נחקר בחשד לקיום יחסי מין עם קטינה - והשמיד את הטלפון בחקירה: לפני כשנה וחצי משטרת ראשון לציון זימנה את ל' בן ה-25 לחקירה, בחשד שקיים שנתיים קודם לכן יחסי מין עם קטינה שטרם מלאו לה 16. במהלך החקירה הוא תועד משמיד את הטלפון הנייד שלו, שאותו המשטרה הצליחה לשחזר. למרות שהתיק נגד ל' נסגר בשל חוסר בראיות, הוחלט להעמיד אותו לדין בגין שיבוש מהלכי משפט.

לאחר שהמשטרה זימנה את ל' בחשד לבעילת קטינה, הוא הכחיש מכול וכול את החשדות נגדו - ואף טען כי הוא לא מכיר אותה. בתום החקירה הראשונית, הודיעה לו החוקרת כי הטלפון הנייד שלו נתפס כמוצג משטרתי, אך אפשרה לו להעתיק מתוכו את אנשי הקשר. בשלב זה החל החשוד למחוק את כל מספרי הטלפון, החוקרת הבחינה בכך, נטלה מידיו את המכשיר והכניסה אותו למעטפה.

"מחקתי את אנשי הקשר כי נלחצתי!"

בתגובה לכך, ל' חטף את המעטפה משולחן החקירות, קרע אותה, שלף מתוכה את הטלפון - והחל להטיח בו את הכיסא שעליו ישב. חוקרת המשטרה צילמה את ההתרחשות הדרמטית הזו, והיא אף נשמעה קוראת לעמיתיה לסייע לה להתמודד עם ל' ברקע הסרטון. "אני לא רוצה שתראו מה יש לי בטלפון", אמר ל' לחוקרים. מאוחר יותר ניסה להצדיק את מעשיו: "נלחצתי, לא הבנתי מאיפה זה בא לי. התחלתי לחשוב - למה חיכו שנתיים, ולבוא באמצע החיים? מחקתי את אנשי הקשר כי נלחצתי! לא כי יש לי מה להסתיר. זה בא לי פשוט בבום, בבת אחת".

במשטרה הצליחו לשחזר את נתוני הטלפון השבור באמצעות שימוש בטכנולוגיה מתקדמת, אלא שבניגוד למצופה - לא נמצאה במכשיר שום התכתבות או בדל ראיה אחר הקושר אותו אל הקטינה, מלבד מספר הטלפון שלה שאכן היה שמור באנשי הקשר שלו. בסופו של דבר, התיק נגד ל' נסגר מחוסר ראיות, אך במשטרה החליטו בכל זאת להגיש נגדו כתב אישום: לא בחשד לעבירות מין, אלא בגין עבירה של שיבוש הליכי משפט. מדוע החליטו להעמיד את הצעיר לדין על שיבוש הליכי משפט, אם לא מתנהל אחד כזה נגדו? והאם זה בכלל אפשרי?

עורך הדין המייצג את ל', שלומי ביזק, התקומם מאוד מהחלטת המשטרה ואף כינה אותה "בלתי חוקית בעליל". לדבריו, לא ייתכן שיתעקשו להעמיד לדין אזרח בגין שיבוש מהלכי משפט - אם אין כזה. "התביעה המשטרתית פועלת בחוסר תום לב משווע בהגשת כתב האישום, שכן הפרקליטות בעצמה החליטה לסגור את תיק המקור בגין 'הבעילה האסורה', מאחר שאין ראיות", ציין עו"ד ביזק. "אם כך - אז גם אין משפט. אם אין משפט, הכיצד יכול להיות שיבוש מהלכי משפט ללא משפט?! התביעה שלא התרצתה מסגירת תיק המקור, ששה אליי קרב לנקום את הזלזול בחוקרת בניתוץ הנייד אל מול עיניה, ולכן החליטה בכל זאת 'לצאת עם משהו'. מדובר במקרה קפקאי אשר לא מחזיק מים בבית המשפט".

עו"ד שלומי ביזק (צילום: עופר מתתיהו)
עו"ד שלומי ביזק | צילום: עופר מתתיהו

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "נגד הנאשם הוגש כתב אישום חמור, המשקף את התנהלותו בעת שפעל לשיבוש חקירה ולהעלמת ראיות. מדובר בעבירה פלילית שהעונש בצידה הינו 3 שנות מאסר. כל ניסיון לטעון טענה אחרת מהווה חוסר הבנה משפטית".