חודש וחצי לאחר שנרצח בפיגוע יידוי האבנים בלוד: פרקליטות מחוז מרכז הגישה הבוקר (חמישי) לבית המשפט המחוזי כתב אישום נגד שבעה מבצעי הלינץ' ביגאל יהושע ז"ל, בגין רצח בנסיבות מחמירות של מעשה טרור בצוותא, מעשה טרור של יידוי אבן לעבר כלי תחבורה בצוותא, חבלה במזיד ברכב ממניע גזעני, שיבוש מהלכי משפט בצוותא ושהייה שלא כדין בישראלהפרקליטות ביקשה מבית המשפט להורות על מעצרם של הנאשמים עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם.

סיקור N12 על הלינץ' ביגאל יהושע ז"ל:

הנאשמים ברצח יהושע הם: יוסף קדאים (21), וליד קדאים (25), כארים בהלול (18), איאד מרחאלה (20), חאלד חסונה (51), אחמד דנון (25) וכאמל אללה (21).

על פי כתב האישום שהוגש על ידי עו"ד יעל עצמון ולירון שטרית, בשעות הערב, הבעירו כמה צעירים ערבים שזהותם אינה ידועה אש בצדי הכביש, כדי לגרום לרכבים להאט. משהגיעו רכבים לאזור האש והאטו את נסיעתם, ביצעו הצעירים פעולות כדי לבדוק את זהותם של הנוסעים ברכב. לאחר שזיהו כי מדובר ברכב שבו נוסעים יהודים, הם יידו לעברו אבנים.

"הנאשמים יחד עם מוחמד חסונה, חברו יחדיו כדי ליידות אבנים לעבר כלי רכב של יהודים - במטרה לפגוע בכלי הרכב על יושביהם, ומתוך אדישות לאפשרות לגרימת מותם. והכל מתוך מניע לאומני- אידיאולוגי ובמטרה לעורר פחד ובהלה בציבור וכאשר היה במעשה סיכון ממשי לחבלה חמורה בגופו של אדם", נכתב בכתב האישום. לשם כך, הצטיידו הנאשמים באבנים ויידו אבנים לעבר כמה כלי רכב שעברו במקום, לאחר שזוהו ככלי רכב שבהם נוסעים ליהודים.

יגאל יהושע מובא למנוחות (צילום: רויטרס_)
יגאל יהושע מובא למנוחות | צילום: רויטרס_

עוד עולה מכתב האישום, כי בסמוך לשעה 22:30, יידו הנאשמים בעוצמה ומטווח קצר, כמה אבנים לעבר רכבו של הושע ז"ל, כדי לפגוע ברכב על יושביו. כמה מהן פגעו ברכב, ניפצו את השמשה האחורית שמאלית של הרכב ואבן נוספת פגעה בשמשת הרכב השמאלית קדמית ואף בראשו של יהושע. הם אף שוחחו ביניהם לגבי הצורך בהעלמת המצלמות, כדי להסתיר את מעשיהם ולשבש את החקירה.

לאחר עצירה של  כמה דקות, בשארית כוחותיו, המשיך יהושע ז"ל בנהיגה במהירות איטית עד שהגיע לחניית ביתו - ושם איבד את ההכרה. הוא הובהל לבית החולים, שם נקבע מותו כעבור כמה ימים. לאחר שיהושע עזב את זירת האירוע, המשיכו הנאשמים וביניהם קדאים ואחרים ליידות אבנים לעבר מכוניות, שבהן נסעו יהודים וגרמו לנזקים לאותם הרכבים. בנוסף, מכתב האישום עולה שיומיים לאחר האירוע קדאים ואחרים יידו אבנים לעבר מכוניות שבהן נסעו יהודים.

רכבו של יגאל יהושוע ז"ל שנפגע מפגיעת אבנים בלוד
רכבו של יגאל יהושוע ז"ל שנפגע מפגיעת אבנים בלוד

בתחילת השבוע הותר לפרסום כי נעצרו 6 תושבי לוד ו-2 פלסטינים תושבי איו"ש - בחשד למעורבות בפיגוע יידוי האבנים שבו נרצח יהושע, בן 57 במותו, והוגשו הצהרות תובע לקראת הגשת כתבי האישום. בתיעוד המשטרה נראה שכנו של יהושע נחלץ לעזרתו כשראה אותו מנסה להחנות את רכבו לאחר שהותקף באבנים. 

אלמנתו של יהושע, אירנה, הביעה צער על כך שהתברר בחקירה שמדובר במניע לאומני, במיוחד מכיוון שבעלה היה סמל לדו-קיום בין ערבים ליהודים בלוד. "עצוב לי מאוד. אלה אנשים שאנחנו חיים איתם בשכנות טובה, לפחות לפי הבנתנו", סיפרה ל-N12. "אם זה בא כתגובה על מוות של בחור ערבי - אז אני לא מבינה איך זה עוזר לו. זה בטח לא עוזר לו ולא לילדיו היתומים. זה שגם הילדים שלי יהיו יתומים לא עוזר לאף אחד".

ליבו של יהושע ז"ל הושתל בחולה בן 49 בשיבא, ריאותיו הושתלו בגבר בן 69 בבית החולים בילינסון, הכבד הושתל בבת 22 בבית החולים איכילוב, כליה אחת בגבר בן 67 בבילינסון וכליה נוספת הושתלה באישה בת 58 בהדסה עין כרם.