"רצח כזה לא יכול לעבור חלק": צרור יריות פילח את האוויר הדליל אמש (שבת) בשכונת תל כביר בתל אביב. אלמונים רכובים על אופנוע התקרבו במהירות לגבר שרכב לאטו על האופנוע שלו ברחוב גרינבוים המחבר בין תל אביב ליפו. הם פתחו בירי מהיר - ונמלטו מן הזירה. שותת דם, נפל רוכב האופנוע אל הכביש הראשי. לפרמדיקים של מד"א שהגיעו במהירות לזירה והחלו לבצע ברוכב פעולות החייאה, לא נותר אלא לקבוע את מותו של הרוכב תוך זמן קצר. בהמשך התברר שמדובר בלא אחר מאשר עיזאת חאמד, ראש ארגון הפשע מיפו.

במשטרת מחוז תל אביב פתחו במצוד אחר החשודים. הלילה אף התקיימה הערכת מצב במרחב יפתח מחשש לנקמה על רציחתו של חאמד שעות לאחר שהותר לפרסום שמו של הקורבן. תושבים ביפו לא מסתירים את החשש מחידושם של סכסוכי הדמים ברחובות: "הדאגה היא גדולה מאוד, כשמישהו בסדר גודל הזה נרצח - זה לא יכול לעבור בצורה חלקה. עניין של זמן עד שתהיה פה נקמת דם. החשש הוא שהחיסול הזה יחזיר את יפו לימי החיסולים של שנות ה-90'. כל מי שהסתובב ברחוב הכיר את עיזאת חאמד - מצעיר ועד מבוגר. הוא עבריין ברמה ארצית. הוא חיי על זמן שאול הרבה שנים".

זירת האירוע ירי בשכונת תל כביר בתל אביב
זירת הירי בשכונת תל כביר בתל אביב

חאמד מוכר למשטרה, בעיקר מעבירות האלימות, האיומים, דמי החסות ("הפרוטקשן") והסחיטה. חייו היו רצופים עימותים עם החוק. הוא ישב 12 שנים במאסר, ואת עיקר הרעש החל לעשות לאחר שחרורו. בשנת 2006 נעצר בחשד לסחיטה, איומים, ניסיון רצח ורצח של חאדר דאקה, שתיווך בסכסוך כספי בין בעליה של מסעדת “בני הדייג” לסוחר דגים עזתי. חמשת העדים של הפרקליטות בתיק נגד חאמד וארבעה נוספים הם חסויים - חלקם עדי ראייה, שביקשו שלא להיחשף בשל חשש לחייהם. בית המשפט דרש לחשוף את שמם, אך בפרקליטות סירבו ואמרו כי חשיפת העדים עלולה לסכן אותם ולפגוע ביכולת איסוף המודיעין ביפו. בשל כך השופטים זיכו את הנאשמים, וביניהם חאמד, שהורשע רק בחטיפה, ונידון לשלוש שנות מאסר בפועל.

סכסוך דמים קטלני: ארבעה מאחיו של חאמד נרצחו 

בראשית 2011, נעצר חאמד שוב במסגרת פרשת “עץ הרימון”, בחשד לסחיטת דמי חסות רחבת היקף, ניסיונות רצח והטמנת מטעני חבלה. הוא הואשם שהפעיל ארגון פשיעה ביפו ובערים נוספות במרכז. יחד איתו נעצרו 24 חשודים, והמשטרה גייסה שני עדי מדינה. במקביל, הוגש נגד חאמד כתב אישום נוסף בפרשה שכונתה על ידי המשטרה “בוא ליפו”, שבמסגרתה נסחטו עשרות קורבנות בהם אנשי עסקים ושחקני כדורגל. אחד מהם היה עומרי קנדה, ששיחק בהפועל ת”א והיה חייב כ-67 אלף שקלים בגלל הימורים.

זירת האירוע ירי בשכונת תל כביר בתל אביב
זירת הירי בשכונת תל כביר בתל אביב



שנה לאחר מכן נרצח סעיד חאמד, אחיינו של עיזאת, כשנורה למוות במכוניתו בגבול חולון-יפו. משפחתו של חאמד ידעה סכסוך דמים קשה לאחר שאחיו של חאמד התחתן עם בת משפחת עאשור, ולאחר שהאישה התגרשה ממנו בתחילת שנות ה-90', פרץ סכסוך מדמם בין שתי המשפחות. במרוצת השנים, גבה הסכסוך יותר מעשרה נרצחים, בהם ארבעה מאחיו של חאמד.

הבוקר (ראשון) הודיעו במחוז תל אביב כי הוצא צו איסור פרסום על חקירת חיסולו של חאמד, מה שרק מוסיף דאגה וחשש לתושבים. "ואם זה ארגון חדש שהגיע להעביר מסר באמצעות החיסול הזה?", תוהים תושבים ביפו עמם שוחחנו, "אם פעם כולם ידעו מי האיש ומה פועלו, היום התופעה היא מטרידה הרבה יותר - אותם ארגונים צעירים מפארים את פועלם האלים ברשתות החברתיות תוך הפצת סרטונים ותיעודים מאיימים תחת ההגדרה 'אנחנו כאן'".

עיזאת חמד. שורה של עבירות פליליות חמורות
חוסל ביריות. עיזאת חאמד | צילום:

עיזאת חאמד נורה אמש על ידי שני גברים רכובים על אופנוע - ותוך זמן קצר נקבע מותו בזירה. לפי הערכת הגורמים בשטח, הקורבן ככל הנראה רכב על אופנוע - והמחסלים האלמוניים נצמדו אליו כשנסעו על אופנוע אחר, פתחו בירי מהיר - ונמלטו מן המקום.