חברת הכנסת לשעבר היבה יזבק מטעם סיעת בל"ד תיחקר בקרוב ביחידת להב 433 בגין הסתה - כך נודע הערב (ראשון) ל-N12. עוד נודע כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כבר נתן את אישורו למהלך. לפי שעה לא ידוע בדיוק על אילו חומרים היא תיחקר. גורמים ביחידה אישרו ל-N12 כי היועמ"ש כבר אישר לחקור את נבחרת הציבור לשעבר, בסיעת בל"ד אישרו כי חברת הכנסת לשעבר מטעמה תיחקר במשטרה.

מטעמה של יזבק נמסר ל-N12 כי "בשבוע שעבר פנו אלי מהמשטרה והודיעו לי שאני מוזמנת לחקירה מבלי לפרט את נושא החקירה. תאום מועד חקירה למחר. בשלב זה אין לי מה להוסיף".

שי גליק, מנכ"ל "בצלמו" שמייצג את משפחות הנרצחים בפיגוע במעלות, מסר: "אנחנו מברכים על אישור היועמ"ש לפתוח בחקירה כנגד יזבק בחשד להסתה. להבנתנו כבר לפני שנה וחצי החקירה הייתה אמורה להיפתח. אנחנו קוראים למשטרה לקיים מיידית את החקירה, לסיימה ולהעמידה לדין על עבירות הסתה לאלימות וטרור וכן עבירה על חוק הטרור בגין אהדה לרוצח סמיר קונטאר".

יזבק כיהנה כחברת כנסת בשנים 2019-2020 במשך שלוש כנסות, כשבבחירות האחרונות היא הוצבה במקום השביעי ברשימה המשותפת - ולא נכנסה לכנסת לאחר שהמפלגה קיבלה 6 מנדטים. בינואר 2020 החליטה ועדת הבחירות המרכזית לפסול את מועמדותה לכנסת, אך בית המשפט העליון לא אישר את הפסילה.

ההחלטה בוועדת הבחירות המרכזית התקבלה ברוב של 27 חברי הוועדה שהצביעו בעד פסילתה - מול 7 מתנגדים. היועמ"ש טען שדברים שאמרה בעבר "מעוררים שא נפש", אך הדגיש גם שהבהירה בתצהיר שהגישה כי היא מתנגדת לאלימות. לפיכך קבע היועץ כי "אין מסה קריטית של ראיות ברורות, חד משמעויות ומשכנעות המצדיקות את פסילתה מלהתמודד בבחירות לכנסת".

בעברה התבטאויות מעוררות מחלוקת רבות, בחלקן אף שיבחה מחבלים. בפוסטים שפרסמה יזבק בפייסבוק היא כינתה את המחבל סמיר קונטאר "שאהיד", שיבחה את המחבלת דלאל מוגרבי שביצעה את הפיגוע בכביש החוף ב-1978 וכן הביעה געגוע לנשיא מצרים בעבר גאמל עבד אל נאצר.