כיצד תיראה אכיפת הקורונה בעקבות ההחלטה להגביר ולשנות את האכיפה הקיימת? מי שמרכז ומוביל לשינוי באכיפה, לאחר הדיון בקבינט הקורונה, הוא המשרד לביטחון הפנים. הערב (שבת) פרסמנו ב"חדשות סוף השבוע" כי בטווח הקצר יורגש השינוי: זו התוכנית שגובשה ותצא לפועל בימים הקרובים.

כבר בתוך יומיים-שלושה יחלו לפעול בכל הארץ 1,600 פקחים של הרשויות המקומיות שיאכפו עטיית מסכות בקניונים ובסופרים גדולים, היכן שיש קהל הומה ומתערבב. הקנס על העברה: 500 שקלים.

קורונה בישראל, מסכות, קניון (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש/90 )
1,600 פקחים יוודאו ששמים מסכות בקניונים ובסופרים | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש/90

בדיון החירום שכינס ראש הממשלה בנט ביום שישי, אחת ההחלטות הייתה היערכות לאכיפה מוגברת של התו השמח. ואכן, ביום רביעי תחל המשטרה לאכוף את התו השמח - כפוף לאישור הממשלה. צוותים של שוטרים יפקדו אולמות אירועים סגורים שבהם מתקיימים אירועים של יותר מ-100 חוגגים.

האכיפה כאן היא מול בעלי האולמות והקנסות שיינתנו הן בגובה 5,000 שקלים. החשש שמלווה את האכיפה הוא חידוש עונת החתונות אחרי תשעה באב. חתונות רבות צפויות להתקיים ברחבי הארץ – חלקן המוניות – והחשש הוא שהן יהיו מוקד הדבקה המוני.

חתונה, אילוסטרציה (אילוסטרציה:  Maen Zayyad, shutterstock)
אכיפה נגד חתונות. אילוסטרציה | אילוסטרציה: Maen Zayyad, shutterstock

בתחום אחר של האכיפה – אכיפת בידוד על חוזרים מחו"ל – צפוי שינוי מהותי. הסיבה: גורמים במשרד לביטחון הפנים ובמשרדי ממשלה אחרים סבורים שהאכיפה של המשטרה, כפי שהיא נעשית כיום, אינה יעילה. לכן, נעשה כעת מאמץ לאפשר כבר בתוך כמה שבועות מעבר מפיקוח פיזי, שמתבצע כעת ונחשב ללא יעיל, לפיקוח אלקטרוני באמצעות אפליקציות ו-SMS.

עבור האזרחים שאין ברשותם מכשירים חכמים – יימשך הפיקוח הפיזי, כלומר יתקיימו ביקורים אישיים. הטענה היא שבמצב הקיים, שבו צוותים של שוטרים פוקדים כ-3,000 אזרחים שחזרו מחו"ל בביתם מדי יום, השיטה הזו מניבה בממוצע 10 דוחות ביום – מה שמצביע על חוסר יעילות משווע ומכאן נוצר הצורך, לדעת הגורמים במשרד לביטחון הפנים, לעבור לאכיפה יעילה יותר ומתמקדת.

 משרד הבריאות פרסם הערב כי בבתי החולים יש 58 אנשים במצב מוגדר קשה בשל נגיף הקורונה, 16 מתוכם מונשמים. זוהי עלייה של 6 חולים ומונשם אחד מהעדכון האחרון. 

1,118 מאומתים חדשים לנגיף התגלו אתמול, מתוך 71,478 נבדקים. אחוז הבדיקות החיוביות מכלל הבדיקות עומד על 1.58.

נתב"ג - יוני 2021 (צילום: אבשלום שושני, פלאש/90 )
הבידוד לחוזרים ייאכף - עם הרבה פחות ביקורים פיזיים | צילום: אבשלום שושני, פלאש/90

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש התייחס הערב בריאיון לרינה מצליח ב"פגוש את העיתונות" למצב הקורונה בישראל ואמר: "מטריד אותנו שמספר החולים קשה ימשיך לעלות". אש, פרויקטור הקורונה עד לאחרונה, הדגיש: "הכול יכול להיות אבל לא רוצים להגיע למצב של סגר, אני מעריך שלא נגיע". אש הוסיף: "התו השמח אמור לעלות להצבעה ביום שני, אני מקווה שזה יעבור".