המשטרה עצרה הלילה (בין רביעי לחמישי) את האימאם יוסוף אל באז מלוד ששיתף פוסט בפייסבוק שבו סצנה אלימה של הרג שוטרים מהסרט "וולף קריק" וכתב מעל הסרטון: "הדרך הטובה ביותר להתמודד עם חוסר צדק". האימאם נעצר בחשד להסתה לאלימות, טרור ואיומים ובכוונת המשטרה לבקש להאריך את מעצרו בכמה ימים. המעצר נעשה בתיאום עם שב"כ ובאישור המשנה ליועץ המשפטי לממשלה.

שעות לפני שנעצר, האימאם הספיק לפרסם פוסט בפייסבוק שבו הוא הביע תמיהה על הסערה שהסרטון שלו חולל. "אנשים איבדו את דעתם", כתב. "מי היה מאמין שחברי כנסת היו מפחדים מסרטון שמגיע מסרט אמריקני ומאדם שמביע את דעתו על הסרט". עוד כתב האימאם: "אנחנו עוד נראה אם מדובר בטירוף של משוגעים או בהודעה על פשיטת רגל של המדינה. הזמן יראה לנו מה נכון".

מהמשטרה נמסר כי "במסגרת המאבק של משטרת ישראל בעבירות ההסתה המתבצעות ברשת ובהתאם לאישור פרקליטות המדינה, בלשי היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות (יאחב"ל) בלהב 433, ביצעו במהלך הלילה מעצר של תושב לוד, החשוד כי פרסם בתאריך 15 ביוני 2021 פוסט בפייסבוק עם הפנייה לסרטון, הקורא לכאורה לפגיעה בשוטרים. בפוסט שעלה בפרופיל נכתב: "הדרך הטובה ביותר להתמודד עם חוסר צדק...", בגין החשד להסתה לאלימות, טרור ואיומים, החשוד נחקר ברגעים אלה במשרדי היחידה ובכוונת המשטרה להביאו במהלך היום לבימ"ש לדיון הארכת מעצר".

בסרטון שפרסם האימאם, שמכיל תמונות קשות לצפייה, נראה אדם שנעצר הורג שני שוטרים בדרך אכזרית ביותר, דוקר אותם ולבסוף שורף אותם בעודם חיים. מדובר בסצנה שבה השוטרים עוצרים אדם בשל עבירת מהירות, והוא בתגובה תוקף אותם באלימות קשה ולבסוף רוצח אותם. ראשית הוא פוצע אותם על ידי דקירות סכין, ולאחר מכן שורף אותם חיים ברכב. מעל הסרטון בן ה-7 דקות ששיתף, כתב אל באז: "תהיו איתי. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם חוסר צדק".

 

למרות פניית N12 אליו אתמול, אל באז סירב להתייחס לסרטון ששיתף ולנאמר בפוסט. גם אחרי הפנייה, האימאם לא מחק את הפוסט והוא עודו מפורסם ברשת החברתית. בעקבות המקרה, כמה מתושבי לוד הגישו תלונה במשטרת מרחב השפלה והמשטרה פתחה בבדיקת האירוע.

"בשעה שמחוץ למסגד שלו מתפרעים אלימים נאבקים לעבור את כוחות הביטחון ולהטיל שוב אימה ברחובות השכונה, שייח' יוסוף אל באז מוצא לנכון להדליק את הגפרור שיצית את חבית חומר הנפץ", אמר תושב לוד. "חודש לאחר הפרעות - שיצאו מן המסגד של אל באז בתמיכתו ובעידודו - השייח' מכה שנית ומנסה להבעיר את השטח".

ח"כ איתמר בן גביר אמר בתגובה למעצרו של אל באז: "שמח שהמשטרה נענתה לפנייתי. השלב הראשון במעצרו של המחבל הרוחני מבורך, עכשיו הגיע השלב למצות איתו את הדין ולהושיבו בכלא ולעקוב שלא ימשיך גם משם להפיץ את דברי השטנה וההסתה נגד יהודים".

בארגון "אם תרצו" גם בירכו על פעולת המשטרה: "טוב מאוחר מאשר לעולם לא. הגיע זמן שרשויות החוק ישימו את השיח' המסית מאחורי סורג ובריח. מי שעודד שוב ושוב פגיעה בישראליים במהלך מבצע 'שומר החומות' חייב לשלם על מעשיו את המחיר הקבוע בחוק".

לאימאם אל באז יש היסטוריה של מעשים שעלולים להתפרש כהסתה. בתחילת החודש פרסמנו כי האימאם קיבל שיחת אזהרה מהשב"כ לאחר שנתפס כמה פעמים באמירות קיצוניות שיכולות להתפרש כהסתה לפגיעה ביהודים.

"אמרו לי שהם רוצים שאנחנו כהנהגה נרגיע את הרוחות", סיפר האימאם ל-N12 לאחר אותה שיחה. "אנחנו הבטחנו להם לעשות כך אם המשטרה תתנהג בהתאם ותוציא מחוץ לעיר את המתנחלים שבואו ללוד". עוד הוסיף האימאם כי "מאז השיחה עם השב"כ העניינים התחילו להירגע. לא יודע אם זה היה קשור אליהם או לגורם אחר, אבל נרגעו הרוחות".