רגעים אחרי ששוחרר למעצר בית, רומן זדורוב, שנאשם ברצח הנערה תאיר ראדה ז"ל, סיפר אמש (חמישי) בריאיון ראשון ב"המהדורה המרכזית" על תחושותיו מחוץ לכותלי הכלא אחרי 15 שנים - והתעקש על היותו חף מפשע. "לא הרגתי אף אחד", אמר בדרך מהכלא לבית בקצרין, כשהוא מלווה בפרקליטו, עו"ד ירום הלוי. "זכותו של כל אדם לחשוב מה שהוא רוצה. הדם של תאיר לא על הידיים שלי. אמרתי את זה בפעם הראשונה לפני שהרשיעו אותי. גם אימא שלה יודעת את זה".

איך זה מרגיש לצאת הביתה?

"הרגשות מעורבים כאלה כי אני גם שמח, אבל גם מבולבל. גם מפחד קצת. אתה יוצא - לא יודע לאן. אני יודע שאני הולך הביתה, אני יודע הכול, אבל הילדים גדלו בלעדיי, בלעדיי גדלו יותר מדי, ועכשיו אני צריך ליצור איתם קשר ורגישות. אפילו שעשיתי כמה קבוצות שמלמדות איך להתנהג עם ילד. הייתה הזדמנות לעשות קבוצה, איך להתנהג עם ילד, כי הרבה זמן לא הייתי. בבית סוהר אלה חיים מסוג אחד, בחוץ אלה חיים אחרים לגמרי".

רומן זדורוב בריאיון בדרך למעצר בית (צילום: N12)
רומן זדורוב בריאיון ראשון בדרך לקצרין | צילום: N12
רומן זדורוב בריאיון בדרך למעצר בית (צילום: N12)
רומן זדורוב בריאיון ראשון בדרך לקצרין | צילום: N12

לאון פשוט גדל לבד.

"גדל מאוד. אני זוכר אותו כשרק לקחנו אותו מבית החולים. הוא היה תינוק, בן פחות מחודש, כשלקחו אותי"

את אילנה, אמה של תאיר ראדה ז"ל, הוא מכיר רק מהטלוויזיה. כשהוא נשאל למה לדעתו היא חושבת שהוא איננו הרוצח, הוא השיב: "יש לה ראיות. הבנתי שהיא ביקשה פרטים מהתביעה והתביעה פשוט לא נתנה שום דבר. היא אישה חכמה ופשוט לקחה חוקר, עשתה בדיקה וקיבלה את כל התשובות. אולי לא את כל התשובות, אבל קיבלה. בגלל זה אני חושב שהיא הולכת רק ככה".

רומן זדורוב משוחרר מהכלא (צילום: דוד כהן, פלאש/90 )
רומן זדורוב משוחרר מהכלא | צילום: דוד כהן, פלאש/90

היית רוצה להיפגש איתה ולספר לה?

"אני יכול להיפגש איתה. אצלי, קודם כול מעצר בית. אה, היא גם לא יכולה לבוא. אבל מתי שתהיה הזדמנות - אין בעיה. הדלת של הבית שלי כל הזמן פתוחה. אין לי מה לפחד, להסתיר".

 אתה מסוגל להסתכל לה בעיניים ולהגיד "אני, רומן, לא רצחתי את הבת שלך"?

"אני כבר אמרתי את זה. אמרתי את זה בפעם הראשונה לפני שהרשיעו אותי. אמרתי ישר שעל הידיים שלי אין את הדם של הבת שלה. אני לא הרגתי אף אחד. אין אף בן אדם בעולם שעשיתי לו רע. זהו, בישראל בטוח. אולי ברוסיה - ילדים מרביצים, אין מה לעשות, זה ילדים".

רומן זדורוב משוחרר מהכלא (צילום: דוד כהן, פלאש/90 )
רומן זדורוב משוחרר מהכלא | צילום: דוד כהן, פלאש/90
רומן זדורוב משוחרר מהכלא (צילום: דוד כהן, פלאש/90 )
רומן זדורוב משוחרר מהכלא | צילום: דוד כהן, פלאש/90

אחרי שהורשעת שלוש פעמים - פעמיים בבית המשפט המחוזי בנצרת ופעם אחת בבית המשפט העליון בירושלים - אתה חוזר לקצרין. איך אתה חושב שיקבלו אותך שם?

"תראה, כל האנשים חכמים. יש טיפשים, אבל כל בן אדם - זכותו לחשוב מה שהוא רוצה. יש ראיות, בבקשה, תסתכלו, וכל אחד יכול להחליט. אני חושב שאנשים יקבלו אותי בשמחה. אני לא כוכב בשבילם, לא. חס וחלילה. אני בן אדם פשוט שלקחו אותו ותפרו לו...".

בלי מבקרים, עם אזיק אלקטרוני

מוקדם יותר אתמול שוחרר זדורוב למעצר בית בתנאים מגבילים. עם צאתו מהכלא, אמר: "אמת יש רק אחת. הכול יהיה בסדר חבר'ה, תודה רבה לכם". בני משפחתו הנרגשים קיבלו את פניו מחוץ לכותלי בית הכלא שטה לאחר שעות של עיכוב בגלל סוגיה הנוגעת למעמדו הארעי בישראל. זדורוב ישהה במעצר הביתי בבית חמותו - שם הותקן קו טלפון ייעודי לאזיק האלקטרוני.

עו"ד ירום הלוי, סנגורו של זדורוב, הסביר שהסיבה לעיכוב בביצוע השחרור בפועל נבעה מכך שזדורוב הוא בעל מעמד ארעי ולא מחזיק בתעודת זהות ישראל. לכן, נתקלו בבית הכלא בתקלה טכנית כאשר ניסו להזין את השחרור שלו במחשבים - מה שהצריך את התערבות המשטרה והפרקליטות. בסופו של דבר, ניתן האישור הסופי לשחרורו של זדורוב והאישור הועבר לבית הכלא.

בית המשפט הטיל על זדורוב 3 הגבלות מיוחדות בזמן שהותו במעצר הבית:

  1. איסור על כניסת מבקרים לשטח הבית שבו יהיה עצור באיזוק אלקטרוני – למעט בני משפחה מדרגה ראשונה או שנייה, של אחד מהמפקחים שנמצא עימו בבית ועורך דינו.
  2. המשטרה תוכל לבצע האזנות סתר למכשירי טלפון, סלולריים וקוויים, וכן למחשבים ולאמצעי תקשורת אחרים מהם תנוהלנה שיחות על ידי זדורוב או אחד ממפקחיו משטח הבית שבו ישהה.
  3. איסור יציאה מהארץ - זדורוב יפקיד את דרכונו במשטרה.

מרינה, אחייניתה של אולגה, רעייתו של זדורוב, אמרה לאחר השחרור: "כולנו בבכי, שמחה ואושר. עוד שעה וקצת הוא פה איתנו. אנחנו מחכים מאוד ומצפים. מחכיםן לו מלא חיבוקים, נשיקות, אושר וצעקות. אני חושבת שכל הלילה לא נישן כי כולם באנרגיות. אני לא יכולה לתאר לך את השמחה שלי. הילדים אף פעם לא פגשו אותו מחוץ לכלא וכשליאון הגדול אמר שהפעם הוא בא אליי ולא אני אליו - זה ריסק את כולנו. אנחנו כל כך שמחים שהם יכירו את אבא כמו שצריך".

אולגה זדורוב אמרה מחוץ לכותלי בית הכלא שטה: "תודה רבה שאתם פה איתנו, תומכים ומחכים בסבלנות. בינתיים לא יודעים מתי רומן ייצא, יש איזה עיכוב קטן. אנחנו מחכים לתשובה ונקווה שזה יהיה היום. לא חשבנו שהיום הזה יגיע אבל מרגע שקיבלנו החלטה בבית המשפט המחוזי הכיוון היה מובן לי כבר. ציפינו ליום הזה בהתרגשות ואני בכלל לא רגועה. אני מתרגשת בשביל הילדים, המשפחה ורומן. לשמחתי אני לא שומעת שמישהו מפחד או חושש אלא רק דברים חיוביים. הרבה פעמים אני יוצאת מקצרין ושומעת רק ברכות ותמיכה מאנשים. תמיד יהיו אנשים שיחששו ויפחדו".