פרסום ראשון: חוות דעת משפטית של משרדי הממשלה קובעת כי הברחתו של איתן לישראל – חטיפה. על פי משפטנים במשרדי החוץ והמשפטים, איתן עונה להגדרה "ילד חטוף" לפי אמנת האג.

מדובר בסיפור טראגי ועדין לפיו עולה החשד כי איתן בירן נחטף אתמול (שבת) לישראל על ידי סבו שמוליק פלג. משפחתו באיטליה של איתן, הניצול היחיד מאסון הרכבל, הגישה תלונה מוקדם יותר היום בחשד לחטיפתו מידי דודתו.

הסיפור בהמשך היום התגלגל גם לפתחו של משרד החוץ ולפתחה של המחלקה ליחסים בין-לאומיים בפרקליטות המדינה, ושם מתקיימים דיונים כעת לאור הדרישות שמגיעות לישראל מהרשויות באיטליה – להחזיר אליהם את איתן.

הערב ניתן לדווח שמבחינת ישראל, בעקבות חוות דעת משפטית די ברורה שגובשה היום, יש מסקנה חד-משמעית והיא שהילד איתן בירן עונה להגדרה של "ילד חטוף", כפי שנקבעה באמנת האג. האמנה נקלטה במשפט הישראלי בחוק אמנת האג שעוסק בהחזרת ילדים חטופים, וישראל אימצה את האמנה כבר בשנת 1991.

על פי חוות הדעת הזו, ישראל צריכה ואף חייבת לעשות כל שביכולתה כדי להחזיר את איתן שנלקח ללא הסכמתה של האפוטרופוסית שלו באיטליה. איתן יצטרך לחזור למדינה שבה הוא מתגורר, איטליה.

בחוות הדעת גם הודגש שלפי האמנה הילד חייב לחזור למקום מגוריו במהירות האפשרית. יתרה מכך, המשמורת על איתן תיקבע רק על ידי בית המשפט במקום מגוריו הקבוע, ועל פי ההערכות, אם לא תהיה הסכמה בין שני הצדדים של המשפחה, בעקבות חוות הדעת ישראל תצטרך לפעול כדי להחזיר אותו לרשויות באיטליה.