האירוע שהתרחש בתחילת השבוע ביפו, שבו הותקף הרב אליהו מאלי בידי שני חשודים ערבים – הצית במידה רבה את השטח בעיר, והוביל למהומות ולעימותים רבים מאז יום ראשון. החשודים במעשה הובאו היום (רביעי) לבית משפט השלום בתל אביב לדיון בהארכת מעצרם, שם החליט השופט שלא להיעתר לבקשה – ולשחררם למעצר בית. בהחלטתו, אמר: "החשד למניע גזעני נחלש באופן משמעותי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאחר כמה ימים של חקירה, המשטרה ביקשה מבית המשפט להאריך את מעצרם של החשודים ב-5 ימים נוספים. זאת, לאחר שנעצרו בחשד לתקיפת הרב אליהו מאלי, ראש ישיבת "שירת משה" ביפו, שהתעניין ברכישת דירה באזור.

"באשר למניע הגזעני, התקדמה החריקה ולטעמי חשד זה לא התגבר וייתכן לקבוע שאף נחלש באופן משמעותי", קבע השופט אור ממון בדיון. "לטעמי מקור הסכסוך אינו גזעני", הוסיף במסמך ההחלטה. לבסוף הוחלט לשלוח את החשודים למעצר בית עד ליום ראשון, בתנאים מגבילים.

מהומות ביפו במקום שבו הותקף הרב אליהו מאלי
זירת המהומות, שהתפתחו ביפו לאחר תקיפת הרב

ביום ראשון תועדו שני תושבי יפו בשנות ה-30 לחייהם כשהם מכים את הרב מאלי. עדי ראיה סיפרו ל-N12 שהרב הגיע לאחד הרחובות בעיר כדי לרכוש דירה. לדבריהם, במהלך אותם רגעים תושבים ממוצא ערבי הקיפו את הרב, שהוציא את הטלפון הנייד שלו כדי לתעד את האירוע – ואז הוכה על ידי שני החשודים. המשטרה החלה מיד בחקירת המקרה.

הרב אליהו מאלי  (צילום: החדשות 12, החדשות12)
הרב אליהו מאלי, שהותקף בתחילת השבוע ביפו | צילום: החדשות 12, החדשות12

יממה לאחר האירוע, פרסמנו לראשונה כי ממידע שהגיע לידי N12 הרב מאלי התקשר לשוחח עם תחנת משטרת יפו, ומחה בפניו על היעדר תחושת הביטחון של התושבים היהודים באזור. ברקע המתרחש, החלו אירועים קשים של אלימות והתפרעויות בעיר – קטטות חמורות בין תושבים יהודים לערבים.