אירוע פלילי חריג בנהריה: חוסאם סג'ייר, מתנדב משטרה בשנות ה-30 לחייו מכפר ירכא, נדרס היום (שלישי) למוות באתר בנייה בנהריה. שוטר שהיה עמו נפצע באורח בינוני והוא מטופל במרכז הרפואי לגליל בנהריה. תחילה נחקרה האפשרות לאירוע לאומני ושב"כ היה מעורב בחקירה, אך המשטרה דחתה זאת והכריעה כי מדובר באירוע פלילי בלבד. החשוד - קבלן מוכר בענף הבנייה ולשעבר בכיר בעולם הכדורגל הערבי-ישראלי נעצר ונלקח לחקירה. 

במשטרה פירטו את השתלשלות האירוע כפי שהתברר בתחקיר ראשוני בזירה. הבוקר נקרא כוח משטרתי לטפל באירוע ברחוב העלייה בנהריה. במהלך הטיפול, בזמן שביקשו השוטרים אישורי עבודה ושהייה של פועלים באתר בנייה במקום, הגיח רכב שדרס את השוטר והמתנדב סג'ייר, ופצע אותם קשה - ומותו של סג'ייר נקבע בבית החולים. 

חובש בכיר במד"א דניאל עבדלחק סיפר: "כשהגענו למקום ראינו את שני הפצועים שוכבים בתוך אתר העבודה כשהם סובלים מחבלות בפלג גופם העליון. ביצענו בדיקות רפואיות והתחלנו בטיפול רפואי. אחד מהפצועים היה מחוסר הכרה ומיד התחלתי לבצע בו פעולות החייאה, העברתי אותו לניידת טיפול נמרץ והוא פונה לבית החולים במצב אנוש. הפצוע השני שהיה בהכרה מלאה, טופל בשטח ופונה גם כן לבית החולים כשמצבו יציב".

השוטר המתנדב שנהרג באירוע הדריסה בנהריה (צילום: באדיבות המשפחה)
צילום: באדיבות המשפחה
הרכב החשוד
הרכב החשוד

אחד התושבים המתגורר באיזור סיפר כי הוא שמע רעש מאתר בנייה סמוך, ואחד משכניו התלונן והזמין משטרה. מאוחר יותר הוא ראה ניידת שהגיעה למקום ובה ככל הנראה היו מתנדב המשטרה שנהרג חוסאם סג'ייר והשוטר הנוסף. שכנים נוספים שדיברנו איתם האשימו את עיריית נהריה, שבשירותה התבצעו העבודות, על כך שהיא דורשת מהקבלנים לעבוד במהלך החג, ואינה מתחשבת בתושבים.

הנהג העצור הוא תושב הכפר עראבה, יחד עימו נעצר חשוד נוסף, ערבי ישראלי גם כן. אחד משני החשודים הוא דמות מוכרת מעולם הכדורגל בחברה הערבית. 

לטענת החשוד, קבלן מוכר, הוא הגיע לאתר הבנייה לאחר שהתקבלו תלונות על רעש ומנהל העבודה בשטח הזעיק אותו. לדבריו, הפועלים - פלסטינים עם אישורי עבודה - קיבלו היתר לעבוד בחג כדי למנוע הצפות מהגעתון בחורף. ברגע שהוא הגיע הוא ראה את השוטרים במקום, שדרשו ממנו להתפנות. בשלב הזה ככל הנראה התבצעה הדריסה, אבל החשוד שולל בתוקף את האפשרות לאירוע לאומני: "איך יכולים להאשים אותי בזה כשקרוביי משרתים ביחידות מובחרות במשטרת ישראל, כל הטענה הזו היא שקר". 

כאמור, במשטרה הבהירו תחילה כי נחקרו גם הכיוון הפלילי וגם הלאומני ושב"כ היה בתמונה, אך האפשרות לאירוע לאומני נדחתה. על פי עדות שהתקבלה, הנהג פגע בשוטר ובמתנדב ואז הסתובב ודרס אותם שוב. בנוסף, נעשים מאמצים לאיתור 3 שב"חים שככל הנראה היו ברכב בזמן הדריסה. 

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי בזירת האירוע בנהרייה

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ קובי שבתאי, הגיע לזירת האירוע וביקר את השוטר הפצוע בבית החולים. בין היתר אמר שבתאי: "מתייחסים לאירוע במלוא החומרה, עדיין אוספים את כל הנתונים כדי לקבל את תמונת המצב האמיתית". המפכ"ל הבהיר כי כעת פועלים במשטרה לפענח את סרטוני מצלמת הגוף של השוטרים שנדרסו. "כרגע מה שחשוב הוא המצב הבריאותי של השוטר, עד שנעמיד אותו על הרגליים ונחזיר אותו לשירות", הוסיף שבתאי.

עו"ד טארק נעאמנה שמייצג את החשוד בדריסה: "יש איסור מפגש עם החשוד, הוא עובד בתחום העפר והבנייה, היה יו"ר קבוצת כדורגל. הוא הגיע לאתר הבנייה ושם הודיעו לו שחלק מעובדיו שוהים בלתי חוקיים". בתגובה לחשד כי מדובר באירוע על רקע לאומני אמר: "מדובר בטענה הזויה של המשטרה. אין לו קשר לא לסמים ולא לאירועים לאומניים, מדובר בקבלן מוצלח שמפרנס עשרות משפחות".

השייח' מופק טריף ראש העדה הדרוזית הגיע לבית החולים ואמר: "העדה הדרוזית איבדה היום צעיר, איש משפחה למופת , שנהרג במהלך משימה נעלה של התנדבות בכדי לשמור על הסדר הציבורי ולסייע למשטרה במשימותיה השוטפות. שוחחתי עם המשפחה והבעתי את כאבי העמוק על נפילתו של חוסאם זגיר ז"ל. מאחל החלמה מהיר לשוטר אמיר אבו ריש, בן העדה, שנפגע באירוע. אבקש מגורמי החקירה להגיע לחקר האמת, וסומך עליהם כי יבצעו את עבודתם נאמנה. מבקש מהציבור לא להיגרר אחר ידיעות לא מאומתות ולהמתין לתוצאות החקירה".