מוטי בבצ'יק, עוזרו הבכיר ויד ימינו של שר השיכון ושר הבריאות לשעבר יעקב ליצמןנעצר אתמול (ראשון) עם שלושה חשודים נוספים בחשד לעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. הארבעה חשודים במעורבות בשלוש פרשיות עיקריות, שבמרכזן חברת התרופות "רוש", חברת "פוליסי" שמייצגת את ענקית הטבק "פיליפ מוריס" וחברת תנובה. ליצמן מסובך עד כה בפרשות אחרות והוא עומד בפני כתב אישום בכפוף לשימוע – האם בשלב זה יש משהו שקושר בין ליצמן לפרשה החדשה?

היועץ הכי בכיר של ליצמן, מוטי בבצ'יק, חשוד בפרשה. גם היועץ הבכיר שלו לשעבר מנחם גשייד חשוד. ובכל זאת לא בטוח ששר הבריאות לשעבר ייחקר באזהרה בפרשה הזאת, אך כנראה שהוא לא יוכל להימנע מלמסור עדות פתוחה.

אין עוד עוזר שר שדומה למוטי בבצ'יק מבחינת הכוח, הדומיננטיות, הקשרים הישירים – גם עם בית האדמו"ר מגור וגם עם ראש הממשלה. גם ביחס ליעקב ליצמן הרבה פעמים אמרו שבבצ'יק חזק יותר מליצמן – וזו לא הייתה רק בדיחה. במובנים רבים ומסוימים זה היה דבר נכון.

אבי דנציגר, מנכ"ל חברת התרופות רוש (צילום: החדשות12)
אבי דנציגר, מנכ"ל הסניף הישראלי של חברת התרופות 'רוש' | צילום: החדשות12
ארז גילהר, מנכ"ל חברת הלובינג פוליסי
חשוד בפרשה: ארז גילהר, מנכ"ל חברת הלובינג פוליסי

לכן יכול מאוד להיות שמוטי בבצ'יק פעל מכוח סמכותו של ליצמן - אבל ללא ידיעתו. זאת גרסה שיכולה להתקבל במשטרה, ואז הפרשה תוכל להישאר "פרשת בבצ'יק" ולא תיהפך ל"פרשת ליצמן".

חשוד נוסף בפרשה, מנחם גשייד, שימש בעבר כעוזרו של ליצמן. מי שמכיר את המחנות בתוך חסידות גור יודע שמערכת היחסים בין גשייד לבין ליצמן לא טובה בלשון המעטה, וגם היחסים של ליצמן עם בבצ'יק ידעו מורדות בחודשים האחרונים. לכן יכול להיות מאוד שהשניים הללו פעלו ללא ידיעתו.

מנחם גשייד (צילום: החדשות12)
חשוד בפרשה: מנחם גשייד, עוזרו לשעבר של ליצמן | צילום: החדשות12

עם זאת, אפשר להוסיף לדברים כוכבית קטנה: אם בבצ'יק וגשייד יידעו לתת לחוקרים מידע שקושר לפרשה את ליצמן, אולי כדי לשפר את מצבם בתוך חדרי החקירות, אז שר הבריאות לשעבר יכול להפוך לחשוד בפרשה ולהיחקר באזהרה. כרגע בידי החוקרים אין מידע שקושר אותו למעשה פלילי.