ועדה במשרד הבריאות החליטה לאשפז בכפייה צעיר דתי ממרכז הארץ, בטענה שהוא מהווה סכנה לעצמו ולזולת. בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את ערעורו של הצעיר וקבע כי הוועדה הסתמכה על תשתית ראייתית רעועה, בעיקר של משפחת המערער שהתנגדה לנטייתו המינית ולכן ניסתה לטעון שהוא מסוכן. בעקבות החלטת בית המשפט, הצעיר שוחרר.

בהמלצת משפחתו, המערער טופל בעבר בידי פסיכיאטר ומטפלים נוספים, לרבות טיפול תרופתי, שלדבריו לא עזר. הצעיר סיפר שיש לו משיכה מינית לגברים וככל הנראה בלחץ משפחתו הוא פנה לבית החולים לבדיקה. בהתחלה לא נמצאה עילה לאשפוזו, והוא שוחרר להמשך מעקב פסיכיאטרי. בשלב זה טענו בני משפחתו כי הוא תוקפני ומאיים, ולאחר מכן חזרו בהם בבית המשפט. בעקבות עדותם, הוצאה לצעיר הוראת אשפוז בכפייה – שמכוחה אושפז במחלקה פסיכיאטרית בבית חולים.

בית המשפט המחוזי בתל אביב (צילום: עודד קרני, אתר קשת)
השופט: "תשתית עובדתית רעועה", בית המשפט המחוזי בתל אביב | צילום: עודד קרני, אתר קשת

הצעיר ערער לבית המשפט באמצעות עורכי הדין אמיר קאדיס וזהבה סנדרס ממחוז תל אביב של הסיוע המשפטי במשרד המשפטים. בעתירה הוא הכחיש כל טענה לאיום על המשפחה והסביר כי מעולם לא איים על איש מהם. הערעור התקבל בבית המשפט, ששחרר אותו וכתב בהחלטה: "מעטים הם המקרים שמופיע בבית המשפט מערער על החלטת ועדה שניכרים היעדר מסוכנותו ותמימותו. נטייה מינית הומוסקסואלית ומחשבות בעלות אופי מיני אינן מהוות כשלעצמן סכנה לעצמו או לזולתו – ומובן שאינן מהוות הצדקה לאשפוז בכפייה של אדם".

עוד הוסיף השופט: "ניכר שהוועדה ביססה את ההחלטה על תשתית עובדתית רעועה. הרושם המתקבל הוא כי הורי המערער, במידה מסוימת באמצעות המערער עצמו – בחור צעיר תם שהסתמך על הוריו – הם שדחפו לאשפוזו. מהתיאור העובדתי מתקבל הרושם שלנטייתו המינית של המערער, ולהתנגשותה עם עולם הערכים של הוריו, היו חלק משמעותי באשפוז".

עו"ד דניאל רז, מנהל תחום אשפוז כפוי בסיוע המשפטי במשרד המשפטים, ביקר את בית החולים וחברי הוועדה הפסיכיאטרית שלא מצאו לנכון לבדוק לעומק את העובדות סביב היעדר המסוכנות של המערער: "אין כל תשתית עובדתית לאשפוזו ובפועל הסיבה היחידה שהוא אושפז, כפי שציין בית המשפט, היא העובדה שיש לו מחשבות מיניות הומוסקסואליות – וזאת, כמובן, לא עילה לאשפוז כפוי".

מלשכת שר הבריאות הורוביץ נמסר: "זהו מקרה מזעזע שייבדק מיד כדי לוודא שלא נראה טעויות דומות". חה"כ יוראי להב הרצנו, יש עתיד, מסר בתגובה על הפרסום: "אנחנו לא חולים, לא מקולקלים ולא דורשים טיפול רפואי. לא ייתכן שבמדינת ישראל יאשפזו אנשים בכפייה בשל נטיית ליבם".

אילוסטרציה (צילום: ColorMaker, Shutterstock)
טופל בשל נטיותיו המיניות, אילוסטרציה | צילום: ColorMaker, Shutterstock

מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, רן שלהבי, מסר בתגובה: "בושה גדולה לאנשי הוועדה במשרד הבריאות שהפקירו את נפשו בשם הלהט"בופוביה. על המשרד לחקור את האירוע ולהבטיח שמקרים כאלו לא יישנו". 

נתנאל שלר, מנכ"ל חברותא - הומואים דתיים, מסר בתגובה על הפרסום: "לקהילה ששולחת את בניה לאשפוז בכפיה רק בגלל נטיה מינית יש הרבה סליחות לבקש בחודש אלול. אנו מזכירים שנטיה מינית אינה חטא ביהדות, אולם איסור שדווקא נמצא בתורה הוא 'ארור מכה רעהו בסתר'. אנו דורשים ממשרד הבריאות לחקור את האירוע ולהבטיח שאירועים כאלו לא ישנו".