כשנתיים לאחר שנחשפו הסרטונים המחרידים של ההתעללות בפעוטות בגן "בייבי לאב", בית המשפט המחוזי מרכז בלוד גזר היום (חמישי) 9 שנות מאסר וחצי בפועל על כרמל מעודה שניהלה את הגן, לצד תשלום 400 אלף שקלים פיצויים להורי הילדים שנפגעו. טרם שגזר את דינה, אמר השופט: "הנאשמת הייתה צריכה לשמור על שלומם של הילדים ועשתה בדיוק את ההפך - גרמה להם לנזק וקשיים".

מוריה, אם לאחד מילדי הגן, אמרה ל-N12 רגעים לאחר גזר הדין: "הדעה שלי האישית היא שתישאר בכלא לכל החיים, אבל תודה לשופט. זה מכובד וזו התחלה של מציאות אחרת לכלל הילדים. זה מוכיח שמתחילים לראות את הילדים שלנו והלוואי שעכשיו כל מטפלת תחשוב הרבה לפני שהיא עושה משהו לילדים".

מעודה נכנסה לאולם בית המשפט והתיישבה על הספסל כשהיא לבושה במעיל עבה עם קפוצ'ון שמסתיר את פניה. השופט פתח את הדיון והחל לפרט את המעשים שבהם הורשעה: "מעודה ביצעה עבירות קשות בפעוטות. בין היתר ישבה עליהם, קשרה אותם, העמידה אותם עם הפנים לקיר, הצליפה בהם וחסמה את האוויר שלהם".

כרמל מעודה בבית משפט (צילום: N12)
כרמל מעודה בבית המשפט | צילום: N12

"לקחתי בחשבון את העובדה שכרמל הצטערה על הדברים שעשתה ומבינה את מעשיה", ציין השופט. "שירות המבחן המליץ לבית המשפט על מאסר ומעקב פסיכיאטרי. הפעוטות, לפי בדיקות שעברו על ידי מומחים, סובלים עדיין מקושי רגשי בעקבות המעשים של מעודה". עוד הוסיף השופט: "הנאשמת מתמודדת עם קשיים מאז המקרה. ובית משפחתה נשרף, לקחתי זאת בחשבון בהחלטה".

"הנאשמת הייתה צריכה לשמור על שלומם של הילדים ועשתה בדיוק את ההפך - גרמה להם לנזק וקשיים", הדגיש השופט. "יש ריבוי אירועים ומדובר בילדים קטנים שלא יכולים להגן על עצמם. 35 מקרים מתועדים ב-18 אירועי תקיפה שונים". כאמור, השופט גזר על מעודה 9.5 שנות מאסר, פחות מדרישת הפרקליטות לעונש של 14 שנות מאסר.

מפגינים נגד כרמל מעודה מחוץ לבית משפט (צילום: N12)
מפגינים מחוץ לבית המשפט | צילום: N12
מפגינים נגד כרמל מעודה מחוץ לבית משפט (צילום: N12)
מפגינים מחוץ לבית משפט נגד כרמל מעודה | צילום: N12

עו"ד שירן ברגמן, שמייצג את כרמל מעודה מטעם הסניגוריה הציבורית, אמר בתגובה לגזר הדין: "חרף העובדה שעונש המאסר שנגזר על כרמל רחוק מהעונש לו עתרה המדינה, עדיין העונש שנגזר הוא עונש חמור".

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "גזר הדין שהוטל היום על כרמל מעודה הוא צעד נוסף במאבק הפרקליטות בהחמרת הענישה, במקרים של התעללות ותקיפת חסרי ישע על ידי אחראי. מדובר בתיק חריג בחומרתו וכך התייחס אליו גם בית המשפט הנכבד. אנו מקווים כי העונש שהשית היום בית המשפט על הנאשמת יהווה תמרור אזהרה לכל המתעתד לפגוע בשלמות הגוף והנפש של פעוטות וחסרי ישע".

קודם תחילת הדיון, מחוץ לבית המשפט התאספו הורי ילדי הגן וקראו לגזור על מעודה עונש מאסר כבד: "תן לי להגיע הביתה רגועה, לחבק את הילדים שלי ולהגיד להם שזה נגמר". ההורים החזיקו שלט: "כל מכשפה מגיע יומה, כרמל מעודה - יום הדין הגיע".

"שום עונש לא יספק אף אחד מההורים, אבל למען ההרתעה אנחנו מצפים שיהיה פה עונש חמור, מספר דו ספרתי. לא פחות מעשר שנים", אמר ב"חדשות הבוקר" יוסי חברה, אב לילדה שהייתה בגן של מעודה ונפגעה על ידה. "אנחנו יודעים את הקושי בדברים האלה, אבל מצפים שיהיה פה תקדים כדי להרתיע את כרמל מעודה הבאה".

"הנזק שנגרם למשפחות הוא אדיר, מטורף. משפחות מרוסקות, חלק מהבתים התפרקו", העיד חברה. "הילדים עוברים טיפולים. אלה קשיים יום-יומיים. בתי בת חמש וחצי היום, אצלנו בבית אנחנו לא מזכירים את מעודה בכלל - אבל לפעמים הילדה שואלת, 'אתה זוכר אבא שהייתה פעם מישהי שקראו לה כרמל?'. היא זוכרת מה עשו לה, המעשים שהיא חוותה לא נשכחו. אני מלווה אותה לטיפול כבר שנתיים".

כרמל מעודה בבית משפט (צילום: N12)
כרמל מעודה בבית המשפט, היום | צילום: N12

בחודש אפריל נפתח שלב הטיעונים לעונש במשפטה של מעודה, שהורשעה בשורת מקרי התעללות בפעוטות בגן "בייבי לאב" בראש העין שאותו ניהלה. חלק מאימהות ילדי הגן העידו בפני השופט עמי קובו וסיפרו מה עבר עליהן כהורים לילדים שעברו התעללות. אחת מהאימהות התעלפה במהלך הדיון. הפרקליטות דרשה לגזור על מעודה עונש של 14 שנות מאסר ופיצויים למשפחות הנפגעים.

כתבות נוספות של N12 בנושא:

"אני רוצה להתנצל בפני הילדים ובפני כל הורה והורה, אני מתביישת ומתחרטת מעומק ליבי", אמרה כרמל מעודה בבית המשפט, ופרצה בבכי. "אני מורידה את הראש, לוקחת אחריות על הכול. מקווה שיסלחו לי, ושכולם יהיו בריאים". ההורים סירבו לקבל את התנצלותה וקראו לעברה: "אף אחד לא יסלח לך, זה בכי על העונש, ולא על החרטה".

עו"ד איריס פיקר סגל, התובעת בתיק מטעם הפרקליטות, ביקשה מבית המשפט לקבוע מתחם ענישה כולל בעבירות ההתעללות של 12 עד 16 שנות מאסר, ובעבירות של תקיפה ע"י אחראי 2 עד 4.5 שנות מאסר. אך בסך הכולל הפרקליטות ביקשה להטיל עונש של 14 שנות מאסר.‎