כמעט בכל שבוע אנו שומעים על אירועים פליליים שונים שמתקיימים בבירת הנגב ובסביבתה. האירוע שהתרחש אתמול (ראשון) בלילה בבית החולים סורוקה שבבאר שבע סימל את עליית המדרגה בהתמודדותם של תושבי הדרום עם הטרור האזרחי שמתנהל באזור. פעם אחר פעם כנופיות של רעולי פנים שודדות חנויות, משליטות פחד ברחובות העיר ומאיימות על תושבים חסרי האונים. בשל אירוע הירי בבית החולים, ראש עיירית באר שבע רוביק דנילוביץ' ימסור הצהרה לתקשורת בשעה 11:00.

רק בשבוע האחרון החליט ראש עיריית באר שבע להטיל על התושבים מס ביטחון לטובת הקמת יחידה מיוחדת שתגן על העיר. התושבים מצדם מתקוממים ומרגישים שהם חיים בסרט פשע: "תקופה ארוכה שאנחנו מרגישים שכבר אין דין ואין דיין בדרום", מספרת יעל, תושבת היישוב מיתר שבנגב. "כל ערב מעלימים ביישוב רכבים וכל לילה שומעים את צרורות הירי מהיישובים הסמוכים. כל נסיעה בכבישים היא תחושה של בין חיים למוות".

עוד סיפרה כי פעם אחת נסעה לביתה להדליק נרות חנוכה כשלפתע הבחינה ברכב שנוסע לעברה במהירות של 170 קמ"ש - נגד כיוון התנועה. "הכול אמת ועל הכול כבר דובר", הדגישה. הפחד מול אובדן המשילות חייב להיפסק". גם גבריאלה, תושבת באר שבע, התייחסה לטרור האזרחי המשתולל ברחובות ואמרה כי "המצב הזוי, אנחנו מפחדים ללכת בלילה ברחובות. מצד אחד הכול מרגיש בסדר, מצד שני יש מלחמה בתוכנו".

"כל ערב מעלימים ביישוב רכבים וכל לילה שומעים את צרורות הירי מהיישובים הסמוכים"

יעל, תושבת מיתר

"האמת בתקופה האחרונה העיר נהייתה ממש מערב פרוע", מספר ערן - גם הוא תושב באר שבע. "להגיד לך שאני לא בלחץ לגבי העתיד של הילדים שלי - זה יהיה שקר. התושבים מרגישים פה כאילו המשטרה פשוט חסרת אונים". ערן מספר שכעת נבנית בעיר שכונה חדשה, פסטורלית ומלאה בפארקים, אך הסיבה היחידה שהוא לא קונה בה דירה היא פחד מאלימות. "השכונה החדשה ממוקמת ביציאה מהעיר, בצד שקרוב לכפרים ובדואים".

עוד הוא הדגיש שכל מה שהוא מבקש מהעירייה זה שישפרו את תחושת הביטחון. "כשאני שומע את אשתי אומרת שהיא לא יוצאת לעשות ספורט כי היא מפחדת - זה שובר אותי", אמר. "הולכים להעלות לנו את תשלומי הארנונה כדי לשלם על יחידה שתקום ותלחם בזה - כאילו זה לא משהו שאמור להיות ברור מאליו".

קטטה המונית וירי מחוץ לבית החולים סורוקה
קטטה המונית וירי מחוץ לבית החולים סורוקה

בוועד להצלת הנגב טוענים כי אירוע הירי החריג שהתרחש אמש בבית החולים סורוקה נחצה עוד גבול במסגרת הטרור הפלילי. "תושבי העיר באר שבע בני ערובה לטרור ששוטף את חזונו של בן גוריון. ירי בתוך מתקן הומניטרי הוא חציית קו אדום. אנו מכריזים על עליית מדרגה במלחמתנו בטרור הפלילי. אנו דורשים מממשלת ישראל להכריז על הנגב כאיזור אסון לאומי במיידי. הכרזה על הנגב כאיזור אסון לאומי והכנסת עונשי מינימום על עבירות מסוג פשע".