לא ציפור ולא מטוס, זה רחפן של המשטרה: בשבועות האחרונים, עשרות רחפנים של המשטרה עוקבים אחרי נהגים בכבישי הארץ במסגרת מבצע אכיפה, בדגש על עבירות שמסכנות חיי אדם. הרחפן של סיירת האופנועים הארצית של אגף התנועה חג מעל כבישים שסומנו על ידי האגף כאדומים, כלומר, מסוכנים במיוחד - ומתעד עבירות של נהגים שעלולת לגרום לתאונה קטלנית. 

באחד התיעודים נראה נהג עם מכונית אדומה כשהוא מבצע את אחת העבירות שמסכנות חיי אדם על הכביש  - עקיפה בקו הפרדה רצוף. הוא בטוח שאין שוטרים בסביבה ולא העלה על דעתו שרחפן משטרתי עוקב אחריו מלמעלה. אחרי כמה מאות מטרים, שוטר מסיירת האופנועים הארצית של אגף התנועה עוצר אותו ומבקש ממנו לצאת מהמכונית. השוטר מסביר בנימוס לנהג שלא צריך לחפש תירוץ ומפנה את מבטו למעלה. 

"אנחנו אף פעם לא יודעים מי יגיע מולנו, ואם אנחנו חוצים קו לבן אנחנו צפויים, באמת, לתוצאה קטלנית", אומר סנ"צ גיא לוי מאגף התנועה של המשטרה. "אנחנו נמצאים במקומות האלה כדי למנוע את העבירה החמורה הזאת וכדי להציל חיי אדם".  

הרחפנים שתופסים עברייני תנועה (צילום: חדשות 12)
הרחפן המשטרתי שתופס על חם את עברייני התנועה | צילום: חדשות 12בתיעוד נוסף, נראה נהג סקודה יוצא לעקיפה מסוכנת כשהרחפן עוקב אחריו - עד שגם הוא נעצר על ידי שוטר שממתין לו בפינה ומוריד אותו מהכביש בבטחה. בינתיים הרחפן תיעד גם את לוחית הרישוי - למקרה שהנהג ינסה להימלט. כך תועדו עשרות נהגים ונהגות. לכל אחד היו תירוצים, אבל שוטרי אגף התנועה מסבירים להם שהכל מתועד על ידי הרחפן המשטרתי - ומבקשים מהם להסתכל מעלה.

"קו הפרדה רצוף, כמו תמרורים וסימנים נוספים על הכביש, נועדו להגן על החיים שלנו. וקו הפרדה הוא כמו קיר - ואותו לא חוצים", מוסיף סנ"צ לוי. "העבירה עלולה לגרום לתאונת דרכים קטלנית". 

סטייה מנתיבים ועקיפה תוך חציית קו הפרדה רצוף גרמו ללא מעט תאונות קטלניות. מתחילת השנה, נהרגו 198 בני אדם בכבישי הארץ. המשטרה מקווה ששילוב מסיבי של אמצעים טכנולוגיים יעזרו לה להפחית את הקטל בדרכים.