שנתיים משפט - בגלל 5 שקלים: כתב אישום הוגש נגד דר רחוב כבן 50 מפני שקיבץ 5 שקלים נדבות בשנת 2019 בכותל. על פי חוק, מותר לקבץ נדבות בכותל רק בשעות מסוימות. במשטרה טוענים שהנאשם עבר על התקנה מספר פעמים לפני שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום. במסגרת פרויקט "תיק פתוח" בכל שבוע משודרת פינה בתוכנית "שישי בבוקר" על תיק קטן אחר שמנהלת המשטרה ומבזבז זמן וכספי ציבור.

על אף שמדובר בעבירה על החוק, עולה השאלה האם הליך פלילי הוא המתאים במקרה הזה - במקום להפנות את התיק לרווחה. כבר שנתיים מנהלת המשטרה משפט נגד דר הרחוב, וכל דיון עולה בין מאות לאלפי שקלים מתוך כספי ציבור - וגוזלים זמן יקר של בית המשפט.

"הגשת כתב אישום נגד מי שפשט יד ברחבת הכותל, מעוררת אי-נוחות רבה", אומר עו"ד דוד ברהום שמייצג את הנאשם מטעם הסניגוריה הציבורית. "קשה לעכל את הטענה שבקרבת המקום הקדוש ביותר לעם היהודי, האביון המתחנן לפרוטות בודדות עבור פת לחם חשוב בעיני ממשלתו כעבריין. הקושי מתעצם לנוכח העובדה שמתן נדבות לקופות צדקה ולגורמים השולטים ברחבת הכותל דווקא זוכה להכשר. הדבר עומד בסתירה גמורה לערכי היסוד של המדינה שהאני המאמין שלה הוא, כפי שנכתב במגילת העצמאות, 'חזונם של נביאי ישראל' שכל כולו זעקה חברתית - זעקה לשוויון, לצדק ולחמלה. עד כמה אנו רחוקים מחזון זה יעיד כתב האישום הזה, שהוא בעיקר כתב אישום נגד מערכת אכיפת החוק שלא השכילה להבחין בין טוב לרע".

עו"ד דוד ברהום (צילום: איתי סמולינסקי)
צילום: איתי סמולינסקי

ממשטרת ישראל נמסר: "נגד הנאשם הוגש כתב אישום בהתאם למדיניות שנבחנה ואושרה על ידי בג"ץ להרחקת מקבצי נדבות מרחבת הכותל. מטבע הדברים לא נפרט אודות עברו של הנאשם, אולם נציין כי ככלל, כתבי האישום בעבירה זו מוגשים לאחר שמתבצעות עבירות חוזרות ונשנות וצעדים אחרים שננקטים אינם מובילים להפסקת העבירה".