בית המשפט הצבאי לערעורים זיכה היום (שני) מעבירת רצח את נואף פהד נואף בני עודה, שוטר פלסטיני שירה לעבר בן יוסף לבנת ז"ל לפני כ-10 שנים והביא למותו. בית המשפט הותיר את ההרשעות נגדו בגין ירי לעבר אדם ושיבוש הליכי משפט.

ההחלטה התקבלה במסגרת ערעור שהגישה התביעה הצבאית נגד החלטת בית המשפט הצבאי שומרון שזיכה את נואף מעבירת רצח והטיל עליו 6 שנות מאסר בלבד על מעורבותו ברצח. הזיכוי היום מרצח הגיע לאחר שנואף כבר סיים לרצות את עונשו בכלא.

על פי כתב האישום, בחודש אפריל 2011 שהה נואף, אז שוטר בביטחון הלאומי הפלסטיני, וצוותו, במתחם קבר יוסף במסגרת תפקידם. בשעת לילה הבחינו השוטרים בכלי רכב ישראלים נכנסים למתחם הקבר ובישראלים יוצאים מהם.

בכתב האישום מתואר כיצד בשלב זה החלו השוטרים לירות באוויר כדי להרחיק את הישראלים מהמקום. ואולם, כאשר יצאו כלי הרכב מהמתחם, ירו לעברם מפקד הסיור, הנאשם ושוטר נוסף מספר רב של כדורים. כתוצאה מכך נהרג בן יוסף לבנת ז"ל ונפצעו שלושה ישראלים נוספים.

רבקה לבנת, אימו של בן יוסף לבנת ז"ל, הגיבה להחלטת בית המשפט: "אותה מערכת הרופסת שנתנה נשק לערבים בשכם - היא זאת ששחררה את הרוצח של בני. אין ספק אצל אף אחד שהוא הרוצח, אבל בכל זאת שחררו אותו. אני לא רוצה שיגיעו לכאן עוד משפחות עם אותו מחבל, עם אותה סיטואציה וזה מה שקורה. ואם הוא לא יגיע, זה נותן כוח ועידוד לכל ערבי ולכל מחבל שזה מה שאפשר לעשות, ותראו יוצאים חופשי. זה חילול השם, טוב שאנחנו מאמינים בקב"ה כי הנקמה אצלו זה לא אצלנו".

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו שליווה את משפחת לבנת מסר כי "היום נעשה מעשה חמור, של שחרור לחופשי של המחבל שרצח את בן יוסף לבנת הי"ד. בימ"ש הצבאי לערעורים קיבל את פסק הדין השערורייתי של בית המשפט הראשון, שזיכה את המחבל מרצח, למרות שכולם אמרו שזה המחבל הרוצח".

בלייכוד הוסיף כי "אין שום תזה אחרת להסביר כיצד הוא נרצח מלבד אותו כדור שהמחבל ירה לכיוונו. השופט האשים את גופי החקירה בחקירה רשלנית. נכון החקירה לא נעשתה כראוי, וגם היו כאן קשיים אובייקטיביים בגלל שהפיגוע היה בשטח עויי, אבל אחרי כל זה, אם רוצים להעיר לגורמי החקירה כי הדרך היא לא על ידי שחרור מחבלים לחופשי".

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, אמר בתגובה לזיכוי: "בית המשפט קיבל היום החלטה שערורייתית, שמשמעותה הראשונית היא פגיעה חמורה ביכולת ההרתעה של מדינת ישראל אל מול המרצחים מבית היוצר של הרשות הפלסטינית. שרשרת מחדלים ובראשה אי חקירת כל המעורבים באופן מיידי בשטח הביאה לתוצאה ההזויה שמחבל שוחרר מבית הכלא ויצא לרחובות".