".

עו"ד יעקב וואלאך, סנגורה של האם החשודה: "מספר שעות בלבד לאחר שנעצרה, הורה בית המשפט המחוזי על שחרורה של מרשתי – זאת במסגרת החלטה מפורטת המדברת בעד עצמה. מרשתי הינה אם מסורה ונורמטיבית המכחישה את המיוחס לה, מסרה את גרסתה ומשתפת פעולה עם גורמי החקירה. אנו מברכים על החלטת בית המשפט המחוזי לשחרר אותה בתנאים שכן מלכתחילה לא היה בסיס להורות על מעצרה של מרשתי".

בחודש מאי השנה נעצר תושב בני ברק בן 34, בחשד שהוציא את בנו, תינוק בן 10 ימים, ללא אישור ולמרות התנגדות הצוות הרפואי ממחלקת הפגייה בבית החולים איכילוב. הוא הבריח את בנו בתוך ארגז על גבי אופניים חשמליים אל בית החולים שיבא בתל השומר. מגורמים בביה"ח שניסו להסביר איך קרה המקרה החמור נמסר כי מי שיכול להיכנס לתוך הפגייה הם העובדים או הורי התינוקות, וכי אין שמירה או אבטחה על הפגייה.