כך למעשה נולד תיק 4000, ואיך הכלב של משפחת אלוביץ' קשור לפרשה? ב-26 בדצמבר 2016, דווח על חקירה חדשה במשטרה שנפתחה נגד נתניהו עם מעורבות של איש עסקים. לאחר הפרסום באותו הערב, ניר חפץ, ששימש אז יועץ התקשורת של ראש הממשלה והיום הוא עד מדינה נגדו, נפגש עם נתניהו ואנשיו כדי לנסות ולהבין איזו פרשה המשטרה יכולה לחקור. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בזמן שהמשטרה למעשה התכוננה לתיק 2000 ובידיה היו הקלטות השיחות בין ראש הממשלה נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, נתניהו ואנשיו סברו שאם מתקיימת חקירה - היא כנראה עוסקת ביחסים שבין נתניהו לשאול אלוביץ' ובסבירות נמוכה יותר - חקירה שעוסקת בקשריו של נתניהו ואיש העסקים ג'יימס פאקר. 

בעקבות אותם דיווחים, הגיע חפץ בבהילות לאלוביץ' ואמר לו: 'יש חקירה שנוגעת ליחסים שלך ושל איריס אשתך עם נתניהו, אתם חייבים להשמיד את הטלפונים שלכם. תחשבו עם מי דיברתם'. בנקודה הזו, אלוביץ' מתקשר למנכ"ל וואלה, אילן ישועה, ואומר לו: 'תגיע דחוף, תשמיד את הטלפון! בוא נתאם מה כל אחד מאיתנו יגיד בחקירה'. 

שאול אלוביץ' וניר חפץ (צילום: החדשות)
חפץ הזהיר את אלוביץ' מחקירה שנפתחה - וביקש להשמיד ראיות | צילום: החדשות

בנקודת הזמן הזו, אומר לעצמו ישועה שאם הוא סבר שההתקשרות עם נתניהו היא ברמה האתית, הרי שהוא הבין שמדובר בפעילות עבריינית - והוא סירב למחוק את המידע מהמכשיר הסלולרי שלו. למחרת הוא כבר רץ לעורך הדין רלי לשם ואמר לו 'תראה במה אנחנו מעורבים'.

אלמלא אותו דיווח ש'הטריף' את סביבת נתניהו, והטעות שלהם שמדובר בחקירה שנוגעת לאלוביץ', ייתכן שתיק 4000 כלל לא היה בא לעולם. ויתרה מזאת: בסביבת היועץ המשפטי לממשלה אומרים שמה ששינה את ההתייחסות שלו לפרשה הוא הקלטות אילן ישועה. 

אילן ישועה (צילום: אורן בן חקון)
ההקלטות שלו שכנעו את היועץ המשפטי. אילן ישועה | צילום: אורן בן חקון

לאחר אותה "פגישת שיבוש" גדולה בין הצדדים ובשלב מאוחר יותר, כשהמשטרה החלה לבצע מעצרים בתיק 4000, החוקרים הגיעו לביתם של שאול ואיריס אלוביץ' וביקשו להחרים את הטלפונים הניידים שלהם. כששאלו את איריס איפה הטלפון שלה, היא השיבה: "הכלב השתולל ליד הבריכה והטלפון שלי נפל למים".