הנרצח בנצרת - מי שנחשב בעבר לאחד האסירים המסוכנים בישראל: 91 אזרחים ערבים נרצחו מתחילת שנת 2021 באירועי אלימות במגזר - ומדי כמה ימים מצטרף שם חדש לרשימת הקורבנות ההולכת ומתארכת. היום (שישי) צורף לרשימה שם נוסף - נעים סורי, בן 56, שנורה ונהרג בנצרת. 

סורי אותר בעיר כשהוא מחוסר הכרה עם פציעות חודרות בגופו. חובשים ופרמדיקים של מד"א שהוזעקו לזירת האירוע קבעו את מותו. בעבר נחשב סורי לאחד האסירים המסוכנים בישראל, והוא שוחרר מהכלא לפני ‎כמה חודשים. הוא הורשע באין ספור עבירות אלימות קשות. בין היתר, בהריגת אסיר במהלך שהותו בבית הסוהר.

במשך שנים התנגדו במשטרה ובפרקליטות באופן גורף לכל בקשה לשחרר אותו לחופשות. לפני כמה שנים הוא ניצל שליחות שקיבל במפתיע מטעם שב"ס והמשטרה מהכלא - כדי לרצוח את החשוד שאותו נדרש לדובב. 

הנרצח מנצרת, נעים סורי (צילום: חדשות 12)
נחשב בעבר לאחד האסירים המסוכנים בישראל‎. נעים סורי | צילום: חדשות 12

 

חובש רפואת חירום במד"א שהגיע לזירה שבה נורה סורי היום, ניהאד טאטור, סיפר: "הגענו למקום וראינו את הגבר שוכב מחוסר הכרה ועם פציעות חודרות בגופו. ביצענו בו בדיקות רפואיות, הוא היה ללא סימני חיים ונאלצנו לקבוע את מותו במקום". 

תושבים בנצרת הביעו זעם על המצב וסיפרו ל-N12: "איפה המשטרה? העירייה? איפה הביטחון האישי? מי אחראי על זה? מי יחזיר את הביטחון לרחובות? למה אין נוכחות משטרתית? למה שהאזרחים והאורחים בעיר ירגישו מאוימים?".

כשעה לאחר הירי בעיר הבשורה, במשטרה התקבל דיווח על פצוע ירי במצב קשה שפונה מכפר קאסם לבית החולים בילינסון. נסיבות האירוע נחקרות. לאחר שעה נוספת אירעה קטטה באום אל-פחם, שבה נפצעו שני צעירים, בהם ילד בן 6 שפונה לביה"ח במצב קשה מירי וגבר כבן 25 במצב בינוני.

מקרים אלו מצטרפים לירי בחוסאם עותמאן, תושב חיפה בן 30 שנרצח ביריות בדרך אלנבי בעיר אמש. בתיעוד המקרה שפרסמנו מוקדם יותר היום, נראה רכבו של עותמאן עוצר בצומת, ככל הנראה ברמזור אדום - ואז נראה רכב שחור שעוצר בסמוך. דלת הרכב השחור נפתחת - וממנה יוצא אדם שאוחז בכלי נשק, מכוון לעברו של חוסאם בן ה-30 ויורה בו למוות.

חוסאם עות'מאן הנרצח מחיפה
חוסאם עותמאן. הנרצח בחיפה אמש

המשטרה פתחה במבצע לאיתור אמל"ח; השר פריג' מתח ביקורת על הממשלה 

מוקדם יותר היום, פעלו כוחות משטרה בכפר ג'סר א זרקא, שם עצרו השוטרים 4 חשודים בחשד להחזקה לא חוקית של מטעני חבלה ותחמושת. החשודים הם תושבי המקום, בני 18-24, שביניהם שני אחים. הם הובאו לחקירה בתחנת המשטרה בכפר.משעות הבוקר המוקדמות הובילה משטרת ג'סר א זרקא בשיתוף כוחות מג"ב מבצע חיפושים נרחב במספר מוקדים בכפר שהובילו לתפיסת מטעני חבלה ותחמושת.   

מבצע משטרתי נגד אמל"ח במגזר הערבי (צילום: דוברות המשטרה צפון)
המבצע המשטרתי לאיתור אמל"ח בג'סר א זרקא, היום | צילום: דוברות המשטרה צפון
מבצע משטרתי נגד אמל"ח במגזר הערבי (צילום: דוברות המשטרה צפון)
כוחות משטרה ומג"ב פעלו ביישובים בצפון | צילום: דוברות המשטרה צפון

בריאיון לתוכנית "אל אוסבוע" שתשודר מחר (שבת), מתח השר עיסאווי פריג' ביקורת על הממשלה בה הוא חבר - וטען כי עדיין לא ניתן מענה למצוקת הפשיעה בחברה הערבית: "האזרח הערבי עדיין לא קיבל כלום מהממשלה הזאת. אני די מאוכזב מההתנהלות. לגבי הפשיעה בחברה הערבית - הטיפול לא צריך להיעשות דרך המשטרה, אלא באמצעות החלטות ממשלה. במשך שנים הממשלה לא פעלה כמו שצריך בחברה הערבית".